Skocz do zawartości

SH Mosaic APA


klemensior

Rekomendowane odpowiedzi

Planem jest SH Mosaic APA 12 Blg o raczej delikatnej goryczce i dobrym aromacie - część pójdzie jako podziękowanie do grona ludzi o raczej niskiej tolerancji na goryczkę. Nie mam chłodnicy, będę chłodził w wannie. Garnek to 28l stal nierdzewna http://www.contacto.co.uk/series-single/3546-894-Deep-Casserole

 

Receptura

 

Słód:

- 4,6kg Strzegom Pale ale,

- 0,2kg Carahell Weyermann

 

Drożdże:

 - US-05

 

Chmielenie

- 30' Mosaic 10g

- 20' Mosaic 15g

- 10' Mosaic 15g

- 0' Mosaic 30g

 

30g na cichą 5 dni

Wyszło mi ok 31 IBU w BS

 

Zacieranie 60 min w 68C

 

Pytania:
1) Czy ilość słodów w założeniu 70% wydajności jest ok? 

2) Czy takie chmielenie ma sens, przyjmując chłodzenie w wannie?

3) Nie rozumiem BS w kwestii do jakiej ilości wody wrzucić słody Mash In 13,47l, mash out 8,01l. Wysładzanie 13,24l w temp 75,6C

4) Temperatura w piwnicy to ok 23C dlatego planuję zbudowanie pojemnika ze styropianu z wkładami z lodu. Jaki przedział temperatur w tym pojemniku (16-18?) oraz w fermentorze (18-21?) byłby najbardziej optymalny i czy z waszego doświadczenia będzie to możliwe? 

5) Czy zmiana na Citrę wpłynęłaby na jeszcze lepszy odbiór aromatu i smaku tego piwa? 

 

Będę wdzięczny za odpowiedzi jak i za wszelkie podpowiedzi dla żółtodzioba.

 

Pozdrawiam użytkowników :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Jeśli BS Ci tak policzył, to pewnie mniej - więcej tak. ; )

Ad 2. Chłodzenie w wannie raczej nie ma tu wiele do rzeczy. Skoro Chcesz mieć aromatyczność znikomą goryczkę, to wydaje się w porządku.

Ad 3. Pewnie masz ustawione zacieranie infuzyjne, które polega na dolewaniu konkretnych ilości wody o okreslonej temperaturze. Zmień w ustawieniach na "temperature mash" i powinno być ok.

Ad 4. Będzie to jak najbardziej możliwe, choć upierdliwe. Przedział temperatur zależy od drożdży, us-05 spokojnie sobie dadzą radę od tych 16 stopni.

Ad 5. Citra ma zupełnie inny charakter niż mosaic. Myślę, że jeśli chcesz osiągnąć ładny aromoat, Citra jak najbardziej potrafi zdziałać cuda. ; ) Mosaic jest charakterystyczny, nieco mniej cytrusowy, owocowy niż Citra.

 

Mam uwagę odnośnie zacierania. Zmień temperaturę z tych 68 stopni na niższą, np. 64. Otrzymasz lepiej fermentowalną brzeczkę, piwo płycej odfermentuje i będzie bardziej pijalne. Ponadto dzięki temu wyeksponujesz chmielowość - również w aromacie. Pozdrawiam i powodzenia. ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie informacje, swoją drogą, jeśli mnie pamięc nie myli z tego wykładu :


 

Ad.4 Nawet wskazane jest, żeby fermentacja ruszyła w nieco niższej temperaturze. Należy stopniowo ją podwyższać, wtedy piwo będzie miało czystszy profil (a to w piwie nastawionym na aromaty/smaki pochodzace od chmielu jest jak najbardziej na miejscu)

Ad.5 Citra to troche inny chmiel niż Mosaic + Szybko traci swój aromat, więc jeśli piwo trochę postoi, to z tej citry wiele może nie zostać.

Edytowane przez borsuk94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 3. Pewnie masz ustawione zacieranie infuzyjne, które polega na dolewaniu konkretnych ilości wody o okreslonej temperaturze. Zmień w ustawieniach na "temperature mash" i powinno być ok.

Ad 4. Będzie to jak najbardziej możliwe, choć upierdliwe. Przedział temperatur zależy od drożdży, us-05 spokojnie sobie dadzą radę od tych 16 stopni.

Ad 5. Citra ma zupełnie inny charakter niż mosaic. Myślę, że jeśli chcesz osiągnąć ładny aromoat, Citra jak najbardziej potrafi zdziałać cuda. ; ) Mosaic jest charakterystyczny, nieco mniej cytrusowy, owocowy niż Citra.

 

Mam uwagę odnośnie zacierania. Zmień temperaturę z tych 68 stopni na niższą, np. 64. Otrzymasz lepiej fermentowalną brzeczkę, piwo płycej odfermentuje i będzie bardziej pijalne. Ponadto dzięki temu wyeksponujesz chmielowość - również w aromacie. Pozdrawiam i powodzenia. ; )

ad.3 Zmieniłem na 'temperature mash' 64C 60 min. Stosować mashout 10 min 75C?

ad4. No niestety piwnica pechowa gdyż przechodzą tam rury z ciepłem - inaczej będę miał ok 23 a to chyba jednak za dużo.

ad5. Citra zwłaszcza w Imperial Citrze od Birbanta bardzo mi smakowała więc może zmienię. Czytałem recepturę jednego z forumowiczów, który zachwycał się multiwitaminową bombą.

 

 

 

Ad.5 Citra to troche inny chmiel niż Mosaic + Szybko traci swój aromat, więc jeśli piwo trochę postoi, to z tej citry wiele może nie zostać.

Raczej nie postoi zbyt długo :)

Dzięki za odpowiedzi  ;)

Edytowane przez klemensior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.