Skocz do zawartości

Warmiak BK - potrzebna pomoc w rozpracowaniu receptury


janczo

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Warmiak BK to ostatnimi czasy jedno z moich ulubionych piwek i jako, że z janczem już coś tam nawarzyliśmy to chętnie poeksperymentowalibyśmy w celu uzyskania czegoś zbliżonego do Warmiaka. Janczo jednak rzekł, że sama muszę poprosić was o recepturę (rozpracowanie proporcji) skoro piwko ma być dla mnie ;-).

tak więc pięknie proszę :beer:

 

a ze strony BK wklejam info o Warmiaku:

 

Składniki: Woda, słód jęczmienny jasny, słód jęczmienny ciemny, chmiel, drożdże piwowarskie

Metoda warzenia: Tradycyjna, dolna fermentacja

Pasteryzacja: Brak

Gatunek piwa: Lager ciemny

Barwa: Ciemno-wiśniowo-brązowa

Termin przydatności do spożycia: 4 tygodnie

Zawartość alkoholu: 6,5% obj.

 

jak dla mnie fajnie by było gdyby piwko było nieco słabsze.

 

Z góry dzięki, pozdrawiam - janczowa połowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co chcesz robić tak marne piwa? Rób lepsze, stać cię na to, bądź ambitny.

Po pierwsze to ambitna. A po drugie skoro smakuje, to czemuż nie ma spróbować sklonować tego smaku.

 

 

@ janczowa połowa

 

IMO będzie to jednak dość trudne, bo wydaje mi się, że piwo jest dosładzane, choć niby ze składu to nie wynika. Jak ostatnio piłem Warmiaka, to odniosłem wrażenie, że był raczej wodnisty, więc głęboko odfermentowany. A jednocześnie słodki, co w tym wypadku sugerowałoby dosładzanie, które w warunkach domowych jest dość problematyczne ze względu na obecność żywych drożdży.

 

Napisz może co cię urzekło w tym piwie, jakie jego atrybuty. Słodkość, kawowe posmaki, paloność, goryczka?

 

Ze swojej strony sądzę, że najbliżej Warmiakowi do Munich Dunkel, czyli monachijskiego ciemnego. Poczytaj http://opis i sprawdź czy o to chodzi. Jedynym co odróżnia wyraźnie Warmiaka od MD, to niższa zawartość alkoholu, ale przecież tego byś chciała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :beer:

 

Jacer cholernie mu pomogłeś!

W takim wypadku nie che pomagać. Jak ktoś ma dwie warki na koncie i chce kopiować piwa przemysłowe to mi się to nie podoba. Lepiej zacząć od przerobienia kilku stylów, znalezienia swoich smaków itd. Na kopiowanie przyjdzie czas. A zresztą po co kopiować, jak można iść do sklepu i kupić, wyjdzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

W takim wypadku nie che pomagać. .....

Więc nie lepiej nic nie mówić?

A gdy przyjdzie dzień sądu Bożego zapytają: dlaczego milczałeś?

 

 

A po za tym, w tamtym sezonie robiłem klony piw Rochefort i Chimay niebieski, kilka róznych receptur z zachodnich stron piwowarów, którzy warzą dłużej od nas, wiadomo jakie drożdże, piwa refermentowane w butelce, wydawało się, że nie ma nic łatwiejszego. Efekt, żadne nawet sie nie zbliżyło do oryginału oprócz koloru.

 

Przeszła mi chęć kopiowania.

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :beer:

 

Jacer cholernie mu pomogłeś!

W takim wypadku nie che pomagać. Jak ktoś ma dwie warki na koncie i chce kopiować piwa przemysłowe to mi się to nie podoba.

rozumiem' date=' że dopóki nie będziemy mieli na koncie ilości warek 60+ to mamy prawo robić tylko takie piwo jak się Tobie podoba?

przykre, że z ust GOLD EKSPERT padają bezsensowne słowa jedynie zniechęcające do dalszego działania niż rzeczowe porady.

niestety będę musiała jakoś z tym żyć, że będę próbowała robić takie piwa jakie [b']mnie smakują[/b] a nie jakie się Tobie podobają.

 

 

kopyr - bardzo dziękuję za odpowiedź! poczytałam opis Munich Dunkel i faktycznie to mogłoby być to czego szukam.

myślę jednak aby pokombinować z ilością karmelowego słodu - dać więcej, aby był wyraźny ten karmelowy smaczek. w każdym bądź razie bardzo dziękuję - teraz już wiem w jakim kierunku szukać.

 

Takich właśnie odpowiedzi, rad czy nakierowywania oczekuje amator (ka) ;-).

pozdrawiam - janczowa połowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadź z ilością słodów karmelowych, mogą wprowadzić kwaskowe posmaki. Do kalkulacji receptury dobrze jest użyć karkulatora, ułatwia pracę, a i efekt jest przewidywalny.

goroncopozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę jednak aby pokombinować z ilością karmelowego słodu - dać więcej, aby był wyraźny ten karmelowy smaczek.

Ja raczej skłaniałbym się do przemyślenia małej ilości ciemnych karmeli i coś z minimalnej ilości ziarna palonego. Dużo karmeli da Ci taką kleistość piwa i to może nie być to, co chcesz osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę jednak aby pokombinować z ilością karmelowego słodu - dać więcej, aby był wyraźny ten karmelowy smaczek.

Jak najbardziej jest to dozwolone. Munich Dunkel na dwa kierunki rozwojowe - 100% monachijskiego, tylko przyciemnionego jakimś palonym słodem; lub mieszanka pilzneńskiego i monachijskiego szczodrze zaprawiona słodami karmelowymi.

 

Ja osobiście nie lubię smaków karmelowych, kojarzą mi się z tandetą i masówką, wolę ciało piwa budować zacieraniem na słodko, dekokcją i solidnym gotowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że dopóki nie będziemy mieli na koncie ilości warek 60+ to mamy prawo robić tylko takie piwo jak się Tobie podoba?

przykre, że z ust GOLD EKSPERT padają bezsensowne słowa jedynie zniechęcające do dalszego działania niż rzeczowe porady.

niestety będę musiała jakoś z tym żyć, że będę próbowała robić takie piwa jakie mnie smakują a nie jakie się Tobie podobają.

Nigdzie nie napisałem, że masz warzyć to co ja chcę.

 

Nie zniechęcam Cię, tylko nauczony swoim doświadczeniem mówię, że jest bardzo trudno w warunkach domowych odwzorować piwo przemysłowe. Nieudana próba na początku piwowarzenia właśnie może Cię zniechęcić do dalszego warzenia. Więc nie ma się co nastawiać, że wyjdzie.

 

Niemniej szczerze życzę powodzenia i oby nieudane próba nie zniechęciła Cię do dalszego warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście proponuję zasyp zbudować na monachijskim, z dodatkiem ok. 1/3 pilzneńskiego i solidnym wkładem carared dla "czerwoności" oraz karmelowy ciemny Strzegomski dla pogłebienia brązu.

Z uwagi jednak na to, że piwa nie miałem okazji pić, a sugeruję się jedynie opisem Pani janczowej :beer: nie biorę odpowiedzialności za rezultaty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt jeszcze nie napisał o drożdżach. Jak wiadomo każde dadzą inne rezultaty. Munichy różnią się bardzo od CzechPilsów, a jeszcze mamy Danisch Lager, Pilsen lager, Bavarian, Urquell lager, Budvar, Bohemian. Bądź teraz tu mądry i pisz wiersze :beer: Ja się tego nie podejmuje ;)

 

janczo, oczywiście fermentacja w 10°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.