Skocz do zawartości

Dominus Tecum - #95 Cali Ale


Infam

Rekomendowane odpowiedzi

#95 Piwo amerykańskie w stylu American Amber Ale

Cali Ale

15,8 Blg

6%alk.

13.10.2009r.

 

Piana drobno / średniopęcherzykowa, średnio trwała, dywanik pozostaje do końca.

Nasycenie dość spore ale pozostaje pod kontrolą. Całość zmieściła się do szklanki (0,5 l, żeby nie było wątpliwości).

Klarowność dobra, lekko opalizujące, co podkreśla bardzo ładny, ciemno bursztynowy kolor.

Zapach karmelowy, bogaty, nieco słodowo palony, owocowy. Nieznaczne zielone jabłuszko może zdradzać pewne obawy przed dłuższym przechowywaniem.

Smak: lekko palony, karmelowy, słodowy, nieco kwaskowy z wyraźnym zakończeniem goryczkowym.

Goryczka dobrze wyczuwalna, początkowo od słodów palonych, później przykryta porządną goryczką chmielową. Wydaje się jednak bardzo przyjemna. Może to efekt zrównoważenia z posmakami karmelowymi. Zastanawia mnie przede wszystkim to, że z pewnością nie dałbym takiego IBU jakie mamy zapowiedziane w recepturze tego oryginalnego piwka... W końcowym, nieco przydługim goryczkowym etapie pozostaje ona jednak jako nieco cierpka.

Bardzo dobre, oryginalne piwko. Dzięki za przybliżenie stylu.

Edytowane przez Infam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opis, piwo może nie jest konkursowej jakości, ale chodziło o eksperyment i ten się powiódł. Zaskoczyło mnie, że piwo o goryczce 66 IBU może być tak przyjemne i pijalne. To mi otwiera drogę do eksperymentu z American IPA. Nie wiem tylko jak daleko od stylu odchodzę uzywając polskiego chmielu. Pewnym wyzwaniem jest też mocne a przyjemne nagoryczkowanie piwa - Marynka chyba nie jest dobrym chmielem do tego, goryczka wyszła trochę mydlana i przedłużona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczyło mnie, że piwo o goryczce 66 IBU może być tak przyjemne i pijalne.

Mnie nie tyle zaskoczyło, poprostu do końca nie wierzyłem w to zakładane IBU. W dodatku te 6,5 a-k marynki z 2008r... Ja ostatnio szacowałem ok. 8 a-k.

Co do cierpkości to wydaje mi się, że winowajcą są raczej garbniki niż chmiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

No i j właśnie zdegustowałem to piwo.

Piana drobno-pęcherzykowa, opadająca, brązowa.

U mnie prawie klarowne, ciemnobursztynowy kolor.

Zapach karmelowy.

W smaku dominuje goryczka, słodowość, występuje karmel. Piwo jest słodkie i czuć moc piwa.

Mi bardzo smakowało i dziękuję za możliwość spróbowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.