Skocz do zawartości

Czy można coś z tym zrobić ?


aniolhc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Rozmontowałem ostatnio stary piec gazowy. W środku znalazłem wymiennik ciepła i chłodnicę. Czy ten sprzęt mogę do czegoś wykorzystać czy się nie nadaje, jeżeli jest po starym piecu? 

 

W załączniku zdjęcia 

post-7361-0-37332600-1440261012_thumb.jpg

post-7361-0-64305700-1440261051_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu zrobiłbym coś z tym wymiennikiem. Widziałem kiedyś na olx.pl usługę czyszczenia takich części z tym, że nie pamiętam jak to cenowo wyglądało. Jakby Ci to ktoś przeczyścił a później byś sam zdezynfekował jakąś mocną chemią to podejrzewam, że byłaby to o wiele lepsza inwestycja niż np chłodnica zanurzeniowa ;) Takie wymienniki nie należą do najtańszych akcesoriów ale sprawnościowo biją chłodnice zanurzeniowe, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tulejki wykonane są z brązu, bo taki materiał miałem, docelowo mają być z nierdzewki. Uszczelki gumowe do wody w każdym sklepie instalatorskim lub markecie budowlanym do kupienia. Docisk to powiercony płaskownik.

post-9997-0-23189500-1440426973_thumb.jpg

post-9997-0-02510700-1440426992_thumb.jpg

post-9997-0-25711700-1440427012_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wymiennik ze starego pieca nie wyczyścisz niczym. Te usługi czyszczenia to naciąganie klientów. Owszem, na potrzeby co/cwu jeszcze trochę popracują, ale nie warta skórka wyprawki, tym bardziej, że żeby to zrobić dobrze, to i zapłacić trzeba sporo, a nowe nie są wcale takie drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agresywna chemia wyczyści wszystko, łącznie z wymiennikiem - będą przecieki, delikatna nie wyczyści. Owszem, można płukać wymienniki, chociaż dla spożywki raczej powinno się stosować rozbieralne, ale płukanie należy wykonywać regularnie, nie czekając na problemy. Wymiennik z takiego pieca jest już zwykle  "zajechany". A nowe wcale nie są takie drogie - http://allegro.pl/najtaniej-wymiennik-ciepla-12-plytowy-5-15kw-i5098183551.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agresywna chemia wyczyści wszystko, łącznie z wymiennikiem - będą przecieki, delikatna nie wyczyści. Owszem, można płukać wymienniki, chociaż dla spożywki raczej powinno się stosować rozbieralne, ale płukanie należy wykonywać regularnie, nie czekając na problemy. Wymiennik z takiego pieca jest już zwykle  "zajechany". A nowe wcale nie są takie drogie - http://allegro.pl/najtaniej-wymiennik-ciepla-12-plytowy-5-15kw-i5098183551.html

Moc do 15kW. Czyli równie dobrze może mieć 6kW albo 5kW i niech mi ktoś powie, że  jest to opłacalne. Nie wiem jak ze sprawnością takiego wymiennika, czytałem na forum, że przy wymienniku 40 płytowym do schłodzenia ok 20 l brzeczki zaraz po chmieleniu do temp ok 20 stopni C i wodzie z kranu o temp 16 stopni C potrzeba około 40 litrów wody. a co dopiero było  gdy wymiennik miał 28 płytek mniej? 

 

 

Edit: 

 

Tu masz Link do tulejek do wymienników (Nie wiem czy akurat do twojego) gdyby Ci się chciało bawić w czyszczenie go. 

Edytowane przez przemek18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Moc do 15kW. Czyli równie dobrze może mieć 6kW albo 5kW

Widać, że niewiele wiesz o mocach wymienników :) Zbyt wiele zmiennych wpływa na moc efektywną i nie jest to prosta zależność np. od ilości płyt. Tak naprawdę poważni producenci wymienników w ogóle nie podają takiego parametru jak "moc wymiennika" bo to nie ma sensu.  I dalej twierdzę, że lepiej nowy niż stary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moc do 15kW. Czyli równie dobrze może mieć 6kW albo 5kW

Widać, że niewiele wiesz o mocach wymienników :) Zbyt wiele zmiennych wpływa na moc efektywną i nie jest to prosta zależność np. od ilości płyt. Tak naprawdę poważni producenci wymienników w ogóle nie podają takiego parametru jak "moc wymiennika" bo to nie ma sensu.  I dalej twierdzę, że lepiej nowy niż stary.

 

Być może, człowiek całe życie się uczy ale liznąłem trochę temat wymiany ciepła na studiach i chyba nie powiesz mi, że mniejsza liczba płytek jest obligatoryjna z taką samą wymianą ciepła w przypadku wymiennika gdzie płyt jest więcej (tak na chłopski rozum), oczywiście w gre wchodzą wszelkie straty ciepła w wymienniku, strumienie masy, sam materiał itd. Chodziło mi o to, że ludzie sprzedający takie wymienniki po prostu szukają głupka który będzie się sugerował przed zakupem rzeczoną mocą wymiennika a niestety nie wszystko złoto co się świeci. 

Edytowane przez przemek18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.