Jump to content

paski do pomiaru pH


Jasiu
 Share

Recommended Posts

Trochę zły zakres - dla nas najbardziej istotny jest zakres 5-6pH. Paski musisz kupić z mniej więcej tym zakresem i pomiarem co 0,2-0,3pH. Aczkolwiek i tak uważam, że to dość niedokładna metoda. Lepiej już zainwestować w pHmetr, ale jakiś konkretniejszy. Ja mam taki:

http://allegro.pl/pehametr-voltcraft-pht-02-atc-101137-i5646494681.html

 

Świetnie się sprawdza i jestem z niego zadowolony.

Link to comment
Share on other sites

A to tego nie napisałeś. Ten pHmetr też da radę natomiast jeżeli chodzi o paski to zerknij tutaj:

http://www.bionovo.pl/produkty-8-185.html

 

Musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na "podziałkę". Zakres od 3 do 5 ciężko będzie znaleźć - jeżeli chcesz mieć dobrą rozdzielczość pomiaru (większą niż 0,5pH) to będziesz musiał ten zakres pokryć sobie 2 różnymi paskami. 

 

Zerknij też tutaj:

http://www.laboplus.pl/index.php/oferta/materialy-specjalne-whatman/papierki-wskaznikowe-ph-whatman-detail

 

Są paski, ale też Twój zakres zostanie pokryty jeżeli kupisz 2 różne paski :)

Link to comment
Share on other sites

No właśnie tego się obawiałem przy paskach, a pomiar z dokładnością 0,5 jest trochę kiepski.

 

Chyba rzeczywiście trzeba przemyśleć zakup pHmetra. Czy takie urządzenie wymaga nakładu dodatkowych kosztów podczas użytkowania? Mam na myśli wymienianie czegoś itd.

Link to comment
Share on other sites

Co jakiś czas trzeba chyba przeprowadzić kalibrację, ale odpowiednie środki za grosze do paru zł z Chin się da sprowadzić.

62 centy~2.30zł ale jak często trzeba - nie wiem. Ale też właśnie szukam phmetru.

http://www.aliexpress.com/item/PH-Buffer-Powder-for-PH-Test-Meter-Measure-Calibration-Solution-4-01-6-86pH/32449191634.html?spm=2114.01020208.3.244.nDevKb&ws_ab_test=201526_3,201527_3_71_72_73_74_75,201409_1

 

typowy phmetr za ok 23zł: http://www.aliexpress.com/item/PH-Pocket-Pen-Meter-PH-Meter-Digital-Tester-with-ATC/32456020948.html?spm=2114.01020208.3.11.9zj64J&ws_ab_test=201526_3,201527_3_71_72_73_74_75,201409_1

Tylko większość sprzedawanych jest bez baterii, a te na allegro też w groszowej cenie za 10szt do dostania (takie same jak do popularnych term. tablicowych).

Edited by camilos
Link to comment
Share on other sites

Czy takie urządzenie wymaga nakładu dodatkowych kosztów podczas użytkowania? Mam na myśli wymienianie czegoś itd.

 

Tak, jak camilos napisał - musisz mieć płyny kalibracyjne w zależności od modelu pHmetru - są kalibracje jedno, dwu i trzypunktowe. Ten, co ja mam posiada kalibrację dwupunktową: 4 i 7 pH. Takie też roztwory masz w zestawie. Jak zabraknie płynów (u mnie po ponad roku jeszcze nie zapowiada się żeby zabrakło) to kupujesz kapsułkę do zrobienia roztworu (chyba kosztuje 12 zł) i robisz roztwór albo kupujesz gotowca np:

http://www.growshopjamaica.pl/search/plyny-roztwory-kalibracyjne/?category=21,62

 

Dodatkowo musisz sobie kupić roztwór do przechowywania elektrod, bo ten, w zestawie szybko się kończy.

Link to comment
Share on other sites

Nigdy tego specjalnie nie sprawdzałem natomiast z przyzwyczajenia robię tak, żę pobieram próbkę do kieliszka, który wsadzam do kubeczka z imną wodą - po kilku 2-3 minutach robię pomiar.

 

Może przy następnym warzeniu, jak mi się przypomni, to zrobię test.

Link to comment
Share on other sites

przy paskach trzeba pamiętać o temperaturze ,miałem identyczne i zawsze mi się "wstrzelały" w kolor,u ciebie wygląda jak by było po za zakresem 

wkładałeś go do gara że jest taki słodem usmarowany? ja dawałem łyżeczką na talerzyk i kilka razy kręcąc talerzykiem przeganiałem próbkę w koło że by przestygła ,kładłem pasek na 2-3 sek odkładałem na chwilę i było ok 

 

teraz używam tylko tak orientacyjnie czasami te dopochwowe :)  też są w miarę dokładne ,przedział co 0,5 

Link to comment
Share on other sites

Wyślij priv do Undeath'a lub poszukaj w Jego zapiskach :) .

 

Wywołany do tablicy to powiem, do kwasów jednak lepiej zamiast pasków kupić pH metr, ja nie posiadam i robię to trochę na czuja, wspomagając się paskami ale mają zły zakres. Kumpel dał mi też test akwariowy, ale wyszło że mierzy tylko zakres od 4-9 pH czyli tak jak moje paski... Więc nie polecam do tego testów akwariowych. Z czasem sobie zakupię pH metr ale mam inne wydatki.

 

 

Jeśli chodzi o paski do pomiaru pH to odradzam kupno. Ja nie jestem w stanie odczytać wyniku pomiaru.

Choć być może może nie umiem mierzyć.

11998850_454283124772509_839750842299759

 

Jak ty ten pomiar robisz? Mam nadzieje że odbierasz zacier na zrobienie pomiaru, najlepiej samą płynną część. Dlaczego? Proste paski pH zawierają multum substancji, które nie chciałbym mieć w piwie, po drugie są one trujące i na opakowaniach często jest zakaz spożywania pasków... U ciebie wygląda jakbyś pasek wkładał prosto do gara... Druga rzecz ważna jest temperatura zacieru - pomiar przeprowadzamy w 20C. Trzecia rzecz czas pomiaru - wykonujemy 15 minut po zasypaniu gara (tak by pH w zacierze się ustabilizowało) plus do tego pasek do próbki wkładamy tylko do zabarwienia dłużej nie trzymamy. Ja używam trochę innych pasków : http://allegro.pl/paski-4-7-do-badania-ph-moczu-pochwie-100szt-i5599505196.htmlpodobnych do tych tylko z zakresem co 0,2 pH dawno już też nie widziałem ich w sprzedaży. Obecnie pH obniżam na oko co jakiś czas sprawdzając pomiar i raczej nie mam żadnych większych odchyłów.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

ak ty ten pomiar robisz? Mam nadzieje że odbierasz zacier na zrobienie pomiaru, najlepiej samą płynną część. Dlaczego? Proste paski pH zawierają multum substancji, które nie chciałbym mieć w piwie, po drugie są one trujące i na opakowaniach często jest zakaz spożywania pasków... U ciebie wygląda jakbyś pasek wkładał prosto do gara... Druga rzecz ważna jest temperatura zacieru - pomiar przeprowadzamy w 20C. Trzecia rzecz czas pomiaru - wykonujemy 15 minut po zasypaniu gara (tak by pH w zacierze się ustabilizowało) plus do tego pasek do próbki wkładamy tylko do zabarwienia dłużej nie trzymamy. Ja używam trochę innych pasków : http://allegro.pl/pa...5599505196.htmlpodobnychdo tych tylko z zakresem co 0,2 pH dawno już też nie widziałem ich w sprzedaży. Obecnie pH obniżam na oko co jakiś czas sprawdzając pomiar i raczej nie mam żadnych większych odchyłów.

 

Pomiar wykonuje wg instrukcji. W próbce ostudzonego zacieru - osobno. Być może pasek leży w tej próbce za długo.. (sprawdzę przy następnej warce) albo mam trefne paski.  

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Używam innych , ale zasada u wszystkich pasków taka sama . U twoich środkowa część jest nie oznakowana , tam musisz kropelkę wody czy czegoś tam co chcesz zmierzyć umieścić , ew. zanurzyć cały pasek . Za kilka sek. to pole zacznie zmieniać barwę , porównujesz to pole ze skalą na pasku i oceniasz bliżej którego odpowiada to co masz w środku . I to tyle . Zresztą czasami łatwiej pokazać niż napisać :P .

P.s. To co podałeś lipne strasznie .

https://youtu.be/t-tGiFRuPHU

Edited by czeburaszka710
Link to comment
Share on other sites

2PCS Measurement

http://s.aliexpress.com/yiieiQJF

(from AliExpress Android)

Takie paski się sprawdzą?

 

Edit już widzę że nie. Tymi co podałem to można sprawdzać ph sosy kaustycznej lub starsanu

 

 

Edit2

A taki?

Pocket Pen Water PH Meter Digital Tester PH-009 IA 0.0-14.0pH for Aquarium Pool Water Laboratory

http://s.aliexpress.com/jiArQRRb

(from AliExpress Android)

Edited by redlum
Link to comment
Share on other sites

Czeburaszka dzięki, o to mi chodziło,ale te paski to rzeczywiście jakiś kał, próbowałem przy zakwaszaniu mierzyć i dupa, potrafił się ten pasek odbarwić w połowie, pół fioletowawy, pół praktycznie bez koloru, w środku zakwaszania był bardziej blady niż pod koniec,muszę znaleźć coś innego do pomiarów.

Link to comment
Share on other sites

A tu na alledrogo 

http://allegro.pl/miernik-ph-metr-tester-kwasomierz-pehametr-i6060032722.html

http://allegro.pl/miernik-ph-metr-tester-kwasomierz-pehametr-atc-i6185402366.html

Który jest lepszy to ci nie powiem. Się wydaje że ten jest lepszy co jest droższy 

Link to comment
Share on other sites

A tu na alledrogo 

http://allegro.pl/miernik-ph-metr-tester-kwasomierz-pehametr-i6060032722.html

http://allegro.pl/miernik-ph-metr-tester-kwasomierz-pehametr-atc-i6185402366.html

Który jest lepszy to ci nie powiem. Się wydaje że ten jest lepszy co jest droższy 

To identyczne najtańsze sztuki , lepiej kup dobre paski , lepiej na tym wyjdziesz niż najtańsze ph-metry ( obsługa i konserwacja dość ważne dla dokładności pomiarów ) . Da i zabawy z nimi więcej niż z paskami . Kiedyś był temat , tam wszystko wyjaśnione , wystarczy poszukać .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.