Jump to content

Uszkodzony kontroler temperatury?


pan_czarny
 Share

Recommended Posts

Mam jakiś dziwny problem z moją lodówką fermentacyjną. Używam już jej długo i dotąd byłem zadowolony, ale od 2 warek powtarza się jeden problem: zostawiam piwo np. w 19,5 stopniach (już po rozpoczęciu fermentacji, piana jest wysoka, rurka bulka, wszystko gra), po jakimś czasie wracam - a piwo jest schłodzone do 17,5 st. C. Sonda kontrolera jest przyklejona do wiadra i odizolowana folią bąbelkową. Sprawdzam kontroler - jest ustawiony na 19,5 st. C, więc nie powinien mieć powodu do chłodzenia, a już na pewno nie o 2 stopnie. 

 

Co może być uszkodzone - raczej lodówka, czy raczej kontroler? Piwo, o dziwo, dalej sobie fermentuje, drożdże nie opadły na dno, bulkanie też trwa. To jest dopiero 3 doba fermentacji burzliwej i samoczynnie na pewno nie spadło tak nisko. 

 

EDIT: aha, lodówka działa, w sensie świeci i chłodzi ;)

 

rt_2c-re-800.jpg

Edited by pan_czarny
Link to comment
Share on other sites

Ja tak miałem gdy sonda była przyklejona do scianki fermentora i skierowana w stronę drzwi a nie tyłu lodówki przez co łapało trochę temperatury z otoczenia i lodówka włączała się częściej. Jak skierowałem w tył szybcieł łapała dolny zakres od źródła zimna i szybko się wyłączała :)

 

A teraz wkładam sondę między dwa fermentory (te ustawiam jeden na drugi) i jest gites :) Czyli możesz włożyć sondę pod fermentor :)

Edited by profik
Link to comment
Share on other sites

nie znam tego kontrolera, on pokazuje temperaturę odczytu czy nastawioną? miałem kiedyś podjebkę stc-1000 i tam się podwieszał przekaźnik, pokazywał że jest w trybie bezczynności a i tak przekaźnik(w moim przypadku od grzania) był spięty. Kontrolny strzał z liścia przywracał go do porządku, ale musiałem wymienić cały kontroler bo i tak się zawieszał.

Link to comment
Share on other sites

zawieś czujkę po prostu w lodówce i chłódź powietrze otoczenia - dzięki mniejszej bezwładności powietrza lepiej kontrolujesz temp, lodówka załącza się częściej ale za to na krócej

 

tutaj lodówka chłodziła ostro by zejść do zadanych 19,5 ale przy okazji tak schłodziła powietrze na około, że po osiągnięciu 19,5st na czujce było ono w stanie zejść z temp (na zaizolowanej czujce) do 17,5 - czyli de facto temp otoczenia była dużo niższa niż zadane 19,5st w momencie gdy na czujce był pierwszy odczyt 19,5

Edited by cml
Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=33kAN1YVoGg

 

podobno jeden obraz jest wart więcej niż 1000 słów, więc załączam wideo :). Zrobione dziś w fermentowni, gdy dochodzące z kontrolera cykanie zwróciło moją uwagę. Lodówka jest odłączona od zasilania, a w dalszej części filmu widać izolację sondy przyklejonej do kontrolera. Lodówka (oprócz kręcenia filmu) cały czas zamknięta, w pomieszczeniu nie ma przepływów powietrza. 

 

Sterownik temperatury do wymiany, czy czegoś nie dostrzegam?

Edited by pan_czarny
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.