Jump to content
Sign in to follow this  
Makaron

Do jakich piw górnej fermentacji pasuje dekokcja?

Recommended Posts

Dekokcję najbardziej zaleca się dla piw pszenicznych i dla bocków. Czasem też mówi się o Altach.

Mógłbyś ją też stosować do niektórych belgów, ale nie wiem, czy bardzo na tym zyskają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Będę musiał coś wymyślić i poeksperyemntować. Chyba spróbuję jednak zatrzeć w ten sposób bittera, tak dla eksperymentu. A i 80/- by mógł troszkę zyskać na kompleksowości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam pytanie odnoszące się zwłaszcza do zacierania w lodówce. Czy i jak zmieni się piwo gdyby nie robić klasycznej dekokcji, tylko odbierać część zacieru, doprowadzić do wrzenia i od razu zwrócić do zacieru głównego? Chodzi o to żeby nie dolewać gorącej wody. Konkretnie chodzi mi o wpływ czasu w jakim pozostaje główny zacier na gęstość końcową. Jeśli jest to np. 15min .w temp. 63°C, a potem od odebrania dekoktu do podgrzania następnie 10min. do wyższej przerwy, a potem 10czy 15min. gotowania, to robi się około 40min. W takim czasie przy obecnie dobrze zmodyfikowanym słodzie następuje totalne scukrzenie. Czy nie jest to okradanie piwa ze smaku, zwłaszcza w przypadku piw bardziej ekstraktywnych? I jeszcze jedna uwaga, w przypadku lodówki o mniejszej pojemności jest to sposób na pogodzenie ilości dolewanej wody do pojemności lodówki. Czy ma to sens?

Share this post


Link to post
Share on other sites

By spokojnie warzyć piwa 12°Blg potrzebna jest lodówka 30 litrów. By mieć zapas na wrzątek. Tylko, że prawdę mówiąc można sobie odpuścić mashout w wypadku jak warzymy naprawdę mocne piwa. Mi udało się w lodówce 30 litrów zatrzeć portera i uzyskać 20.5°Blg więc się da, tylko nie ma się w takim wypadku pełnej kontroli temperatur, no ale cóż nie można mieć wszystkiego.

Pozatym Jejski, ty piszesz o dekokcji jednowarowej (drugi wykres http://www.piwo.org/forum/t1040-Zacieranie-dekokcyjne-.html, z pominięciem przerwy białkowej) :) czyli najłatwiejszej z możliwych. Odbierasz część zacieru po 30 minutach podczas zacierania tradycyjnego w lodówce w temperaturze powiedzmy 65°C (objętość należy sobie wyliczyć ze wzorów, by nie przesadzić z temperaturą mashout), dekokt gotujemy i na sam koniec dolewamy do lodówki by uzyskać mashout.

Co do twoich obaw to nienie ma się czym przejmować. W końcu jednak odbierasz około 1/3 gęstego zacieru. Tam znajduje się jeszcze pełno skrobi i nie do końca pociętych cukrów wyższych. Mordujesz beta amylaze i wystawiasz całość na działanie alfa amylazy. Gotowanie powoduje, że jeszcze trochę skrobi jest uwolnione i ta skrobia jest rozcięta w temperaturze mashout i podczas filtracji. Więc piwo nie powinno być cienkie w smaku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.