Jump to content

gdzie fermentować


Greg
 Share

Recommended Posts

Mam mały dylemat. Chcę uwarzyć piwo z ekstraktów. Zdecydowałem, że poddam je tyko fermentacji burzliwej (2-3tyg) i tutaj zaczyna się mały problem. Mam 2 opcje: albo fermentować w mieszkaniu w bloku (minus jest taki, że tempertura wynosi obecnie ok. 25C), albo po zlaniu do fermentora znieść to do piwnicy (18-20C). I gdzie ten problem, zapytacie. Otóż nie za bardzo widzę możliwość rozlewania do butelek w piwnicy. Jest tam dość brudno (typowa blokowa piwnica) i boję się zakażenia. Jak będę chciał wnieść z powrotem na górę zruszy się osad i piwo będzie mętne. 

Ponieważ jestem początkującym piwowarem proszę o radę bardziej doświadczonych. Którą opcję wybralibyście? A może zaproponowalibyście jakiś inny sposób, o którym nie pomyślałem. Moja poprzednia warka nie była zbyt udana między innymi ze względu właśnie na zbyt wysoką temperaturę.

Link to comment
Share on other sites

No i w tej piwnicy to chyba od początku z rurką? Szczególnie, że to piwo z niewielkim blg (ok.12)

 

Ja swoje piwo zostawiłem w  piwnicy 18-21 C i nic mu nie było. Na cichą wziąłem je do mieszkania aby  je przelać i  z powrotem do piwnicy. Burzliwą kolejnej warki  znów przeprowadzew piwnicy, przykryłem jedynie szmatka żeby fermentor zbytnio  się nie zakurzył ;p

Obyło się bez rurki.

Edited by Ozzi
Link to comment
Share on other sites

Ja od czerwca znoszę fermentor do piwnicy i jest wszystko ok. burzliwa od początku z rurką temp. ok 16 st. tydzień, dwa w zależności od blg. potem wnoszę do mieszkania zlewam na cichą i z powrotem do piwnicy. dzień dwa przed butelkowaniem do mieszkania i jest git. fermentor stawiam w piwnicy na skrzynce od piwa bo zimna posadzka a jak to mówiła moja babcia nie siadaj na zimnym bo wilka złapiesz.... do dziś nie wiem o co chodziło ale wolenie niemieć wilka w piwie ;) aha i jeszcze jedno... mieszkam na parterze :)

Link to comment
Share on other sites

Reasumując: piwnica, dla pewności fermentor w worku, rurka (wolę w tych warunkach nie ryzykować z niedomkiętym wiekiem), na dwa ostatnie dni przenieść do mieszkania. Tak przy okazji 6te piętro, czyli git bo, ci co są zorientowani to wiedzą, w blokach wyższych niż 4 piętra jest już winda. :P Dzięki wszystkim za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

W ubiegłym sezonie uwarzyłem 21 warek od samego początku (śrutowanie) do końca (butelkowanie) w piwnicy. W starej, wilgotnej, zapleśniałej (choć wytynkowałem i pobielilem wapnem ściany) piwnicy w kamienicy. Często bez chłodzenia - zostawiałem na chillout. Butelki również trzymam w piwnicy.

Na te 21w mam jedno zakażenie, bo nie zdezynfekowałem kega, do którego wlewałem gorącą brzeczkę po warzeniu. Także IMO: nie bójmy się piwnic, trzeba tylko dbać o dezynfekcję sprzętu i w miarę o wentylację. Im chłodniej tym lepiej (gorsze warunki dla rozwoju mikroustrojów).

Link to comment
Share on other sites

Tak wszyscy mnie straszyli infekcją, a tu się okazuje, że można i w piwnicy - vide Pavulonek

Poczekaj ze dwa tygodnie, obniży się temperatura i problem noszenia zniknie :) . Mnie by się nie chciało nosić pojemnika z mieszkania do piwnicy. Dodam, że mieszkałem na 1 piętrze i mieliśmy piwnicę (fajna-zimna). Obecnie nie mam piwnicy :( :( :( ale może kiedyś coś wymyślę...

Link to comment
Share on other sites

Tak wszyscy mnie straszyli infekcją, a tu się okazuje, że można i w piwnicy - vide Pavulonek

A od czego ma się tam zainfekować. Dopóki nie otwierasz w piwnicy wiadra to piwo nie ma w ogóle kontaktu z otoczeniem. Bakterie magicznie pod wieko Ci nie wpełzają.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.