Jump to content

Filtrator - oplot, PCV, Cu, PEX?


Kondzik
 Share

Recommended Posts

Cześć :)

Ostatnio doszedłem do wniosku, że czas usprawnić proces wysładzania. Obecnie używam filtratora z oplotu o długości około 30cm i niestety czasem muszę ponarzekać na czas filtracji, więc postanowiłem zmienić sraczwężyk na coś innego i przyszły mi do głowy 4 opcje:

 

1. Filtrator z rurek PCV - można zbudować za małe pieniądze, rozbieralny, łatwy do wyczyszczenia. Jedynie co mnie zastanawia to temperatura robocza. Będąc ostatnio w "Lerła Merlę" znalazłem rury o temperaturze roboczej 25 i 82°C Czy jeśli użyłbym rurki przystosowanej do temp 25 stopni to nic się nie stanie? Nie wygną się?

 

2. Filtrator z miedzi - drogo, drogo jeszcze raz drogo, ale solidnie. Warto się pokusić? Tym bardziej, że prawdopodobnie musiałbym lutować samemu, w cenę wchodzi topnik i sama cyna - całość, z materiałem wyjdzie w granicach 60-80zł? Prawie zapomniałem dodać - nierozbieralny.

 

3. Filtrator PEX - łatwo wygiąć, nadać kształt, cena jak najbardziej przystępna. Widziałem PEX jako deszczownicę, ale czy sprawdzi się w kontakcie z brzeczką?

 

4. Czwarta opcja, wracamy do punktu wyjścia filtrator z oplotu. Zastanawiałem się czy jednak nie prościej będzie zakupić nowy sraczwężyk, tym razem o długości około 1 metra, co prawda kosztują 40-50zł ale czy jednak nie będzie to najprostsza wersja?

Link to comment
Share on other sites

Mam filtrator z miedzi fi6 (!) ok. 1,5mb, zawinięty w ślimaka, na końcu do góry ponad gar. Wytrzymał kilkadziesiąt warek chociaż "pracuje" już tylko ok. 1/3 długości. Przy pszenicach i wyższym extrakcie są problemy czasowe - do przeżycia. Wcześniej był oplot 30cm, zmiana na +.

Link to comment
Share on other sites

A Wy mowicie o tym PVC docelowo klejonym, czy o zgrzewanym (tzw "Boryszew"). Mam zgrzewarke i material do wykonania filtratora z boryszewa i sie zastanawiam. Chociaz to jest chyba z PP robione, ale da rade z tego zrobic?

Link to comment
Share on other sites

@GTB mowa o PCV w systemie klejonym. Hydraulikiem nie jestem, ale rura pcv i polipropylenowa (system zgrzewany) niewiele się różni w takim zastosowaniu o którym mowa tutaj. Moim skromnym zdaniem rura z pp będzie nieco trudniejsza w obróbce. Nacinanie szczelin np. za pomocą brzeszczota będzie wymagało ciut większego wytężenia, aczkolwiek to tylko tworzywo sztuczne, a nie stalowa rura :cool:

Link to comment
Share on other sites

Kondzik ... mam filtrator z rurek miedzianych całkowicie rozbieralny. Wystarczy ich nie lutować tylko delikatnie ścisnąć kształtki na końcach. Rurki wchodzą na wcisk.

Mój się trzyma kupy bez ściskania rurek KLIK. Tak go dopasowałem, że wchodzi z minimalnym luzem do wiadra i nie ma prawa się rozwalić w wiadrze. Po filtracji mycie bezproblemowe.

Inna sprawa, że poszedł w odstawkę - zastąpiło go fałszywe dno.

Edited by prusak
Link to comment
Share on other sites

Hej,

 

ja polecam Ci zrobić filtrator taki jak mój, tj. rurka + kolanka i trójniki z CPVC (przy PVC cała konstrukcja może się "rozejść" pod wpływem wysokiej temperatury jeśli nie skleisz). Do dostania w Leroy Merlin lub Castoramie.

Rurki w kolanka wchodzą na *wtyk* bez klejenia.

Ponacinane są cienkim brzeszczotem, nie pamiętam jakim dokładnie. Weź najmniejszy jaki będzie.  Koszt całości ~30 PLN.

Zobacz sobie na moim filmiku jak to wygląda (od 2:00 )

 

http://www.youtube.com/watch?v=jUKMSXMMirI

Edited by needmorehops
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Czy takie rurki można jakoś wykorzystać w piwowarstwie domowym?

Chciałem zrobić filtrator rurkowy ale sprzedawca zamiast do ciepłej dał mi do zimnej a jak chciałem wymienić to po odejściu od kasy reklamacji nie przyjmujemy.

Mam 2 metry rurki pvc-u i 6 trójników, kolanek na szczęście nie było.

Niby sprzedawca mówił że trójniki i kolanka są te same do ciepłej i do zimnej, czy może mi to ktoś potwierdzić?

Link to comment
Share on other sites

Teraz kupiłem taka rurę kolanka i trójniki jednak są inne.

A ja pytałem czy można do czegoś wykorzystać te rury do zimnej wody?

Bo trochę szkoda je wyrzucać.

 

Edit:

Jaką szczelinę i w jakich odstępach będzie najlepiej zrobić w rurce CPVC 1/2''?

Mam zamiar zrobić szczelinę 0,8 mm pod kątem 45° co centymetr, czy tak będzie dobrze?

Edited by cen16
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ja wykorzystuję od kilkunastu warek filtrator z rurki alupex. Mam tego sporo, bo brejdak jest hydraulikiem. Skuteczność bardzo dobra, dużo lepsza niż filtrator z oplotu, którego używałem wcześniej. Szczeliny nacinałem zwykłym brzeszczotem, przygotowanie tego filtratora (okrągły) zajęło mi 15 minut i tak jak mówiłem, filtruje super, nic się nie zapycha a klarowność brzeczki jest jak najbardziej spoko.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.