Skocz do zawartości

Mazurski Browar BAZYLWIDZEW


Rekomendowane odpowiedzi

Skorzystaj z widełek dostępnych dla pozostałych stylów i kieruj się własnymi preferencjami. ;) Wiadomo, że nagazowanie odpowiednie dla weizena tutaj raczej nie podpasuje, ale porter lub sweet stout już jak najbardziej. Osobiście celowałbym w coś w okolicach 2.2-2.4v, zależy jak mocno nagazowanego stouta wolisz i jak długo zamierzasz go leżakować przed wypiciem.

Edytowane przez Jezier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka     6 - Sylwestrowe (Dry Stout)

Gotowy zestaw z alepiwo

 

 

Data warzenia:   31.12.2015

Ekstrakt:  14,5 Blg

Alkohol: 6,2 %

Ilośc: 25 l

Koszt 0,5 l: 0,67 zł

 

Surowce:

Zasyp

3,5 kg - słód pilzneński

1 kg - słód monachijski jasny

0,35 kg - jęczmień palony

0,20 kg - słód czekoladowy

Chmiel

20 g - Marynka 9,4% alfa granulat

Drożdże

157 g - Safale S-04 gęstwa z warki nr. 3 po 8 dniach (2 pokolenie)

 

Śrutowanie

30 minut 5,05 kg

Zacieranie

17 l kranówki Rybicalskiej

35' do podgrzania

76°C zasyp

66*-68°C   60'

77°C dodane słody ciemne 10' wygrzew

Wysładzanie

1 h 45'

16 l wody o temp. 77°C

wysładzane do 3 Blg

Warzenie

29 l.    13 Blg

50' do zagotowania

60'

50' Marynka 20 g

Chłodzenie

Na tarasie nie wiem jak długo i do jakiej temp. (zaczął się sylwester ;)). Do fermentora trafiło 26 l brzeczki.

Drożdże

Dodane bezpośrednio do fermentora w temp. 20°C

 

Fermentacja burzliwa

03.01.2016 - 29.01.2016

Temperatura   14-21°C,    3,5°Blg. 

 

Fermentacja cicha

29.01.2016 - 26.03.2016

Temperatura  18-22°C Końcowe Blg 3

 

Rozlew

26.03.2016

Nagazowanie: 2,1 v/v

 

Uwagi

Początek robienia warki 10:30 (śrutowanie), koniec sprzątania 18:00. Czas pracy 7 h 30' z sprzątaniem i śrutowaniem. Czas pracy przy zlewaniu na cichą      20'.    Drożdże dodałem 3 stycznia wieczorem (sylwester się przedłużył :(). Butelkowanie 1 h 10'. Całkowity czas pracy przy tej warce 9 h.  Zużycie gazu: 0,93 kg.  Infekcja :( tylko do nalewek, pasteryzowane. Przy okazji robienia tego piwa bułki z młótem zrobiłem.  Wyszły pyszne, jakby ktoś chciał sobie zrobic to przepis jest   tu http://wedlinydomowe.pl/forum/topic/12489-pieczywo-bu%C5%82eczki-sylwestrowe/

 

 

post-13733-0-25793500-1452733650_thumb.jpg

Edytowane przez BazylWidzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dry Stout

 

 

77°C dodane słody ciemne 10' wygrzew

skąd takie postępowanie?

to piwo powinno być wytrawne i powinna być odczuwalna paloność

więc całość słodów powinna być zacierana od początku ;)

W taki sposób to będzie może Brown Porter :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

skąd takie postępowanie?

 

Jestem na etapie robienia warek z gotowych zestawów. W instrukcji warzenia z alepiwo było " utrzymuj temp. przez 60', dodaj słód palony i czekoladowy. Podgrzej do 76°C"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepach chyba dla bezpieczeństwa tak zalecają, żeby nie było reklamacji, że zbyt palone, kwaśne itp. Mam RISa z piwodzieja i zalecają słody palone sypać na ostatnie 10 min., też chyba w drugiej przerwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W sklepach chyba dla bezpieczeństwa tak zalecają, żeby nie było reklamacji, że zbyt palone, kwaśne itp.

 

Człowiek całe życie się uczy :) Następną warke jak będę robił to instrukcje ze sklepu porównam z internetem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dzisiaj zlewac Hefe Weizena na cichą ale   wyczytałem tutaj http://www.piwo.org/topic/13128-kiedy-przelewac-na-cicha/że pszeniczniaków lepiej nie przelewac na cichą. Teraz nie wiem co robic :(

Edytowane przez BazylWidzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zlewac Hefe Weizena na cichą ale dzisiaj wyczytałem tutaj http://www.piwo.org/topic/13128-kiedy-przelewac-na-cicha/że pszeniczniaków lepiej nie przelewac na cichą. Teraz nie wiem co robic :(

Nic nie rób. Nie zlewaj. Zostaw w tym samym wiadrze tak długo, jak planowałeś zrobić cichą i w butelki jeśli blg nie będzie się zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zasyp 3,5 kg - słód Pilzneński 0,5 kg - słód karmelowy ciemny - Litovel 0,3 kg - słód Carafa lll - Weyermann 0,4 kg - płatki owsiane błyskawiczne

 

BazylWidzew, dnia 11 grudzień 2015 - 23:49, napisał: Do fermentora trafiło 21 l brzeczki o gęstości 16 Blg Super wydajność. U mnie aż tak dobrze nie było.

Myślę, że to jednak wina błędów pomiarowych (złe wskazania spławika) bo wg BS wychodzi wydajność ok 95%, a to już jest bardzo trudne do osiągnięcia (nie niemożliwe) lub

alepiwo sypnęło troszkę więcej słodów,

ale co tam ważne, że piwo potem smakuje ;)

 

 

Policzyłem to sobie i mnie wyszło 76,17% a po dolaniu wody 72,27%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj patrzę na Hefe Weizena a tam coś takiego :(

 

post-13733-0-10556500-1453994600_thumb.jpgpost-13733-0-88198600-1453994615_thumb.jpg

 

Zeszło do 1,5 Blg próbkę spróbowałem, lekko kwaskowe ale da się pic,   to infekcja ?

Edytowane przez BazylWidzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to infekcja ?
Tak.

 

 

Piwo da się wypic i co z nim zrobic, wylac szkoda :( Może zapasteryzowac i w butelki

 

Jeśli to weizen i jest jeszcze znośny do picia, to jeśli skończyła się fermentacja,  możesz zabutelkować. Zwołuj imprezę na następny weekend i opróżniajcie. Ale czy warto? Decyzja należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem że to infekcja bo w artykule z Piwowara popatrzyłem na zdjęcia to mi było podobne do zdjecia z bakterią Pediococcus, a to bakteria fermentacji mlekowej. Fermentor stoi przy wejściu do kuchni, jak brałem piwo do zmierzenia Blg to w kuchni za ścianą był ser pleśniowy, jakiś metr od fermentora :( Nauczka na następne piwa jak robisz ser pleśniowy nie otwieraj fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zainfekowaną warkę nr. 4 - Hefe Weizen rozlałem do butelek, zobaczę za tydzień czy się da pic.   Warki   nr. 5 - Pierwszak i nr. 6 - Sylwestrowe   zlałem na cichą.

Edytowane przez BazylWidzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zainfekowana warka nr. 4 - Hefe Weizen wypita i wykorzystana do innych rzeczy :okey: Jak się ma infekcję nie trzeba warki lac w kanał, tutaj http://wedlinydomowe.pl/forum/topic/6756-moje-wyroby-bazylwidzew/?p=475063   co z niej zrobiłem ;)

post-13733-0-55682200-1455273503_thumb.jpg

Edytowane przez BazylWidzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ostatnio piwa zaniedbałem, nie było kiedy zabutelkowac, jeszcze posłuchałem złych rad i miałem na cichej cały czas fermentory niedomknięte  :(   Wczoraj wieczorem zaglądam a tam warka nr 5 - Pierwszak, infekcja :ble:

 

post-13733-0-96308400-1458299592_thumb.jpg

 

warka nr 6 - Sylwestrowe, infekcja :ble:

 

post-13733-0-16013900-1458299778_thumb.jpg

 

warka nr 3 - Owsiany Stout coś takiego, to też infekcja ?

 

post-13733-0-59506700-1458299912_thumb.jpgpost-13733-0-02712400-1458299949_thumb.jpg

 

Spróbowałem w smaku nie czuc tego co w warce 5 i 6, niby smak normalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.