Jump to content

Całkowity brak fermentacji?


Muchomorek
 Share

Recommended Posts

Potrzebuję waszej pomocy Panowie.

W niedzielę wieczorem uwarzyłem APĘ, ekstrakt przed zadaniem brzeczki 13,5, drożdzę COOBRA American Ale ( lekki eksperyment z mojej strony). Brzeczka wystudzona do 18 stopni, drożdże uwodniłem przez 25 minut w wodzie o temperaturze 22 stopni.

Drożdże zadałem w poniedziałek o 9 rano. Do tej pory zero reakcji, kompletnie zero piany, co2, niczego. Przed chwilą otworzyłem fermentor, nie widać błony. Stała temperatura fermentacji 20,5 stopnia.

Doradźcie, co robić? Pobrać próbkę, zmierzyć blg i liczyć na to, że cudownie fermentuje, lecieć jutro do sklepu i kupić jakieś S-05 i zadać na nowo? Boję się trochę pobieranie próbki żeby nie zakazić brzeczki:)

Dwa dni wcześniej robiłem Weizena, zadałem weizenowe drożdże uwadniane przez 6 godzin (lekka gafa) też z COOBRY, fermentacja wystrzeliła po 3 godzinach.

Dzięki!:)

Link to comment
Share on other sites

Ok, byłem przed chwilą zmierzyć blg, ale po otworzeniu fermentora coś już pojawiło się na powierzchni dlatego na razie nic nie ruszam.. Jest trochę piany, która raczej wygląda jak takie pierzaste chmury, ale wszystko zaczęło pachnieć drożdżami.

Zostawiłem to w spokoju. Mam tylko nadzieję, że wczoraj uchylając fermentor nie wpuściłem tam jakiś dzikich drożdży ( wszystko stoi w piwnicy w bloku) i że to nie one zaczęły fermentować brzeczkę. Nawet pojawiło się minimalnie dwutlenku pod pokrywą.

Zostawić, nie ruszać?

Link to comment
Share on other sites

Na przyszłość to warto mieć na zapasie drożdże suche w lodówce. Tyczy się tych co maja słaby dostęp do stacjonarnych sklepów

Link to comment
Share on other sites

Na przyszłość to warto mieć na zapasie drożdże suche w lodówce. Tyczy się tych co maja słaby dostęp do stacjonarnych sklepów

Np. Gozdawa Pure Ale Yeast, kosztują raptem 5 PLN, a mogą uratować czasem życie ... tzn. piwo :). Ja zawsze je mam w rezerwie.

Edited by santa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.