Jump to content

Chmielenie miodu pitnego

me-to
 Share

Recommended Posts

Postanowiłem w najbliższym czasie przygotować chmielonego trójniaka. Chciałbym uzyskać niską goryczkę i aromat chmielu. Spodziewam się iż z aromatem po kilkuletnim leżakowaniu może być ciężko, ale traktuje to jako swego rodzaju eksperyment.

W planach jest wrzucenie aromatycznego chmielu amerykańskiego (najprawdopodobniej Citra) na ostatnie ~10 minut gotowania i na czas chłodzenia brzeczki miodowej. 

Miał ktoś z Was doświadczenie z chmieleniem miodu? Na forum winiarzy i miodosytników nie znalazłem zbyt wielu informacji na ten temat, szczególnie jeśli chodzi o chmielenie aromatyczne. Może jakieś drobne sugestie z Waszej strony?

• 1 month later...

Chmieliłem dwa miody do tej pory. Półdwójniak imbirowy dostał na zimno około 50g Hallertauer Tradition/25l zaraz po burzliwej do momentu zlania znad osadu po około dwóch miesiącach. Po 4 latach niewyczuwalny. Jutro zlewam natomiast trójniaka kasztelańskiego, który chmielony był 10g na goryczkę i 40g na aromat na 11l. Gdy dodawałem pierwszą transzę pożywek aromat był przeogromny, a kilka dni później przy drugiej partii mały. Uszczknę jutro te tradycyjne 50 gram i dam znać jak smakuje.

edit: Właśnie zlałem nastaw o końcowym blg 9,3. Jest to jednak mocny trójniak, bo jak widzę za dużo wody wody odparowało przy syceniu i jest go ok 10l na 3,5l miodu. Czuć chmiel w aromacie i w smaku dość intensywnie, jednak nie tłamsi on aromatu i smaku selera, którego było 95g (liście świeże), wanilia (laska 10cm przecięta na pół) gdzieś tam się też przebija, czuć tę charakterystyczną słodkość. Dam mu trzy lata przed butelkowaniem, a może i cztery, bo poprzedni imbirowy długo zrzucał osad.

Edited by Vislaus

• 5 months later...

Chciał bym kiedyś spróbować miodu pitnego nie wiecie czy gdzieś można go kupić

Zależy jakiego? Domowego czy sklepowego.

Chciał bym kiedyś spróbować miodu pitnego nie wiecie czy gdzieś można go kupić

Lepiej wyposażony monopolowy lub stoiska/sklepy "regionalne" Edited by Pun kOmora