Skocz do zawartości

Pierwsze piwko - co wybrać?


leon_w

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepszy (i najdroższy) jest ekstrakt(płynny bądź suchy), potem glukoza i na końcu cukier.

W tzw międzyczasie jest jeszcze "enhancer" (glukowa + suchy ekstrat - np. Brewkit-plus BA) i "cukier piwowarski" (glukoza z maltodekstryną). I tą drugą opcję właśnie testuję... z pierwszych prób smakowych robionych przy okazji sprawdzania blg po 10 dniach fermentacji swoim niedoświadczonym ozorem, stwierdzam, że to przy brewkitach może być całkiem dobra koncepcja (jest to opcja tańsza niż glukoza z marketu a chyba lepsza!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 126
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

No dzięki panowie za radę i cenne uwagi :) a co sądzicie o cukrze kukurydzianym ? w opinii ludzi robiących wina podobno doskonały zamiennik cukru buraczanego a i cenowo wychodzi chyba coś ok 5zł /kg ..., osobiście chyba zaryzykuje właśnie z tym cukrem i zobaczymy co na pierwszy raz wyjdzie :beer: ale to od nowego roku ;)

 

a tymczasem wszystkim życzę Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego narodzenia oraz piwnego :) sylwestra ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozlane z dodatkiem 110g glukozy. Wyszło 45 butelek 0,5l. Chyba trochę przegotowałem kapsle, bo ta cieńsza gumka na środku zaczęła "pękać". Mam nadzieje że będzie trzymało. Butelki wysterylizowane pirosiarczanem sodu, za pomocą "spryskiwacza" do kwiatków.

Edytowane przez leon_w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piwko powoli ubywa, więc pora pomyśleć o następnym. Niestety mam problem ze zdecydowaniem się, co wybrać. Poprzednie (pierwsze) to był brew kit imperial stout. Całkiem niezłe, ale jak dla mnie trochę zbyt wyraźne posmaki kawowe, zbyt gorzkie. Myślałem o jakimś jasnym, ale tak wyszło ze został mi jeden ekstrakt słodowy niechmielony, ciemny. Jaki brewkit byście zaproponowali? Czy można zmieszać jasny z ciemnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tego wszystkiego mam pytanko. Chcę zrobić piwo z brew-kita z niechmielonym ekstraktem słodowym w syropie.

Na wiki piwo jest napisane:

" - z dodatkiem ekstraktu słodowego

 

Opcja najbardziej polecana, polegająca na zastąpieniu cukru niechmielonym ekstraktem słodowym. Pozwala uzyskać dobre, odpowiednio chmielone piwo, bez posmaków bimbrowych charakterystycznych dla piw przygotowanych z dodatkiem cukru. Puszki z ekstraktem chmielonym i niechmielonym podgrzewamy i ich zawartość przelewamy do zdezynfekowanego fermentora. Następnie uzupełniamy wodą do zalecanej przez producenta objętości i mieszamy dość intensywnie. " - bez gotowania ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co gotowania, nie gotowania ekstraktów słodowych zdania są podzielone. Powiem dyplomatycznie tak: jak masz możliwości energetyczno-garnkowe, to zagotuj. Jak nie, działaj dalej i się nie przejmuj. Nerwowość piwowara przenosi się na piwo i nie wychodzi obu na dobre :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do np STOUTa czy BITTERa??

Kiedy dawać "kolorowe" ekstrakty słodowe (w proszku lub syropie)?

Nie marudź tylko zacieraj :)

 

Jak już bardzo MUSISZ zrób sobie jedno piwo z ekstraktu (najprostsze, jasne, górnej fermentacji) a potem ZACIERAJ :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie brewkity sa pomyślane tak, żeby dodać do nich kilo cukru i tyle. Dodatek słodu ciemnego może zakłócić delikatną równowagę smaków i aromatów troskliwie dobraną przez twórców brewkita :/

 

W praktyce zależy to od rodzaju piwa, ale myślę, że możesz dodać do każdego, wyjdzie trochę inne piwo niz twórca miał na mysli, np. dunkel zamiast pilsa, ale będzie pijalne.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie brewkity sa pomyślane tak, żeby dodać do nich kilo cukru i tyle. Dodatek słodu ciemnego może zakłócić delikatną równowagę smaków i aromatów troskliwie dobraną przez twórców brewkita ;)

 

W praktyce zależy to od rodzaju piwa, ale myślę, że możesz dodać do każdego, wyjdzie trochę inne piwo niz twórca miał na mysli, np. dunkel zamiast pilsa, ale będzie pijalne.

Podzielam zdanie codera, ponieważ wtedy wyjdzie TWOJE piwo a nie producenta brewkita.Od siebie powiem, że ile razy jestem w WESie po słody, zawsze mnie namawiają żebym robił z "puchy" a ja im na to że wole zrobić swoje a nie WESowe :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jest towar, więc wypadało by coś uwarzyć, zwłaszcza ze po poprzedniej warce prawie śladu nie ma.

I tak, w tej chwili mam u siebie:

- brew kit pilsner lager (brewmarker) 1,8kg

-brew kit wesowki, piwo domowe ciemne, 1,7kg

- ekstrakt słodowy copersa, ciemny

-sproszkowany ekstrakt słodowy, bursztynowy (wes)

no i jedną saszetkę drożdzy ( nie wiem dokładnie jakie, na saszetce pisze tylko "WEB").

Teraz pytanie, czy dać lagera z ciemnym ekstraktem, czy zrobić 12L z samego jasnego, a dwa ciemne zostawić na następną warkę?

Drugie pytanie: czy żeby piwo było słodsze, można dodać fruktozę? Czy drożdże nie przerobią jej? Zastanawiam się czy da się zrobić piwko podobne np do fortunki czarnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest towar, więc wypadało by coś uwarzyć, zwłaszcza ze po poprzedniej warce prawie śladu nie ma.

I tak, w tej chwili mam u siebie:

- brew kit pilsner lager (brewmarker) 1,8kg

-brew kit wesowki, piwo domowe ciemne, 1,7kg

- ekstrakt słodowy copersa, ciemny

-sproszkowany ekstrakt słodowy, bursztynowy (wes)

no i jedną saszetkę drożdzy ( nie wiem dokładnie jakie, na saszetce pisze tylko "WEB").

Teraz pytanie, czy dać lagera z ciemnym ekstraktem, czy zrobić 12L z samego jasnego, a dwa ciemne zostawić na następną warkę?

Drugie pytanie: czy żeby piwo było słodsze, można dodać fruktozę? Czy drożdże nie przerobią jej? Zastanawiam się czy da się zrobić piwko podobne np do fortunki czarnej.

Zrób Wes ciemne + copersa, pilsener lager podaruj koledze, suchy zostaw na startery i bierz się za zacieranie.

 

Im więcej dodasz cukru tym piwo będzie bardziej wytrawne, a nie o to co chodzi :D

 

Przy zacieraniu można regulować stopień odfermentowania i co za tym idzie parametry gotowego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w komplecie z puszką były prawdziwe lagery to ja jestem ksiądz proboszcz z Bogucic ;)

Było pewnie jakieś coś suche, i piwo na pewno na tym wyjdzie.

 

Jako pierwsze moje piwo robiłem zestaw z BA i były tam jakieś oryginalne Fermentisa S-04 albo US-05.

 

Edit: Zestaw był Ale, więc może do lagera pewnie dali drożdże lagerowe?

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.