Skocz do zawartości

problem z wydajnością


Rekomendowane odpowiedzi

Na większą wydajność jest jedna, prosta rada - mieszać, mieszać i jeszcze raz mieszać w garze podczas zacierania. Albo mocno je wydłużyć na ostatniej przerwie.

 

Mam mieszadło i po jego dodaniu nie zauważyłem wzrostu wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też odniosłem takie wrażenie, ale przy ostatniej warce zacierałem na lenia bez mieszadła i ok 5kg otrzymałem 24l 13blg

Zawsze wysładzam na raty, zacieram i na lenia i z przerwami. Wydajność mam różną. Z 5kg z reguły otrzymuję 24l 12blg, ale zdarza się też  26l 12blg, albo i 20l 12blg. Jakoś nie mogę znaleźć zależności między sposobem warzenia, a wydajnością. Jednego jestem pewien, sposób wysładzania ma wpływ na wydajność, ale nie jest to czynnik decydujący.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Też odniosłem takie wrażenie, ale przy ostatniej warce zacierałem na lenia bez mieszadła i ok 5kg otrzymałem 24l 13blg

 

Zawsze wysładzam na raty, zacieram i na lenia i z przerwami. Wydajność mam różną. Z 5kg z reguły otrzymuję 24l 12blg, ale zdarza się też  26l 12blg, albo i 20l 12blg. Jakoś nie mogę znaleźć zależności między sposobem ważenia, a wydajnością. Jednego jestem pewien, sposób wysładzania ma wpływ na wydajność, ale nie jest to c

zynnik decydujący.

moim zdaniem ważenie ma badzo duży wplyw na wydajność ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Też odniosłem takie wrażenie, ale przy ostatniej warce zacierałem na lenia bez mieszadła i ok 5kg otrzymałem 24l 13blg

Zawsze wysładzam na raty, zacieram i na lenia i z przerwami. Wydajność mam różną. Z 5kg z reguły otrzymuję 24l 12blg, ale zdarza się też  26l 12blg, albo i 20l 12blg. Jakoś nie mogę znaleźć zależności między sposobem ważenia, a wydajnością. Jednego jestem pewien, sposób wysładzania ma wpływ na wydajność, ale nie jest to c

zynnik decydujący.

moim zdaniem ważenie ma badzo duży wplyw na wydajność ;)

 

No jasne,że ważenie ma wpływ!

jak źle zważysz i zamiast 5 kg dasz 4 kg to wynik będzie słaby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich 12stkach (słaba wydajność)

stwierdziłem że zakupie zestaw na 30L i pewnie wyjdzie mi z 25L

O dziwo AIPY wyszło 32L i mocniejsza niż w planie 17blg zamiast 15.5blg

Ja w tym wypadku na pewno dłużej zacierałem, koło 90min.

Wysładzałem normalnie do 1-2blg.

Musiałem dodatkowo szklaną 5tke napełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tej ilości to spokojnie wyszło by 26l 13blg gotowego piwa

Sam śrutujesz?

Nie... Zamawiam z Browamatora śrutowane.

 

W moim przypadku po zmianie słodów śrutowanych przez Browamatora na śrutowane w Strzegomiu, wydajność skoczyła o 10%. Browamator śrutuje za grubo.

Warzyłem w tym samym dniu dwa piwa, o identycznych zasypach(nie licząc palonych):

IPA na słodach Weyermanna śrutowane przez BA -wydajność 63% wg BS2, z 8kg 22,5 litrów 17 blg

Black IPA na słodach Strzegom śrutowanych w słodowni -wydajność 76% wg BS2, z 7,75kg(bez palonych) 26 litrów 17 blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browamator śrutuje za grubo.

Zasada jest prosta - im bardziej mąka tym większa wydajność. Im bardziej mąka tym trudniejsza filtrowalność przez łuskę.

Wszystkim nie dogodzisz, ale może warto żebyś w zamówieniu pisał, że chcesz drobniej. dla nich to chyba wszystko jedno jeżeli mają śrutownik walcowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. BA śrutuje zbyt grubo. Ostatnie moje warki też robię na słodach z BA. Filtracja bajka, ale wydajność lipna. Kup może coś w HB albo CP.

Może faktycznie napisze w uwagach żeby mocniej ześrutowali.... Niespecjalnie chciał bym zmieniać sklep, mam zaufanie do BA, lubię jak czyjeś działania nie są podyktowane wyłącznie chęcią zysku... nie umniejszając wartości innych sklepów oczywiście.... ale to temat do innego działu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.