Skocz do zawartości

Żytnie 100%?


-julian-

Rekomendowane odpowiedzi

Czemu nie?

Robilem American Rye 60% żyta - filtracja na rurkach poszła.

Piwo z cyklu spox ale nie będę powtarzał w takiej formie.

Metnosc mega. W smaku bardzo bardzo żytnie ( zbożowe ?) - dwaj sędziowie pspd bez komunikacji że sobą stwierdzili że czują kminek - bardzo mocny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem kilka miesięcy temu żytnią ipa gdzie słód i płatki żytnie było ponad 40% zasypu, było mętne ale po 2-3 miesiącach już w miarę czyste. 

 

Dlatego chcę zobaczyć co by wyszło z samego żyta, do fermentacji moge mieć warunki jakie chcę, przed rozlewem mogę przetrzymać w bardzo niskiej temperaturze w celu wyklarowania.  

 

Jakie drożdże najlepiej? mogą być płynne, w planach na tych samych od apa do iaipa, tyle ile warunki pozwolą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

A czym filtrujesz? Z żytnim słodem jest taki problem, że nie posiada łuski, a po drugie robi się z niego istny kisiel. Niweluje to trochę przerwa betaglukanowa, ale też przy okazji zabija trochę charakter żyta. Jednak w zasypie 100% zastosował bym ją, a druga sprawa przydało by się coś do pomocy w filtracji (łuska gryczana albo ryżowa).

 

Drożdże do takiego piwa poleciłbym jakieś neutralne plus do tego mocno flokujące np. San diego super z WLP (chyba 090), albo Danny's Favorite 1450 Wyeast. Jak ich nie dorwiesz to American Ale z Wyeasta też dadzą radę. 

 

Trzecia rzecz co do mętności, spróbuj zastosować mech irlandzki. Plus do tego zlać piwo na cichą i przetrzymać z tydzień dwa w niskiej temperaturze powinno wspomóc klarowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Robił ktoś 100% żyta? 

Tak, ja robiłem i robię, ale nie filtruję tylko zlewam od góry,potem dolewam wody, mieszam, czekam aż opadnie i znowu zlewam.

 

To kurcze chyba sporo czasu masz, bo to raczej dość pracochłonna metoda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Robił ktoś 100% żyta? 

Tak, ja robiłem i robię, ale nie filtruję tylko zlewam od góry,potem dolewam wody, mieszam, czekam aż opadnie i znowu zlewam.

 

To kurcze chyba sporo czasu masz, bo to raczej dość pracochłonna metoda?

 

No, czasu mam jak wojska ;), co niby ma być pracochłonnego, zrobienia rzadkiego zacieru (jakieś 30 l), odczekanie około 30 min aż opadnie muł, zlanie wężem do gara, jak mało brzeczki dolanie do mułu trochę wody, zamieszanie, 30 min następne (w trakcie pierwsza część się grzeje), dolanie do niej drugiej części i po zawodach, zero stresu ,ze filtrowanie stanie, szukanie jakiś łusek, nie sądzę ,ze przefiltrujesz szybciej o ile w ogóle to przefiltrujesz dostaniesz jakąś breje z której przy zlewani po gotowaniu odpadnie z 5 L osadu.

Właściwie można by zlać na raz, problem jest tylko wystarczająco duże wiadro żeby pomieściło wystarczającą ilości wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chmiele, robię z tego kwas, nie mam pojęcia czy piwo ze 100% żyta będzie dobre, kwas jest lżejszy, bakterie .

 jakby rozrzedzają brzeczkę (chyba chodzi o rozkład białek), czyli nie ma to  jakiejś specjalnej gęstości żytniej.

 

W temacie tylko opisałem dobry sposób pozyskania brzeczki z samego żyta, problemem  tylko będzie ilość młóta, co za tym idzie mniejsza ilość wody .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż wyszło, że jestem już trochę tępy, ale co by bez walki się nie poddać to:

jeśli do 100% słodu żytniego doda kilogram innego słodu to, to już nie będzie 100% żyto.

 

BTW, w jaki sposób inny słód w tej ilości ma rozwiązać problem filtracji zacieru ze słodu żytniego?

(tak co by wiedzieć co i jak) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr2, chyba chodzi o to, że mimo niskiej wydajności (ok 60%) w stosunku do tradycyjnego filtrowania i wysładzania (jęczmienia) lepiej jest kupić kg więcej żyta i iść metodą dziedzica.

ale zaznaczam, że również nie mam doktora logiki. jest to dedukcja amatorska :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.