Skocz do zawartości

Extra Special Bitter


S.Z.arak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się do warzenie ESB,

chciałbym się dowiedzieć co myślicie o recepturze:

Słód Pale Ale - 4,5 kg
Słód karmelowy STRZEGOM 150 - 0,5 kg
Słód barwiący STRZEGOM - 50g

Drożdże US-04

Zacieranie w 20 litrach wody 69 st. C
Temp. 65-66 st. C - 40 min.
Temp. 72 st. C - 30 min.

Słód karmelowy STRZEGOM 150 - 0,5 kg wrzucić na ostatnie 15 min. przerwy dekstrynującej, żeby oddał więcej smaku

Filtracja

Gotowanie

Chmiel Target (30g - 60 min. gotowania)
Chmiel Challenger (30g - 30 min. gotowania)

Na "Cichą" wrzucić po 20g Chmiele Target i Challenger

wg kalkulatora goryczka na poziomie ok 46 IBU wg Tinsheta

Celuję w ok.13 BLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Słód karmelowy STRZEGOM 150 - 0,5 kg wrzucić na ostatnie 15 min. przerwy dekstrynującej, żeby oddał więcej smaku

A ten pomysł to skąd?

 

Wyczytałem u Doroty Chrapek na blogu. Opisywała zasady używania ciemnych słodów. Dodawane na samym końcu oddają przede wszystkim kolor a dodane wcześniej przy zacieraniu oddają więcej smaku. A na tym mi zależy żeby poza mocną goryczką uzyskać karmelowy posmak i aromat. Szczerze zastanawiam się czy jeszcze szybciej go nie dodać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wyczytałem u Doroty Chrapek na blogu. Opisywała zasady używania ciemnych słodów. Dodawane na samym końcu oddają przede wszystkim kolor a dodane wcześniej przy zacieraniu oddają więcej smaku.

Ale napisała także:
Wszystkie słody karmelowe, nawet te najciemniejsze dodaję zawsze na początku zacierania, gdyż nie wnoszą one palonych posmaków.

 

Więc wiesz, daj od początku i spokojnie...

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj FM 10 'o czym szumią wierzby' i nie ma potrzeby przelewania na cichą :) .

Co to jest FM? Bo nie rozumiem. A cichą fermentację zawsze stosuję bo zdarzało mi się ze podczas niej spadł mi jeszcze Baling. A poza tym będę chmielił na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentum Mobile, polski producent drożdzy płynnych.

 

Cicha fermentacja odbędzie się również bez przelewania do innego wiadra. :)

Dzięki, nie pomyślałem o tym skrócie. Przemyślę bo dziś akurat jadę po surowce do tego bittera i American stouta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Słód karmelowy STRZEGOM 150 - 0,5 kg wrzucić na ostatnie 15 min. przerwy dekstrynującej, żeby oddał więcej smaku

A ten pomysł to skąd?

 

Wyczytałem u Doroty Chrapek na blogu. Opisywała zasady używania ciemnych słodów. Dodawane na samym końcu oddają przede wszystkim kolor a dodane wcześniej przy zacieraniu oddają więcej smaku. A na tym mi zależy żeby poza mocną goryczką uzyskać karmelowy posmak i aromat. Szczerze zastanawiam się czy jeszcze szybciej go nie dodać

 

Zupełnie źle to zinterpretowałeś. Wszystkie słody karmelowe dajemy od początku zacierania, a takim słodem jest karmelowy ze Strzegomia. Zasada dotyczy słodów palonych, czyli jeśli już to barwiącego z Twojego zasypu. I jeśli chcesz oddać smak to wrzucasz właśnie od samego początku zacierania razem ze wszystkimi słodami. Na końcówkę, czyli te 15min które wymyśliłeś wrzucasz jak chcesz pozyskać głównie kolor bez mocnych palonych akcentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile wg. Was dać tego słodu barwiącego ze Strzegomia do bittera? Czy 50 g wystarczy czy można trochę więcej. Daje on podobno fajne posmaki orzechowe i kawowe ale boje się że jak go dam więcej to bitter wyjdzie za ciemny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem te opinie i moim zdaniem to mit, że zacieranie nawet dużych ilości palonego słodu od początku daje spaleniznę. Smak i aromat są bardziej intensywne, ale nie aż do poziomu spalenizny.

Zgadzam się. Mówiąc 'mocne palone akcenty' nie miałem na myśli spalenizny. To co słód wniesie zależy raczej od słodu a nie czasu zacierania, a czasem zacierania można ewentualnie wpływać na intensywność tych aromatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zbliżone składniki do Bittera z tematu :)

attachicon.gif1442005080028.jpg

 

Wykonałem prawie takie samo, różnica to 12blg oraz S 04 i oczywiście temperatury jesienne. Fajne i łatwe piwo. Etykieta.

 

post-6562-0-03496100-1448198866_thumb.jpg

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.