Skocz do zawartości

Pomoc w trudnych początkach.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Będąc na urlopie miałem okazję spróbować piwka własnej roboty z brewkita produkcji mojego siostrzeńca. No i wpadłem wink.gif. Chciałbym spróbować swych sił, od jakiegoś czasu studiuje wytrwale forum i inne dostępne materiały na ten temat.

 

Plan jest taki:
-poczekać jeszcze na trochę niższe temperatury
-zakupić podstawowy zestaw (co sądzicie o tym http://allegro.pl/piwo-domowe-mega-zestaw-22-czesci-brew-kit-wypas-i5350727999.html )
-pierwsza próba typowo z brewkita (ewe. trochę rasowanego) 
-druga z ekstraktów nie chmielonych
-ewe. trzecia już zacieranie ale to jeszcze daleka droga.
Po przeczytaniu sporej ilości materiału przyszedł czas na pierwsze pytania (po prostu tak będzie szybciej, łatwiej, pewniej).
Próbuje rozgryźć Brewtarget, ale mam pewne wątpliwości.
Wyszło mi coś takiego :


"Wielkość warki: 20,161 L
Objętość gotowania: 23,000 L
Czas gotowania: 60,000 min
Wydajność: 70%
Gęstość początkowa: 1,053
Gęstość końcowa: 1,016
Zawartość alkoholu: 4,8%
Goryczka: 24,6 IBU (Tinseth)
Barwa: 5 SRM (Morey)

Składniki fermentacji

Vienna Malt Słód 2,500 kg  
Pilsner (2 Row) Ger Słód 2,500 kg  

Chmiele

Saaz 4,5% 20,000 g Gotowanie 30,000 min Granulat 7,7
Brewers Gold 7,6% 20,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat 16,9
Brewers Gold 7,6% 10,000 g Aromatyczny 0,000 s Granulat 0,0

Drożdże

Wyeast - California Lager Lager Płynne 125,000 L 

Zacieranie
Nazwa Typ Ilość Temperatura Cel Czas
Infusion 5,255 L 77,985 C 62,000 C 30,000 min
Temperature --- --- 72,000 C 30,000 min
Final Batch Sparge Infusion 23,170 L 79,448 C 74,000 C 15,000 min

Instrukcje
0) Dodaj 2,500 kg Vienna Malt, 2,500 kg Pilsner (2 Row) Ger do kadzi zaciernej.

1) Podgrzej 5,255 L wody do 77,985 C, 23,170 L wody do 79,448 C dla nadchodzących infuzji.

2) Dodaj 5,255 L wody o temperaturze 77,985 C do kadzi zaciernej aby podnieść jej temperaturę do 62,000 C. Utrzymaj przez 30,000 min.

3) Podgrzej zacier do 72,000 C. Utrzymaj przez 30,000 min.

4) Dodaj 23,170 L wody o temperaturze 79,448 C do kadzi zaciernej aby podnieść jej temperaturę do 74,000 C. Utrzymaj przez 15,000 min.

5) Doprowadź brzeczkę do gotowania i utrzymuj przez 60,000 min.

6) Dodaj 20,000 g Brewers Gold do gotowania przez 60,000 min.

7) Dodaj 20,000 g Saaz (Czech Republic) do gotowania przez 30,000 min.

8) Zakończ gotowanie brzeczki.

9) Ekstrahuj 10,000 g Brewers Gold do brzeczki dla 0,000 s.

10) Powinieneś teraz mieć 20,161 L brzeczki nastawnej.
Spodziewaj się utraty 4,000 L w osadach i chłodzeniu.
Końcowa pojemność w fermentorze wyniesie 16,161 L.

11) Schłódź brzeczkę i zadaj drożdże Wyeast - California Lager (Lager) do fermentora.

12) Pozwól piwu fermentować do osiągnięcia gęstości 1,016.

13) Przelej piwo na cichą fermentację."

Mniej więcej wszystko mi się zgadza tylko tak:
1.Ile wody zagrzać w kadzi zaciernej(garnku) przed wsypaniem słodów?
2.Dlaczego w instrukcji musi być że pierwsze zacieranie infuzyjne? ja to raczej rozumiem w ten sposób że odpowiednią ilość wody(tu pytanie ile?) zagrzewam do tych 65* wsypuję słody i utrzymuje 62*(no własnie jak to zrobić na maszynce gazowej?) 30min potem podgrzewać do 72* następne pół godziny potem parę minut w 78* i wyłączyć ,schładzać. Proszę o ewe. poprawki.
No i problem , nie widzę w tej instrukcji warzenia nic o wysładzaniu, mogli byście opisać jak to powinno wyglądać żeby uzyskać takie ilości brzeczki jakie są wyliczone?bo tego etapu za bardzo nie "kumam"...frown.gif  

I czy można przy pomocy Brewtarget,BeerSmith2,Qbrew, konstruować przepisy na warki tylko z brewkita oraz ze słodów nie chmielonych, bo jak próbuje to jakieś bzdury mi wychodzą... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wody w stosunku od 1:3 do 1:4 do słodów. Czyli na 4kg słodów 12-16l wody.

 

2. Dobrze mówisz, to jest właśnie zacieranie infuzyjne. Temperatura się będzie mniej więcej sama utrzymywać jak już wsypiesz słody, bo to powoli oddaje ciepło. Jak zacznie spadać to możesz na chwilę włączyć palnik i dogrzać.

 

A wysładzanie to wlewasz po prostu co jakiś czas kilka litrów wody na młóto w kadzi filtracyjnej. Idealne wysładzanie ciągłe to dodawanie non stop wody małym ciurkiem w całej powierzchni złoża, ale tak raczej nikt nie robi. Jak wlejesz równomiernie kilka razy po kilka litrów to będzie ok. Wysładzaj do porządanego ekstraktu albo objętości. Ja polecam do ekstraktu, bez refraktometru jest trochę bawienia się z tym, ale da radę.

 

No i zaczynaj od zacierania a nie jakieś brewkity ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło rany.

Strzelasz jak z kałacha pytaniami.

 

Nie bój się zacierania i daruj sobie ekstrakty, brewkity, itp.

Kup: 2 wiadra po 30-33l (co najmniej jedno z kranikiem z długim gwintem co by sraczwężyk podłączyć do wysładzania, rurka zbędna), ballingometr z menzurką, mieszadło (chyba, że masz dużą łychę), sraczwężyk ok. 80-100 cm  z podłączeniem z jednej strony 3/4" (najtańszy gdzieś w spółdzielni GS SCh, jak zrobić filtrator znajdziesz na forum  w dziale "zrób to sam" lub kup gotowy), garnek 30l emaliowany lub KO, możesz jeszcze chłodnicę (tego jest masa ogłoszeń, nawet tu na forum), wężyk  najlepiej silikonowy ok.1,5m, średnicy wew ok. 12mm. To chyba tyle niezbędnych na początek rzeczy. Przy butelkowaniu będziesz jeszcze potrzebował kapslownicę, kurkę do rozlewu z zaworkiem, kapsle.

Brewtarget mi służy do jako takiego przygotowania receptur w określonym stylu. Nie nauczy Cię warzyć więc nie oczekuj że powie i pokaże jak wysładzać.

Obejrzyj kilka filmów na YT na temat warzenia, żebyś miał jakieś pojęcie jak to wygląda w praktyce.

Kup 6 kg słodów ześrutowanych ( na początek wydajność raczej będzie słaba) , ze dwa rodzaje chmielu (goryczkowy i aromatyczny), drożdże i zarezerwuj cały dzień na pierwsze warzenie.

Ja  zacząłem od jakiegoś prostego zasypu, bodajże 5kg pilzneński i 1kg wiedeński, 25g chmielu marynka (na 60min) i 30g chmielu lubelski (na 20min) drożdże US 05. Piwo wyszło pyszne (jak dla mnie). Zacierałem w 20l wody podgrzanej do 69st.C (temp. zależna od temp. słodu, do sprawdzenia w arkuszu pppp dostępnym w plikowni), po 20 min podgrzałem do 72st, po kolejnych 40min do 78st, - 5min. Wysładzałem 17l wody o temp. 78st. C. Wyszło coś ok. 23 litry. Po gotowaniu, na gotowo 20l.

O czymś zapomniałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wody w stosunku od 1:3 do 1:4 do słodów. Czyli na 4kg słodów 12-16l wody.

 

2. Dobrze mówisz, to jest właśnie zacieranie infuzyjne. Temperatura się będzie mniej więcej sama utrzymywać jak już wsypiesz słody, bo to powoli oddaje ciepło. Jak zacznie spadać to możesz na chwilę włączyć palnik i dogrzać.

 

A wysładzanie to wlewasz po prostu co jakiś czas kilka litrów wody na młóto w kadzi filtracyjnej. Idealne wysładzanie ciągłe to dodawanie non stop wody małym ciurkiem w całej powierzchni złoża, ale tak raczej nikt nie robi. Jak wlejesz równomiernie kilka razy po kilka litrów to będzie ok. Wysładzaj do porządanego ekstraktu albo objętości. Ja polecam do ekstraktu, bez refraktometru jest trochę bawienia się z tym, ale da radę.

 

No i zaczynaj od zacierania a nie jakieś brewkity ;)

Sorki za strzelanie...Wielkie dzięki, dużo mi rozjaśniliście.Zestaw kupiony (ten z linka z pytania),ale na początek chyba jednak spróbuję z kit-ów, brakuję mi do zacierania : filtratora (mniejszy problem nawet kupny nie jest drogi),chłodnica,droga ale nie niezbędna, no i najważniejsze. GARrr :-), zaczynam intensywne poszukiwania, mam co prawda kocioł w którym kiedyś robiło zaprawy, ale to jest ocynk (albo "amelinium" nie wiem dokładnie) , ale z tego co wyczytałem to ani jedno ani drugie się za bardzo nie nadaje.A refraktometr już też mam w tym zestawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło rany.

Strzelasz jak z kałacha pytaniami.

 

Nie bój się zacierania i daruj sobie ekstrakty, brewkity, itp.

Kup: 2 wiadra po 30-33l (co najmniej jedno z kranikiem z długim gwintem co by sraczwężyk podłączyć do wysładzania, rurka zbędna), ballingometr z menzurką, mieszadło (chyba, że masz dużą łychę), sraczwężyk ok. 80-100 cm  z podłączeniem z jednej strony 3/4" (najtańszy gdzieś w spółdzielni GS SCh, jak zrobić filtrator znajdziesz na forum  w dziale "zrób to sam" lub kup gotowy), garnek 30l emaliowany lub KO, możesz jeszcze chłodnicę (tego jest masa ogłoszeń, nawet tu na forum), wężyk  najlepiej silikonowy ok.1,5m, średnicy wew ok. 12mm. To chyba tyle niezbędnych na początek rzeczy. Przy butelkowaniu będziesz jeszcze potrzebował kapslownicę, kurkę do rozlewu z zaworkiem, kapsle.

Brewtarget mi służy do jako takiego przygotowania receptur w określonym stylu. Nie nauczy Cię warzyć więc nie oczekuj że powie i pokaże jak wysładzać.

Obejrzyj kilka filmów na YT na temat warzenia, żebyś miał jakieś pojęcie jak to wygląda w praktyce.

Kup 6 kg słodów ześrutowanych ( na początek wydajność raczej będzie słaba) , ze dwa rodzaje chmielu (goryczkowy i aromatyczny), drożdże i zarezerwuj cały dzień na pierwsze warzenie.

Ja  zacząłem od jakiegoś prostego zasypu, bodajże 5kg pilzneński i 1kg wiedeński, 25g chmielu marynka (na 60min) i 30g chmielu lubelski (na 20min) drożdże US 05. Piwo wyszło pyszne (jak dla mnie). Zacierałem w 20l wody podgrzanej do 69st.C (temp. zależna od temp. słodu, do sprawdzenia w arkuszu pppp dostępnym w plikowni), po 20 min podgrzałem do 72st, po kolejnych 40min do 78st, - 5min. Wysładzałem 17l wody o temp. 78st. C. Wyszło coś ok. 23 litry. Po gotowaniu, na gotowo 20l.

O czymś zapomniałem?

Ten sprzęt już zamówiłem,co to garnek KO?

Co do receptur to co sądzicie o tej z pytania pierwszego?

YT oczywiście "zaatakuje" :-)

woda do wysładzania musi być podgrzana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Panowie! przy okazji zrobię zdjęcie tego kociołka w domu co mam to mi podpowiecie czy coś takiego się nada.Wannę mam tak że pół biedy.A co sądzicie o tym zestawie ? http://allegro.pl/pi...5350727999.html ? pomijając brewkit i glukozę, czego ewe. jeszcze brakuje, a co jest tak naprawdę zbędne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to bardzo fajny zestaw. Dodatkowo jak będziesz kiedyś zacierał to z pewnością przydadzą się wężyki do dekantacji, polecam minimum dwa, jeden potrzebny przy filtrowaniu, drugi do zlewania piwa po fermentacji np. na cichą, na pewno też na początek płyn lugola (można w aptece), sraczwężyk (Castorama itp) i kilka przydatnych pierdółek typu zacisk czy uchwyt na wężyk no i oczywiście termometr. A potem już tylko taboret, śrutownik... itd. :)

 

Edit: dopisałem termometr

Edytowane przez opeciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to bardzo fajny zestaw. Dodatkowo jak będziesz kiedyś zacierał to z pewnością przydadzą się wężyki do dekantacji, polecam minimum dwa, jeden potrzebny przy filtrowaniu, drugi do zlewania piwa po fermentacji np. na cichą, na pewno też na początek płyn lugola (można w aptece), sraczwężyk (Castorama itp) i kilka przydatnych pierdółek typu zacisk czy uchwyt na wężyk no i oczywiście termometr. A potem już tylko taboret, śrutownik... itd. :)

 

Edit: dopisałem termometr

Dzięki! wężyki mogą dołożyć, płyn to już później,tak jak piszesz w aptece( do próby jodowej jak rozumiem?), sraczwężyk jako filtrator? to chyba później przy zamawianiu już towaru na zacieranie kupię gotowy,nie są jakieś kosmicznie drogie.Termometr mam, słody  bym kupował raczej już ześrutowane,  a zacieranie to raczej na zwykłej kuchennej "gazówce".   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że ten temat już był, ale czy to nada się (bez żadnych przeróbek) do śrutowania niewielkiej ilości słodów? jeśli tak to na jakim wałku, gładkim(regulowane ustawienia rozstawu wałków), grube karbowane, czy cienkie karbowana? no i najważniejsze, czy ktoś może podrzucić zdjęcia jak powinny wyglądać prawidłowo ześrutowane słody?

 

 
Edytowane przez pingwin71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gładkie wałki musisz ponacinać wzdłuż. W dziale sprzęt jest temat.

Jakoś nie bardzo mogę znaleźć ten temat.A dlaczego konieczne jest to ponacinanie,czy bez tego się nie da? Czy do śrutowania słodów nada się sprzęt używany przez rolników na wsiach? mam znajomych, mógłbym popytać na pewno ktoś ma coś takiego ale czy to ma sens, czy dać sobie spokój i kupować porostu ześrutowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ponacinasz wałków to ziarna po prostu będą się po nich ślizgać i nic nie ześrutujesz.Wiejskie śrutowniki wg mnie za bardzo rozbijają ziarno i powstaje za dużo mąki.

Ile warek rocznie będziesz robił? Przeliczyć czy śrutownik Ci się opłaci jest bardzo prosto. Ważnym pytaniem jest: czy chcesz mieć śrutownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jakoś nie bardzo mogę znaleźć ten temat.A dlaczego konieczne jest to ponacinanie,czy bez tego się nie da? Czy do śrutowania słodów nada się sprzęt używany przez rolników na wsiach? mam znajomych, mógłbym popytać na pewno ktoś ma coś takiego ale czy to ma sens, czy dać sobie spokój i kupować porostu ześrutowane.

 

 

Dziwne, że nie umiesz znaleźć, bo jest na pierwszej stronie działu. Śrutownik z makaroniarki.

Odnośnie sprzętu używanego przez rolników to nie mam pojęcia.

 

Moim zdaniem śrutownik opłaca się, jeżeli kupujesz chociaż podstawowy słód w workach 25kg albo większych.

Wychodzi taniej w przeliczeniu na 1kg i sam sobie ześrutujesz. Jak kupujesz po 5 kg słodu, to możesz kupić już ześrutowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Prosiłbym o  ocenę, wypowiedzenie się, na temat tych receptur, tak mi się spodobało to co mi wyszło z pierwszego brewkita,Cooper lager 1,7kg + ekstrakt słodowy ciemny 1,7kg  ( jakoś tak przypadkiem chyba mi wyszło coś w rodzaju Brown Porter :-) ) że następną warkę chciałbym już zacierać, i przy pomocy BrewTrageta wymyśliłem coś takiego :

 

 

1.)

 

Dry Stout - Dry Stout

================================================================================
Wielkość warki: 23,000 L
Objętość gotowania: 26,001 L
Czas gotowania: 60,000 min
Wydajność: 70%
Gęstość początkowa: 1,039
Gęstość końcowa: 1,008
Zawartość alkoholu: 4,1%
Goryczka: 30,3 IBU (Tinseth)
Barwa: 34 SRM (Morey)
 
Składniki fermentacji
================================================================================
                             Nazwa     Typ     Ilość Zacierany Dodawany późno Ekstraktywność Barwa
      Sodownia Strzegom - pale ale    Słód  3,400 kg       Tak            Nie            79%   3 L
            Briess - Barley Flakes Dodatek 700,000 g       Tak            Nie            70%   1 L
 Sodownia Strzegom - jczmie praony    Słód 500,000 g       Tak            Nie            71% 508 L
Waga słodów: 4,600 kg
 
Chmiele
================================================================================
      Nazwa Alfa    Ilość    Użycie       Czas   Postać  IBU
 Challenger 7,0% 30,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat 23,1
    Fuggles 4,2% 20,000 g Gotowanie 30,000 min Granulat  7,1
    Fuggles 4,2% 20,000 g Gotowanie    0,000 s Granulat  0,0
 
Drożdże
================================================================================
                Nazwa Typ Postać     Ilość     Krok
 Danstar - Nottingham Ale  Suche 22,001 mL Burzliwa
 
Zacieranie
================================================================================
              Nazwa         Typ    Ilość Temperatura      Cel       Czas
                  1    Infusion 15,600 L    61,500 C 63,000 C 30,000 min
                  2 Temperature      ---         --- 73,000 C 30,000 min
                  3 Temperature      ---         --- 78,000 C 15,000 min
 Final Batch Sparge    Infusion 14,633 L    80,728 C 74,000 C 15,000 min
 
 
 
2.)
Premium American Lager - Premium American Lager
================================================================================
Wielkość warki: 23,000 L
Objętość gotowania: 25,502 L
Czas gotowania: 60,000 min
Wydajność: 70%
Gęstość początkowa: 1,058
Gęstość końcowa: 1,012
Zawartość alkoholu: 6,0%
Goryczka: 20,7 IBU (Tinseth)
Barwa: 5 SRM (Morey)
 
Składniki fermentacji
================================================================================
                         Nazwa  Typ    Ilość Zacierany Dodawany późno Ekstraktywność Barwa
 Sodownia Strzegom - pilzneski Słód 3,500 kg       Tak            Nie            80%   2 L
  Sodownia Strzegom - wiedeski Słód 3,000 kg       Tak            Nie            79%   4 L
Waga słodów: 6,500 kg
 
Chmiele
================================================================================
                 Nazwa Alfa    Ilość    Użycie       Czas   Postać  IBU
 Saaz (Czech Republic) 4,5% 20,000 g Gotowanie 30,000 min Granulat  6,5
          Brewers Gold 7,6% 20,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat 14,2
          Brewers Gold 7,6% 20,000 g Gotowanie    0,000 s Granulat  0,0
 
Drożdże
================================================================================
                Nazwa Typ Postać    Ilość     Krok
 Danstar - Nottingham Ale  Suche 22,000 L Burzliwa
 
Zacieranie
================================================================================
              Nazwa         Typ    Ilość Temperatura      Cel       Czas
                  1    Infusion 19,500 L    70,056 C 63,000 C 30,000 min
                  2 Temperature      ---         --- 73,000 C 30,000 min
                  3 Temperature      ---         --- 78,000 C  5,000 min
 Final Batch Sparge    Infusion 13,554 L    86,859 C 74,000 C 15,000 min
Edytowane przez pingwin71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do stouta daj z 5kg słodów niepalonych - inaczej będzie bardzo wodniste. Ja ostatnio dałem 5kg pilsnera, 1kg monacha, 0,5 palonego i 0,5 czekoladowego. Wyszło coś na skraju stouta i portera, ale smakuje fajnie.

 

Do stouta moim zdaniem za dużo jęczmienia prażonego a za mało słodów ogólnie w całej recepturze, może Ci nie wyjść za pierwszym razem 26l o zakładanym blg. 

Dzięki !!! Czyli wychodzi na to że nawet jak z wyliczeń wyjdzie BLG takie jak powinno być to z treściwością nie jest to do  końca związanie? Czyli barwę np.Stouta trzeba uzyskać nie tylko przez dodatki nie słodowe (np.palony jęczmień) i jasny słód, ale raczej ciemniejsze słody? Wtedy będzie odpowiednia barwa ale tez treściwość,a mniej słodów a więcej dodatków barwiących to barwa ok. ale "lura"? wiem że dla was to pewnie oczywiste sprawy ale wiecie,każdy się kiedyś uczył.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do stouta daj z 5kg słodów niepalonych - inaczej będzie bardzo wodniste. Ja ostatnio dałem 5kg pilsnera, 1kg monacha, 0,5 palonego i 0,5 czekoladowego. Wyszło coś na skraju stouta i portera, ale smakuje fajnie.

 

Do stouta moim zdaniem za dużo jęczmienia prażonego a za mało słodów ogólnie w całej recepturze, może Ci nie wyjść za pierwszym razem 26l o zakładanym blg. 

Dzięki !!! Czyli wychodzi na to że nawet jak z wyliczeń wyjdzie BLG takie jak powinno być to z treściwością nie jest to do  końca związanie? Czyli barwę np.Stouta trzeba uzyskać nie tylko przez dodatki nie słodowe (np.palony jęczmień) i jasny słód, ale raczej ciemniejsze słody? Wtedy będzie odpowiednia barwa ale tez treściwość,a mniej słodów a więcej dodatków barwiących to barwa ok. ale "lura"? wiem że dla was to pewnie oczywiste sprawy ale wiecie,każdy się kiedyś uczył.     

 

Mi nie za bardzo chodziło o obliczenia tylko o to, że zwykle przy pierwszej warce jest dużo niższa wydajność niż np zakłada brew target. Wiem to z autopsji. Chodzi po prostu o to, że w programie złożysz recepturę i wyliczy Ci gęstość i wielkość warki ale może zdarzyć się tak, że przez np stres, gapiostwo czy przekłamujący termometr czy zegarek (przykładów może być dużo) ostatecznie po wysładzaniu wyjdzie Ci np mniej brzeczki i o niższym ekstrakcie dlatego jak decydujesz się na warkę ~25l to po prostu użyłbym więcej słodów tak na wszelki wypadek żeby Ci ostatecznie 16 litrów w butelki nie poszło. Lepiej wydać na początku te 8 czy 10 zł więcej na te 2kg słodu i mieć spokój ;) 

 

A co do stouta twojego to po prostu użyłbym np 5kg pilzneńskiego i dopiero wtedy te 500g palonego jęczmienia. Musisz pamiętać też, że takie dodatki w zbyt dużej ilości wpływają negatywnie na profil smakowy piwa. Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to wal na pw to postaram Ci się jakoś w miare jasno wytłumaczyć tak jak mi tłumaczono :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Prosiłbym o  ocenę, wypowiedzenie się, na temat tych receptur, tak mi się spodobało to co mi wyszło z pierwszego brewkita,Cooper lager 1,7kg + ekstrakt słodowy ciemny 1,7kg  ( jakoś tak przypadkiem chyba mi wyszło coś w rodzaju Brown Porter :-) ) że następną warkę chciałbym już zacierać, i przy pomocy BrewTrageta wymyśliłem coś takiego :

 

 

1.)

 

Dry Stout - Dry Stout

================================================================================
Wielkość warki: 23,000 L
Objętość gotowania: 26,001 L
Czas gotowania: 60,000 min
Wydajność: 70%
Gęstość początkowa: 1,039
Gęstość końcowa: 1,008
Zawartość alkoholu: 4,1%
Goryczka: 30,3 IBU (Tinseth)
Barwa: 34 SRM (Morey)
 
Składniki fermentacji
================================================================================
                             Nazwa     Typ     Ilość Zacierany Dodawany późno Ekstraktywność Barwa
      Sodownia Strzegom - pale ale    Słód  3,400 kg       Tak            Nie            79%   3 L
            Briess - Barley Flakes Dodatek 700,000 g       Tak            Nie            70%   1 L
 Sodownia Strzegom - jczmie praony    Słód 500,000 g       Tak            Nie            71% 508 L
Waga słodów: 4,600 kg
 
Chmiele
================================================================================
      Nazwa Alfa    Ilość    Użycie       Czas   Postać  IBU
 Challenger 7,0% 30,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat 23,1
    Fuggles 4,2% 20,000 g Gotowanie 30,000 min Granulat  7,1
    Fuggles 4,2% 20,000 g Gotowanie    0,000 s Granulat  0,0
 
Drożdże
================================================================================
                Nazwa Typ Postać     Ilość     Krok
 Danstar - Nottingham Ale  Suche 22,001 mL Burzliwa
 
Zacieranie
================================================================================
              Nazwa         Typ    Ilość Temperatura      Cel       Czas
                  1    Infusion 15,600 L    61,500 C 63,000 C 30,000 min
                  2 Temperature      ---         --- 73,000 C 30,000 min
                  3 Temperature      ---         --- 78,000 C 15,000 min
 Final Batch Sparge    Infusion 14,633 L    80,728 C 74,000 C 15,000 min
 
 
 
2.)
Premium American Lager - Premium American Lager
================================================================================
Wielkość warki: 23,000 L
Objętość gotowania: 25,502 L
Czas gotowania: 60,000 min
Wydajność: 70%
Gęstość początkowa: 1,058
Gęstość końcowa: 1,012
Zawartość alkoholu: 6,0%
Goryczka: 20,7 IBU (Tinseth)
Barwa: 5 SRM (Morey)
 
Składniki fermentacji
================================================================================
                         Nazwa  Typ    Ilość Zacierany Dodawany późno Ekstraktywność Barwa
 Sodownia Strzegom - pilzneski Słód 3,500 kg       Tak            Nie            80%   2 L
  Sodownia Strzegom - wiedeski Słód 3,000 kg       Tak            Nie            79%   4 L
Waga słodów: 6,500 kg
 
Chmiele
================================================================================
                 Nazwa Alfa    Ilość    Użycie       Czas   Postać  IBU
 Saaz (Czech Republic) 4,5% 20,000 g Gotowanie 30,000 min Granulat  6,5
          Brewers Gold 7,6% 20,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat 14,2
          Brewers Gold 7,6% 20,000 g Gotowanie    0,000 s Granulat  0,0
 
Drożdże
================================================================================
                Nazwa Typ Postać    Ilość     Krok
 Danstar - Nottingham Ale  Suche 22,000 L Burzliwa
 
Zacieranie
================================================================================
              Nazwa         Typ    Ilość Temperatura      Cel       Czas
                  1    Infusion 19,500 L    70,056 C 63,000 C 30,000 min
                  2 Temperature      ---         --- 73,000 C 30,000 min
                  3 Temperature      ---         --- 78,000 C  5,000 min
 Final Batch Sparge    Infusion 13,554 L    86,859 C 74,000 C 15,000 min

 

 

nieco zmodyfikowałem tego Dry Stouta czy tak by było lepiej?

 

 

 

Wielkość warki: 23,000 L
Objętość gotowania: 26,001 L
Czas gotowania: 60,000 min
Wydajność: 70%
Gęstość początkowa: 1,049
Gęstość końcowa: 1,010
Zawartość alkoholu: 5,0%
Goryczka: 31,2 IBU (Tinseth)
Barwa: 27 SRM (Morey)
 
Składniki fermentacji
================================================================================
 Nazwa                          Typ                   Ilość               Zacierany Dodawany późno Ekstraktywność Barwa
 Sodownia Strzegom - pale ale    Słód  3,000 kg              Tak            Nie                          79%              3
 Briess - Barley Flakes Dodatek            400,000 g              Tak            Nie                      70%               1 L
 Sodownia Strzegom - jczmie praony    Słód 300,000 g       Tak            Nie                    71%               508 L
  Sodownia Strzegom - karmelowy 30    Słód  2,000 kg       Tak            Nie                     76%              15 L
Waga słodów: 5,700 kg
 
 
 Challenger 7,0% 30,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat 21,3
    Fuggles 4,2% 30,000 g Gotowanie 30,000 min Granulat  9,8
    Fuggles 4,2% 20,000 g Gotowanie    0,000 s Granulat  0,0
 
 
 Danstar - Nottingham Ale  Suche 22,001 mL Burzliwa
 
Zacieranie
================================================================================
              Nazwa         Typ    Ilość Temperatura      Cel       Czas
                  1    Infusion 15,900 L    70,356 C 63,000 C 30,000 min
                  2 Temperature      ---         --- 73,000 C 30,000 min
                  3 Temperature      ---         --- 78,000 C 15,000 min
 Final Batch Sparge    Infusion 15,853 L    83,084 C 74,000 C 15,000 min
 
 
 

 

 

czy przy tych recepturach,tych drożdży Danstar Nottingham dać jedną czy dwie saszetki, i ewe. jakie są plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania?  I jeszcze jedno, czy w tym Dry Stoucie wszystkie składniki do zacierania od razu razem na początku,czy  jęczmień i płatki bardziej  na koniec? czy jeszcze jakoś inaczej?

Edytowane przez pingwin71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna modyfikacja tego Dry Stouta!

 lepiej tak: 

Wielkość warki: 23,000 L

Objętość gotowania: 26,001 L
Czas gotowania: 60,000 min
Wydajność: 70%
Gęstość początkowa: 1,049
Gęstość końcowa: 1,010
Zawartość alkoholu: 5,0%
Goryczka: 31,2 IBU (Tinseth)
Barwa: 27 SRM (Morey)
 
Składniki fermentacji
================================================================================
 Nazwa  Typ Ilość Zacierany Dodawany późno Ekstraktywność Barwa
 Sodownia Strzegom - pale ale  Słód  3,000 kg  Tak  Nie  79%  3
 Briess - Barley Flakes Dodatek  400,000 g  Tak  Nie  70% 1 L
 Sodownia Strzegom - jczmie praony  Słód 300,000 g Tak  Nie  71% 508 L
Sodownia Strzegom - karmelowy 30  Słód  2,000 kg Tak  Nie 76%  15 L
Waga słodów: 5,700 kg
 
 
 Challenger 7,0% 30,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat 21,3
Fuggles 4,2% 30,000 g Gotowanie 30,000 min Granulat  9,8
Fuggles 4,2% 20,000 g Gotowanie  0,000 s Granulat  0,0
 
 
 Danstar - Nottingham Ale  Suche 22,001 mL Burzliwa
 
Zacieranie
================================================================================
Nazwa Typ  Ilość Temperatura  Cel Czas
1  Infusion 15,900 L  70,356 C 63,000 C 30,000 min
2 Temperature  --- --- 73,000 C 30,000 min
3 Temperature  --- --- 78,000 C 15,000 min
 Final Batch Sparge  Infusion 15,853 L  83,084 C 74,000 C 15,000 min
 

 

czy tak:

 

 

Wielkość warki: 23,000 L
Objętość gotowania: 26,003 L
Czas gotowania: 60,000 min
Wydajność: 70%
Gęstość początkowa: 1,049
Gęstość końcowa: 1,010
Zawartość alkoholu: 5,1%
Goryczka: 31,1 IBU (Tinseth)
Barwa: 25 SRM (Morey)
 
Składniki fermentacji
================================================================================
 Nazwa                                                           Typ     Ilość                Zacierany Dodawany późno Ekstraktywność Barwa
 Sodownia Strzegom - pale ale                   Słód  3,000 kg                 Tak            Nie            79%   3 L
 Briess - Barley Flakes                                 Dodatek 400,000 g       Tak            Nie            70%   1 L
 Sodownia Strzegom - jęczmień prażony    Słód 200,000 g            Tak            Nie            71% 508 L
 Sodownia Strzegom - karmelowy 300        Słód 500,000 g           Tak            Nie            73% 102
 Sodownia Strzegom - pilzneski                  Słód  1,500 kg             Tak            Nie            80%   2 L
Waga słodów: 5,600 kg
 
Chmiele
================================================================================
      Nazwa Alfa    Ilość    Użycie       Czas   Postać  IBU
 Challenger 7,0% 30,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat 21,3
    Fuggles 4,2% 30,000 g Gotowanie 30,000 min Granulat  9,8
    Fuggles 4,2% 20,000 g Gotowanie    0,000 s Granulat  0,0
 
Drożdże
================================================================================
                Nazwa Typ Postać     Ilość     Krok
 Danstar - Nottingham Ale  Suche 11,001 mL Burzliwa
 
Zacieranie
================================================================================
              Nazwa         Typ    Ilość Temperatura      Cel       Czas
                  1    Infusion 15,600 L    68,733 C 63,000 C 30,000 min
                  2 Temperature      ---         --- 73,000 C 30,000 min
                  3 Temperature      ---         --- 78,000 C 15,000 min
 Final Batch Sparge    Infusion 16,046 L    82,181 C 74,000 C 15,000 min
 
 
Chodzi mi o to czy można dać tak dużo karmelowego,czy lepiej mniej,jaśniejsze,ale więcej pilzneńskiego? Jaki to ma wpływ na ilośc cukru a jaki na barwę?
czy przy tych recepturach,tych drożdży Danstar Nottingham dać jedną czy dwie saszetki, i ewe. jakie są plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania?  I jeszcze jedno, czy w tym Dry Stoucie wszystkie składniki do zacierania od razu razem na początku,czy  jęczmień i płatki bardziej  na koniec? czy jeszcze jakoś inaczej?
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna modyfikacja tego Dry Stouta!

 lepiej tak: 

Wielkość warki: 23,000 L

Objętość gotowania: 26,001 L
Czas gotowania: 60,000 min
Wydajność: 70%
Gęstość początkowa: 1,049
Gęstość końcowa: 1,010
Zawartość alkoholu: 5,0%
Goryczka: 31,2 IBU (Tinseth)
Barwa: 27 SRM (Morey)
 
Składniki fermentacji
================================================================================
 Nazwa  Typ Ilość Zacierany Dodawany późno Ekstraktywność Barwa
 Sodownia Strzegom - pale ale  Słód  3,000 kg  Tak  Nie  79%  3
 Briess - Barley Flakes Dodatek  400,000 g  Tak  Nie  70% 1 L
 Sodownia Strzegom - jczmie praony  Słód 300,000 g Tak  Nie  71% 508 L
Sodownia Strzegom - karmelowy 30  Słód  2,000 kg Tak  Nie 76%  15 L
Waga słodów: 5,700 kg
 
 
 Challenger 7,0% 30,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat 21,3
Fuggles 4,2% 30,000 g Gotowanie 30,000 min Granulat  9,8
Fuggles 4,2% 20,000 g Gotowanie  0,000 s Granulat  0,0
 
 
 Danstar - Nottingham Ale  Suche 22,001 mL Burzliwa
 
Zacieranie
================================================================================
Nazwa Typ  Ilość Temperatura  Cel Czas
1  Infusion 15,900 L  70,356 C 63,000 C 30,000 min
2 Temperature  --- --- 73,000 C 30,000 min
3 Temperature  --- --- 78,000 C 15,000 min
 Final Batch Sparge  Infusion 15,853 L  83,084 C 74,000 C 15,000 min
 

 

czy tak:

 

 

Wielkość warki: 23,000 L
Objętość gotowania: 26,003 L
Czas gotowania: 60,000 min
Wydajność: 70%
Gęstość początkowa: 1,049
Gęstość końcowa: 1,010
Zawartość alkoholu: 5,1%
Goryczka: 31,1 IBU (Tinseth)
Barwa: 25 SRM (Morey)
 
Składniki fermentacji
================================================================================
 Nazwa                                                           Typ     Ilość                Zacierany Dodawany późno Ekstraktywność Barwa
 Sodownia Strzegom - pale ale                   Słód  3,000 kg                 Tak            Nie            79%   3 L
 Briess - Barley Flakes                                 Dodatek 400,000 g       Tak            Nie            70%   1 L
 Sodownia Strzegom - jęczmień prażony    Słód 200,000 g            Tak            Nie            71% 508 L
 Sodownia Strzegom - karmelowy 300        Słód 500,000 g           Tak            Nie            73% 102
 Sodownia Strzegom - pilzneski                  Słód  1,500 kg             Tak            Nie            80%   2 L
Waga słodów: 5,600 kg
 
Chmiele
================================================================================
      Nazwa Alfa    Ilość    Użycie       Czas   Postać  IBU
 Challenger 7,0% 30,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat 21,3
    Fuggles 4,2% 30,000 g Gotowanie 30,000 min Granulat  9,8
    Fuggles 4,2% 20,000 g Gotowanie    0,000 s Granulat  0,0
 
Drożdże
================================================================================
                Nazwa Typ Postać     Ilość     Krok
 Danstar - Nottingham Ale  Suche 11,001 mL Burzliwa
 
Zacieranie
================================================================================
              Nazwa         Typ    Ilość Temperatura      Cel       Czas
                  1    Infusion 15,600 L    68,733 C 63,000 C 30,000 min
                  2 Temperature      ---         --- 73,000 C 30,000 min
                  3 Temperature      ---         --- 78,000 C 15,000 min
 Final Batch Sparge    Infusion 16,046 L    82,181 C 74,000 C 15,000 min
 
 
Chodzi mi o to czy można dać tak dużo karmelowego,czy lepiej mniej,jaśniejsze,ale więcej pilzneńskiego? Jaki to ma wpływ na ilośc cukru a jaki na barwę?
czy przy tych recepturach,tych drożdży Danstar Nottingham dać jedną czy dwie saszetki, i ewe. jakie są plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania?  I jeszcze jedno, czy w tym Dry Stoucie wszystkie składniki do zacierania od razu razem na początku,czy  jęczmień i płatki bardziej  na koniec? czy jeszcze jakoś inaczej?
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.