Jump to content

Dzikie szyszki - co to jest? Chmiel jako pnącze?


kowdi
 Share

Recommended Posts

Dziś zauważyłem, że praktycznie pod domem, przy ulicy pewien kawałem żywopłotu został obrośnięty przez coś chmielopodobnego. Szyszki są strasznie wyschnięte, nie wąchałem ich ani nie zrywałem. Czy jest to jakiś zwykły dziki chmiel, czy może ktoś widzi w nim coś wskazującego na jakąś konkretną odmianę? Jak będzie mi się chciało i nie zapomnę to jutro podejdę i poszukam jakiejś zdrowszej szyszki, żeby sprawdzić jej walory zapachowe.  :D

Zdjęcia są w dość dużej rozdzielczości po kliknięciu w nie jakby co. 

9b8gGvdm.jpg

5YGSt5Nm.jpg

 

Druga rzecz jaka zaczęła mnie zastanawiać to czy chmiel nadaje się jako pnącze doniczkowe? Na tarasie (1. piętro) mam barierkę idealną na pnącza i tak się zastanawiam czy chmiel dałby radę z doniczki normalnie rosnąć? Nie chodzi tu nawet o wykorzystanie go w piwowarstwie domowym, ale tak ze względów estetycznych. Coś ktoś kiedyś kombinował w tej kwestii?

Link to comment
Share on other sites

Temat był poruszany setki razy:

 

http://www.piwo.org/topic/10879-jaki-to-chmiel/?hl=%2Bdziki+%2Bchmiel&do=findComment&comment=360639

http://www.piwo.org/topic/2783-dziki-chmiel/?hl=%2Bdziki+%2Bchmiel

http://www.piwo.org/topic/107-dziki-chmiel/?hl=%2Bdziki+%2Bchmiel

 

Każdy chmiel spoza uprawy jest to dziki chmiel, z którym jest różnie, raz to są mocno aromatyczne szyszki przypominający nasze odmiany, a raz mega goryczkowe bez aromatu. Pamiętajcie, że chmiel to roślina, która została udomowiona, jej odpowiedniki dzikie występują w przyrodzie, natomiast to co się uprawia są to krzyżówki, które były tworzone przez kilkadziesiąt lat! Tak by uzyskać takie efekty jak dają teraz. Dzikusy są nieprzewidywalne nie mamy pewności co do alfa i beta kwasów zawartych w nich, nie znamy ilości żywic twardych oraz olejków aromatycznych, które przy normalnym chmielu mamy podane i zbadane, o określają nam kluczowe cechy danej odmiany. Stosowanie takiego chmielu daje różne efekty, a szkoda moim zdaniem czasu żeby sobie spieprzyć piwo przez dodatek niego. Piłem do tej pory jedno piwo z dzikusem i powiem, że to nie był przyjemny eksperyment.

 

 

 

Druga rzecz jaka zaczęła mnie zastanawiać to czy chmiel nadaje się jako pnącze doniczkowe? Na tarasie (1. piętro) mam barierkę idealną na pnącza i tak się zastanawiam czy chmiel dałby radę z doniczki normalnie rosnąć? Nie chodzi tu nawet o wykorzystanie go w piwowarstwie domowym, ale tak ze względów estetycznych. Coś ktoś kiedyś kombinował w tej kwestii?

 

Co do pytań, są chmiele ozdobne tak zwany japoński. Każdy chmiel można trzymać w doniczce, ja w tym roku posadziłem tak Iungę i ładnie wyrosła na kila metrów (choć nie miałem w tym roku szyszek ale to pierwszoroczniak. Z tego co widziałem wiele ludzi za granicą trzyma chmiel w doniczkach. Ważne jest zapewnienie takiemu chmielowi tylko siatki/linki/płotu po którym będzie się on mógł wspinać i piąć, oraz oczywiście inne warunki - sporo słońca, regularne podlewanie. Ja powiem tak jak chcesz już mieć jakiś chmiel to zasadź sobie sprawdzoną odmianę  (Lubelski, Marynkę, Sybille) na wiosnę pojawiają się na allegro aukcje z nimi związane, możesz kupić i mieć chociaż jakieś profity z takiego chmielu oprócz funkcji ozdobnej ;) W zeszłym roku z 4 krzaków zebrałem 2 kg szyszki (po wysuszeniu) w tym niestety nie zadbałem o chmiele i mi 3 krzaki uschły, jutro zbieram marynkę zobaczę co z niej wyszło. 

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

Przepraszam że sie czepiam, ale naprawdę

z po za

?

 

 

To pisz PW nie wyjdzie, że się czepiasz ;) No błąd karygodny, spacja wciśnięta źle, większe byki walę, a to zauważyłeś :P 

Link to comment
Share on other sites

Właśnie widzę że większe byki, walisz. Pomogę:

http://sjp.pwn.pl/szukaj/spoza.html

;)

 

Teraz to już się czepiasz :P Mogłeś napisać w pierwszym poście, a ja byłem przekonany że piszę się przez z. Pisz na PW a nie zaśmiecasz temat taką "ważną sprawą", z nudów będziemy teraz poprawiać każdy post żeby był dobrze napisany? Mam problemy z ortografią ale gorsze z składnią zdania, ćwiczę to cały czas. Tak dla wiadomości dysleksją się nie zasłaniam. Nie lubię czepiania się pierdół jak samemu się nie świeci przykładem w tej sprawie. ;)

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

Kup jakieś solidne szyszki i zrób z nich napar zalewając wrzątkiem i momentalnie odcedzając szyszkę (na wodzie gorycz pojawia się momentalnie). Powąchaj, napij się, spisz wnioski i zrób to samo z dzikusem. Szyszka ze zdjęcia jest dość nietypowa w porównaniu do większości dzikusów, które widziałem w Gliwicach - być może to jakiś "zdziczały" i warto się nad nim pochylić. Tak czy inaczej po takim teście będziesz mniej-więcej wiedział na czym stoisz i czy warto w ogóle wrzucać to do piwa.

No i o ile spotkałem odmiany, które miały w porządku aromat - bez szału, ale bez draki, o tyle nie spotkałem odmiany, która daje sensowną goryczkę - ale tu też na wodzie tego tak nie sprawdzisz i trzeba jednak "zmarnować piwo".

Link to comment
Share on other sites

Pytanie o odmianę tego dzikusa było w zasadzie przy okazji, bo jak go zobaczyłem jak w bok się na całym żywopłocie rozrósł to wpadłem na pomysł właśnie wykorzystania chmielu ogólnie, nie tego konkretnego, jako doniczkowe pnącze, a jakoś na pierwszym stronach googla nie pojawiało się dużo sensownych informacji, więc postanowiłem spytać na forum, gdzie ludzie chmiele uprawiają.  ;)

 

Z ciekawości potem może test opisany przez alechanteda wykonam, chociaż nie mam aktualnie szyszek żadnych, ale jeżeli stwierdzę, że warto próbować to może i dla porównania jakieś zamówię. Dzięki wielkie za informacje, w takim razie muszę poczytać o uprawie chmielu w doniczkach i pogadać z domownikami, czy piszą się na takie coś.  ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.