Jump to content

Problem z pomiarem temperatury podczas zacierania

LukaszU
 Share

Recommended Posts

Cześć,

Przy ostatnich dwóch warkach zaobserwowałem różnice temperatur jakie występują w garze podczas zacierania słodu. Gar 50 litrów, termometr analogowy http://twojbrowar.pl/prestashop/1215-large_default/termometr-piwowarski-20-do-110c.jpg

Mierzę temperaturę po środku gara oraz mierzę przy ściance i różnica wychodzi ok 5-6 st. Czy ktoś może mi powiedzieć w którym miejscu gara najlepiej mierzyć temperaturę aby pomiar był dobry ? Na jaki termometr się przerzucić, może macie swoje typy ?

Termometr działa dobrze - następnym razem owiń garnek na czas zacierania:

- kocem

- śpiworem

- na górze połóż poduszkę - a na to kota :)

i po godzinie zacierania będziesz miał różnicę ok 1-2st w stosunku do środka

inna opcja to zacieranie w lodówce turystycznej, która lepiej trzyma temp w czasie

inna opcja to podgrzewanie delikatne co powiedzmy 10-15min i mieszanie by zmniejszyć gradację temperatur

inna opcja to mieszadło, grzałki i komputerowe sterowanie temp zacierania

Edited by cml

Mieszam, ale najwidoczniej niezbyt skutecznie :)

Termometr działa dobrze - następnym razem owiń garnek na czas zacierania: - kocem - śpiworem - na górze połóż poduszkę - a na to kota

Ale czy na czas zacieranie nie powinno się przykrywać gara ? Wybaczcie pytanie, ale muszę się upewnić z tym wszystkim, bo nie wiem gdzie popełniam błąd. 

Fakt też, że gar jest spory więc stoi na kuchence i największy palnik nie jest po środku gara a z boku. To też pewnie ma swoje duże minusy.

Mieszaj nie tylko "w kółko", ale również, a przede wszystkim tak, aby słód podnosić z dnia, szczególnie z miejsca, gdzie jest palnik. Mieszaj często i gęsto, całą objętością gara. A temperaturę mierz na środku, po takim dokładnym wymieszaniu. Przede wszystkim temperaturę mierz zawsze w tym samym miejscu, zawsze po porządnym zamieszaniu zawartości. 

Aha, no i porządne zamieszanie przed pomiarem temperatury to nie kilka sekund machania mieszadłem, a więcej, tak aby temperatura się w całej objętości wyrównała w miarę możliwości. Położenie palnika to nie jest duży problem, a przykrywkę możesz używać jak Ci w niczym nie przeszkadza, sam przykrywam gdy tylko mogę przy zacieraniu. Przy warzeniu tylko warto mieć w miarę odsłonięty gar.

@edit

Na przykład, gdy nie będziesz podczas grzania dobrze mieszał, to może się okazać, że termometr wskaże 80 stopni przy dnie, a 60 na górze.  ;)

Edited by kowdi

No właśnie, energiczne mieszanie. Trochę z tym u mnie rzeczywiście słabo. 

Na przykład, gdy nie będziesz podczas grzania dobrze mieszał, to może się okazać, że termometr wskaże 80 stopni przy dnie, a 60 na górze.

I tam mogło być przy moich dwóch poprzednich warkach, że te różnice temperatur mogły być może nie ta znaczące, ale jednak.