Skocz do zawartości

Kontrola temperatury fermentacji burzliwej


danbar

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

A wracając do tematu - Panowie, kupujecie zwykły sterownik, odpinacie z tyłu lodówki 1 przewód i szeregowo wpinacie się sterownikiem. Przy takiej małej ingerencji (bez żadnego nawet cięcia przewodów dzięki czemu odłączenie sterownika jest banalnie proste - jest to istotne jak ktoś ma lodówkę na gwarancji - nie widać ingerencji) macie sterowanie oraz ... światło w lodówce

 

Łukasz coś chyba za bardzo uprościłeś... Przecież lodówka ma zabudowany swój własny termostat, który załącza i wyłącza lodówkę w zależności od panującej temperatury. Jeśli nie odłączysz styku termostatu zabudowanego w lodówce (tego fabrycznego), to lodówka będzie sterowana przez dwa styki. Ten z termostatu a drugi z regulatora/sterownika. Wówczas sprężarka ruszy jeśli oba styki będą zwarte.

 

U mnie przeróbka wygląda trochę inaczej. W miejsce styku termostatu wpinam styk regulatora. Równie proste, łatwe i przyjemne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

 

Nie wiem czego się czepiasz, otwierając często lodówkę, w której przechowujesz jedzenie naturalnie powodujesz potrzebę częstszego schłodzenia wnętrza.   Fermentując piwo nie muszę tego robić, więc na temperaturę w lodówce ma wpływ tylko temperatura fermentującego piwa i temperatura otoczenia lodówki.   Dodatkowo ustawiona jest tolerancja, w moim przypadku 0,5°C, więc kontroler nie uruchamia lodówki w momencie wzrostu temperatury o 0,1°C.

 

mc007, niczego się nie czepiam. Chodzi mi tylko o to żebyś nie pisał dziwnych rzeczy, że lodówka przy 17,6C i temperaturze kuchni 21C włącza Ci się raz na kilka h, a częstotliwość jej załączania obliczyłeś z wchodzenia do pokoju i patrzenia czy jest włączona. Później takie rzeczy są powielane przez innych albo przyjmowane za prawdę.

 

Takie próbkowanie, o ile byłoby przeprowadzane systematycznie (tzn z notowaniem wyników prób) i reprezentatywnie (czyli albo w regularnych albo całkowicie losowych odstępach czasu) byłoby jak najbardziej prawidłowym sposobem określenia przez ile procent czasu lodówka pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

światło w lodówce

Aż mi się ten czerstwy kawał z dwoma blondynkami przypomniał, co jedna pytała drugiej gdzie podziewa się światło, jeżeli się je zgasi kontaktem, na co druga odpowiadała: "w lodówce" :D

 

Ja tam mam zmontowane pudełko - mam w nim sterownik, podwójny kontakt (do włączania/wyłączania chłodzenia i grzania ze sterownika) oraz gniazdko. Pudło ma kabel do gniazdka - dzięki temu mam jakby oddzielny moduł sterowania i nie musiałem ingerować w lodówkę w żaden sposób. Muszę tylko zmienić jeszcze obudowę, bo na razie wykorzystałem pudełko po lodach a jest trochę miękkie :D Tyle tylko, że ja używam starej zamrażarki, więc nie muszę ruszać termostatu :P

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz coś chyba za bardzo uprościłeś... Przecież lodówka ma zabudowany swój własny termostat, który załącza i wyłącza lodówkę w zależności od panującej temperatury. Jeśli nie odłączysz styku termostatu zabudowanego w lodówce (tego fabrycznego), to lodówka będzie sterowana przez dwa styki. Ten z termostatu a drugi z regulatora/sterownika. Wówczas sprężarka ruszy jeśli oba styki będą zwarte.   U mnie przeróbka wygląda trochę inaczej. W miejsce styku termostatu wpinam styk regulatora. Równie proste, łatwe i przyjemne...

 

Wewnętrzny termostat w niczym nie przeszkadza - ustawiasz go na najniższą temperaturę i wtedy "nadrzędnym" sterownikiem będzie sterownik zewnętrzny. Założenie jest proste: lodówki chłodzą przeważnie do tych 4-8C - jeżeli termostat wew. ustawi się na minimalną temperaturę to i tak nie będzie on brany pod uwagę pod warunkiem, że na zewnętrznym sterowniku będziesz trzymał się zasady: TEMP. NA ZEW. STEROWNIKA > TEMP. NA WEW. STER. Mam tak od 1,5 roku i świetnie się to sprawdza z tymże ja mam ustawiony wewnętrzny nie na najniższą temp. tylko na wyczucie aby sterownik zewnętrzny działał mi poprawnie.

 

Mam nadzieję, że czytelnie brzmi to, co mam na myśli :)

 

Takie próbkowanie, o ile byłoby przeprowadzane systematycznie (tzn z notowaniem wyników prób) i reprezentatywnie (czyli albo w regularnych albo całkowicie losowych odstępach czasu) byłoby jak najbardziej prawidłowym sposobem określenia przez ile procent czasu lodówka pracuje.

 

Uważam, że jest to nieprecyzyjne ponieważ warunki na zewnątrz lodówki i wewnątrz nigdy nie są takie same i zmieniają się. Weźmy na ten przykład fermentującą brzeczkę oraz różne zakresy ustawianych temperatur. Ciężko jest określić, stosując metodę (nawet przy wielu próbkach) obserwacji zmian o 0,1C, jak często włącza się kompresor przy histerezie 0,5C ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wewnętrzny termostat w niczym nie przeszkadza - ustawiasz go na najniższą temperaturę i wtedy "nadrzędnym" sterownikiem będzie sterownik zewnętrzny. Założenie jest proste: lodówki chłodzą przeważnie do tych 4-8C - jeżeli termostat wew. ustawi się na minimalną temperaturę to i tak nie będzie on brany pod uwagę pod warunkiem, że na zewnętrznym sterowniku będziesz trzymał się zasady: TEMP. NA ZEW. STEROWNIKA > TEMP. NA WEW. STER. Mam tak od 1,5 roku i świetnie się to sprawdza z tymże ja mam ustawiony wewnętrzny nie na najniższą temp. tylko na wyczucie aby sterownik zewnętrzny działał mi poprawnie. Mam nadzieję, że czytelnie brzmi to, co mam na myśli

 

Tak rozumiem :) Jednak nie jest to zgodne z moją klauzulą sumienia elektryka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę to napisać: PADŁEM

 

 

No co :) u nas w firmie za taki numer nie miałbyś już kolegów w pracy :)

 

Ja nawet dodaje ekstra przekaźnik do załączenia sprężarki tak by nie narażać styku w regulatorze na spalenie :)

 

Okablowanie regulatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fajny ten pamel ale już widać,że nie ma uziemienia co w lodówce by się przydało

proszę bardzo. Wkleiłem złe zdjęcie. Sterownik jest w wersji z czujnikiem wewnętrznym oraz zewnętrznym.

 

regulator-temperatury-prt1-z-czujnikiem-

Edytowane przez Giziu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, do wszystkich którzy zastanawiają się nad Pamelem albo zamiennikiem. 

Tylko Pamel, 5 lat gwarancji, linia techniczna do 23:00 każdego dnia, no i najważniejsze, na słowo że mam zepsutą sondę, dostałem w ciągu 3 dni nową, tak po prostu nawet paragonu nie musiałem udostępniać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.