Skocz do zawartości

Żytnie 100%?


-julian-

Rekomendowane odpowiedzi

Dr2, chyba chodzi o to, że mimo niskiej wydajności (ok 60%) w stosunku do tradycyjnego filtrowania i wysładzania (jęczmienia) lepiej jest kupić kg więcej żyta i iść metodą dziedzica.

ale zaznaczam, że również nie mam doktora logiki. jest to dedukcja amatorska :-)

Otoz to. :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Niech wam nie przyjdzie do głowy robić tak jak polecam z żytem  z pszenicą, nie da się, muł unosi się cały czas.

Co do filtrowania żyta, to jest to też dobry patent na zasyp mieszany, robi się rozwodniony żytni zacier, zlewa od góry i na tym zaciera  np jęczmień, żadnych problemów z filtrowaniem.

 

Po wymieszaniu z jakimkolwiek innym słodem  zlewanie od góry odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jeszcze jedno udogodnienie ,trzeba cały zacier przelać do wiadra z oplotem (na ful), zaczekać ze 30 min aż popadnie, odkręcić kranik na maxa ,pewnie ze 2-4 litry wyłapać do gotowania,potem się zatka, ale  wysłodziny zbiją się w twardą masę co za tym idzie zmniejszą swoją objętość, zlewanie od góry będzie wydajniejsze.

Dobrze też przy gotowaniu zebrać początkowa pianę, mniej osadu zostanie przy zlewaniu gotowej brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopię trochę temat.

Planuję zrobić zacier z samego żyta (nie w celach piwowarskich, ale mniejsza o to ;) ).

Posiadam 7kg żyta słodowanego, ześrutowanego. Wstępnie się dowiedziałem, że warto zrobić przerwę w 50-52 st aby zmniejszyć lepkość, później przerwa 62-65 i mashout.

Tylko co z filtracją, słyszałem o łusce gryczanej, tylko w jakich ilościach i co z nią wstępnie zrobić? Ktoś ma jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przerwę w 50-52 st

W wiki jest napisane 45-50°C, a nawet że od 35°C te enzymy są aktywne (przerwa betaglukanowa).

Filtracja to rzeźnia. Najlepiej zrób jak dziedzic radzi - kilka litrów spuść przez kran, resztę zlewając od góry. Inaczej tego nie widzę.

A i jak będziesz grzał wysłodziny to mieszaj - mi się zlana tak "od góry" brzeczka 10.5 blg przypaliła w lidlu - a niektóre zaciery nawet mi się nie przypalały jak nie mieszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zrobiłem! 

 

6kg słodu weweyermann

1kg płatków 

0,25 karmel żytni fawcett 

 

Po gotowaniu jest 27l 13brix, miało być więcej ale trudno.

 

Miałem dekantować znad chmielin ale ledwo leciało z wężyka, przelałem z gara, jest mega kisielowate, chmiel nie chciał opaść, sporo poszło do fermentora.

 

 

Chciałem filtrować w worku od prasy, czyli w sumie biab ale się nie dało. 

Pierwszy raz prasowałem na prasie zacier  :P, później zlałem klarowniejszą część. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Muszę skorygować, a właściwie odwołać moje teorie,to na zwyczajnym słodzie nie uda się wcale nie opada tylko tworzy się zawiesina mąki, widocznie proces prażenia, zaparzania, długiego wypieku ciasta żytniego coś robi ,ze z kasami się udaje,niestety na normalnym słodzie żytnim  nie udaje się, właśnie to przetestowałem i dupa blada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam łuski ryżowej do piw, gdzie w zasypie jest słód bez łuski, np. pszeniczny. Kupuję zapas w alepiwo i w zależności od ilości problemowego słodu używam od 50 do 150 gram. Filtracja idzie bez problemu, także polecam. Raz tylko miałem problem z orkiszowym (grubo ponad 50% zasypu). Tam to by się zdało tej łuski co najmniej 200-250 g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem rade, zasyp był 2,7 kg żyta, zeszło jakieś 10 litrów, potem koniec, zabełtałem, dolałem wody (wąż specjalnie  był u góry raczej-w toni nie w młócie), zeszło pewnie drugie 10 l i operację powtórzyłem, możne długo to trwało, ale jakoś bez stresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.