Skocz do zawartości

Kociołek Belzebuba


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 116
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

pobiłem swój rekord w warzeniu : start - 12.00 koniec (łącznie ze sprzątaniem) - 16.00.

A wszytko przez zgubne przyzwyczajenia.

Zaplanowałem małą warkę 25 l. Zatarłem ziarno, odflitrowałem no i wrzuciłem do gara 100 gram granulatu 10 % a-k.

Warzenie trwało 25 minut, później na gwałt chłodziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

oj dawno nie było wpisu.

Piwo niskoalkoholowe :

tesowa warka więc objętość jedynie 30 litrów.

Składniki :

1 kg monachijskiego

0,5 kg pilzneńskiego

0,5 kg melanoidynowego

0,5 kg brew body.

Zacieranie w najwyższej z możliwych temperatur, planuję zakończyć niezwłocznie po scukrzeniu skrobii. Następnie szybko doprowadzić do wrzenia.

Ilość chmielu dopasuję w trakcie warzenia - nie wiem jak tak niskie °Blg wpłynie na uwypuklenie goryczy.

Fermentacja US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

ciekawą rzecz zaobserowałem.

Fermentacja I piwa zrobionego w nowym garze odbywa się w kegach 30 litrowych.

Brzeczka w każdym kegu zaszczepiona była tymi samymi drożdżami - dolnej fermentacji, fermentowana w tych samych warunkach ok. 9-10 °C.

W jednym kegu było kilka litrów więcej, skutkiem czego lustro płynu było bliżej górnej krawędzi kega.

Skutek był taki, że na górnej wewnętrznej powierzchni kega zebrała się solidna warstwa żywicy chmielowej co spowodowało, że piwo jest niedochmielone. W pozostałych kegach piwo nachmielone właściwie. Wychodzi, że chyba zbyt burzliwie fermentowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj dawno nie było wpisu.

Piwo niskoalkoholowe :

tesowa warka więc objętość jedynie 30 litrów.

Składniki :

1 kg monachijskiego

0,5 kg pilzneńskiego

0,5 kg melanoidynowego

0,5 kg brew body.

Zacieranie w najwyższej z możliwych temperatur, planuję zakończyć niezwłocznie po scukrzeniu skrobii. Następnie szybko doprowadzić do wrzenia.

Ilość chmielu dopasuję w trakcie warzenia - nie wiem jak tak niskie °Blg wpłynie na uwypuklenie goryczy.

Fermentacja US-05.

Znalazłem coś takiego , myślę że do piw tego typu powinny się sprawdzić.

http://www.centrumpiwowarstwa.pl/sklep/produkty/956

Ps. Nie obawiasz się , że młoto z łuskami doprowadzone do wrzenia da niepożądany smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze sie za to piwo nie zabrałem :beer:, ale faktycznie te drożdże mogą byc bardzi fajne do tego typu piw, odfermentowanie 5-15 %.

Co do wrzenia, to chyba odpuszczę wysładzanie, dezaktywując szybko enzymy. Wydaje mi się, że taniny nie powinny się wyługować w nadmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem w końcu to niskoalkoholowe, nie wiem co z tego wyjdzie.

Zwiększyłem zasyp o 0,5 kg pilzneńskiego.

Brew body dodałem na ostatnie kilka minut gotowania. Wcześniej rozpuściłem to w niewielkiej ilości wody. To rozbełtaniu grud wyszła bardzo gęsta konsystencja.

W smaku rewelacji nie ma, wyszły na wierzch jakieś dziwne nuty chmielowe, pewnie z uwagi na bardzo niską zawartość cukrów.

Zobaczymy.

Stoi na Saflager W-34/70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

jestem pozytywnie zaskoczony smakiem piwa niskoalkoholowego. Nazwałem je "czysty umysł".

Próbowałem je regularnie od drugiego dnia od butelkowania.

Nagazowało się błyskawicznie (skutkiem wzburzenia osadu).

Początkowo dominował smak pustej goryczy, ale z czasem mocno złagodniało.

Z zapachem też nie było najlepiej, siarkowodów straszny. Teraz (kiedy juz się niestety powoli kończy) zapach zanikł, wychodzi chmiel.

Piwo świetne na upał.

 

Nie wiem do końca jaki ma udział alkoholu, ale po 5 czułem lekkie mrowienie w opuszkach palców.

 

Powtórzył bym je, ale nie wiem czy trafię jeszcze Brew Body.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jutro w planie warzenie 120 l kukurydziano - ryżowego.

Zasyp na bazie Bohamiana.

Fermentowane drożdżami piekarniczymi.

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji drożdże pogotuję 5 minut w niewielkiej ilości wody.

Drożdże będziesz gotować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kukurydziano - ryżowe zatarte.

Wyszło ok 80 litrów 15 °Blg, będzie docelowo rozcieńczone do 120 litrów.

Ale nie to jest istotne, istotne jest to, że piekarnicze drożdże "Babuni" są rewelacyjne, zaczęły szymieć w refmentorze w minutę po dolaniu do brzeczki. Myślę, że wyjdzie fajne czyste piwko. Zadałem po 50 g na fermentator.

 

Dla porównanie nastawiłem jednak część brzeczki na US-05, obaczymy jak wypadnie konfrontacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.