Skocz do zawartości

Filtrator - oplot, PCV, Cu, PEX?


Kondzik

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Ostatnio doszedłem do wniosku, że czas usprawnić proces wysładzania. Obecnie używam filtratora z oplotu o długości około 30cm i niestety czasem muszę ponarzekać na czas filtracji, więc postanowiłem zmienić sraczwężyk na coś innego i przyszły mi do głowy 4 opcje:

 

1. Filtrator z rurek PCV - można zbudować za małe pieniądze, rozbieralny, łatwy do wyczyszczenia. Jedynie co mnie zastanawia to temperatura robocza. Będąc ostatnio w "Lerła Merlę" znalazłem rury o temperaturze roboczej 25 i 82°C Czy jeśli użyłbym rurki przystosowanej do temp 25 stopni to nic się nie stanie? Nie wygną się?

 

2. Filtrator z miedzi - drogo, drogo jeszcze raz drogo, ale solidnie. Warto się pokusić? Tym bardziej, że prawdopodobnie musiałbym lutować samemu, w cenę wchodzi topnik i sama cyna - całość, z materiałem wyjdzie w granicach 60-80zł? Prawie zapomniałem dodać - nierozbieralny.

 

3. Filtrator PEX - łatwo wygiąć, nadać kształt, cena jak najbardziej przystępna. Widziałem PEX jako deszczownicę, ale czy sprawdzi się w kontakcie z brzeczką?

 

4. Czwarta opcja, wracamy do punktu wyjścia filtrator z oplotu. Zastanawiałem się czy jednak nie prościej będzie zakupić nowy sraczwężyk, tym razem o długości około 1 metra, co prawda kosztują 40-50zł ale czy jednak nie będzie to najprostsza wersja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam filtrator z miedzi fi6 (!) ok. 1,5mb, zawinięty w ślimaka, na końcu do góry ponad gar. Wytrzymał kilkadziesiąt warek chociaż "pracuje" już tylko ok. 1/3 długości. Przy pszenicach i wyższym extrakcie są problemy czasowe - do przeżycia. Wcześniej był oplot 30cm, zmiana na +.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Wy mowicie o tym PVC docelowo klejonym, czy o zgrzewanym (tzw "Boryszew"). Mam zgrzewarke i material do wykonania filtratora z boryszewa i sie zastanawiam. Chociaz to jest chyba z PP robione, ale da rade z tego zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GTB mowa o PCV w systemie klejonym. Hydraulikiem nie jestem, ale rura pcv i polipropylenowa (system zgrzewany) niewiele się różni w takim zastosowaniu o którym mowa tutaj. Moim skromnym zdaniem rura z pp będzie nieco trudniejsza w obróbce. Nacinanie szczelin np. za pomocą brzeszczota będzie wymagało ciut większego wytężenia, aczkolwiek to tylko tworzywo sztuczne, a nie stalowa rura :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondzik ... mam filtrator z rurek miedzianych całkowicie rozbieralny. Wystarczy ich nie lutować tylko delikatnie ścisnąć kształtki na końcach. Rurki wchodzą na wcisk.

Mój się trzyma kupy bez ściskania rurek KLIK. Tak go dopasowałem, że wchodzi z minimalnym luzem do wiadra i nie ma prawa się rozwalić w wiadrze. Po filtracji mycie bezproblemowe.

Inna sprawa, że poszedł w odstawkę - zastąpiło go fałszywe dno.

Edytowane przez prusak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

ja polecam Ci zrobić filtrator taki jak mój, tj. rurka + kolanka i trójniki z CPVC (przy PVC cała konstrukcja może się "rozejść" pod wpływem wysokiej temperatury jeśli nie skleisz). Do dostania w Leroy Merlin lub Castoramie.

Rurki w kolanka wchodzą na *wtyk* bez klejenia.

Ponacinane są cienkim brzeszczotem, nie pamiętam jakim dokładnie. Weź najmniejszy jaki będzie.  Koszt całości ~30 PLN.

Zobacz sobie na moim filmiku jak to wygląda (od 2:00 )

 

http://www.youtube.com/watch?v=jUKMSXMMirI

Edytowane przez needmorehops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy takie rurki można jakoś wykorzystać w piwowarstwie domowym?

Chciałem zrobić filtrator rurkowy ale sprzedawca zamiast do ciepłej dał mi do zimnej a jak chciałem wymienić to po odejściu od kasy reklamacji nie przyjmujemy.

Mam 2 metry rurki pvc-u i 6 trójników, kolanek na szczęście nie było.

Niby sprzedawca mówił że trójniki i kolanka są te same do ciepłej i do zimnej, czy może mi to ktoś potwierdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz kupiłem taka rurę kolanka i trójniki jednak są inne.

A ja pytałem czy można do czegoś wykorzystać te rury do zimnej wody?

Bo trochę szkoda je wyrzucać.

 

Edit:

Jaką szczelinę i w jakich odstępach będzie najlepiej zrobić w rurce CPVC 1/2''?

Mam zamiar zrobić szczelinę 0,8 mm pod kątem 45° co centymetr, czy tak będzie dobrze?

Edytowane przez cen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja wykorzystuję od kilkunastu warek filtrator z rurki alupex. Mam tego sporo, bo brejdak jest hydraulikiem. Skuteczność bardzo dobra, dużo lepsza niż filtrator z oplotu, którego używałem wcześniej. Szczeliny nacinałem zwykłym brzeszczotem, przygotowanie tego filtratora (okrągły) zajęło mi 15 minut i tak jak mówiłem, filtruje super, nic się nie zapycha a klarowność brzeczki jest jak najbardziej spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.