Skocz do zawartości

Pierwsze piwko - co wybrać?


leon_w

Rekomendowane odpowiedzi

A czy te drożdże, które były z Pilsner Lager będą dobre do ciemnego?

Co prawda nigdy nie warzyłem z gotowca, ale śledząc nie tylko to forum stwierdzam, że do wszystkich gotowców dodawane są dożdże uniwersalne (ścisła tajemnica jakie), z pewnością nie są to drożdże dolnej fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 126
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W sobotę rozlałem do butelek tego lagera z puchy Brewmakera. Tam na pewno były drożdże górnej fermentacji (na opakowaniu jest napisane tylko WEB). Jak zadałem drożdże to poczekałem aż ruszą (piwko miało 21 °C ) i przeniosłem na parapet tam było 17°C i fermentacja ustała (zero bulgotania i przez 5 dni nie zeszło nic z blg) musiałem przenieść z powrotem do 19/20°C i fermentacja znowu ruszyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że ruszyły ładnie. Wieczorem zadane, w nocy już bulgało. Chociaż drożdże z poprzedniej warki miały ładniejszy zapach. Te mają jakiś ostry zapach. Mam nadzieje że nic nie złapało. Dzisiaj wygląda to tak: normal_PIC_0051.jpg

Edytowane przez leon_w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej i kranikiem i wężykiem ;)

Do kranika podłączasz wężyk i przelewasz starając sie nie napowietrzyć. Osadu nie ma zbyt wiele - zresztą to co się dostanie do piwa na cichą i tak opadnie na dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy można przelać kranikiem? Myślę że nie za wiele osadu zaciągnie. Jak to wygląda u Was?

Jeśli tylko nie masz zasyfionego kranika to jasne.

U mnie to wygląda tak że kranika używam do pobierania próbek do BLG. Po każdym pobraniu dezynfekuje kranik preparatem na bazie alkoholu a następnie zabezpieczam folią aluminiową.

 

Pozdrawiam

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, tu możesz mieć racje. Używałem kranika do pobierania próbek, więc na pewno coś brzeczki w nim zostało i miało dostęp do tlenu. Więc raczej ściągnę samym wężykiem.

Jeżeli pobierałeś kranikiem do pomiaru °Blg to absolutnie nie ryzykuj przelewania na cichą przez kranik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie' date=' tu możesz mieć racje. Używałem kranika do pobierania próbek, więc na pewno coś brzeczki w nim zostało i miało dostęp do tlenu. Więc raczej ściągnę samym wężykiem.[/quote']

Jeżeli pobierałeś kranikiem do pomiaru °Blg to absolutnie nie ryzykuj przelewania na cichą przez kranik.

Muszę przyznać, że zawsze właśnie tak robię i infekcja do tej pory się nie zdarzyła, także może to być trochę wyolbrzymione zagrożenie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie' date=' tu możesz mieć racje. Używałem kranika do pobierania próbek' date=' więc na pewno coś brzeczki w nim zostało i miało dostęp do tlenu. Więc raczej ściągnę samym wężykiem.[/quote'']

Jeżeli pobierałeś kranikiem do pomiaru °Blg to absolutnie nie ryzykuj przelewania na cichą przez kranik.

Muszę przyznać, że zawsze właśnie tak robię i infekcja do tej pory się nie zdarzyła, także może to być trochę wyolbrzymione zagrożenie. ;)

Pisałem już na ten temat w tym wątku http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?pid=30447#p30447

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dmuchać na zimne. Stara zasada i się sprawdza. Takie działanie kosztuje niewiele pracy, ale ile może być korzyści. Każda warka wlana do kanału to cios dla każdego piwowara. Ciosów należy unikać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno piwko sobie fermentuje, a ja już myślę o następnym - tym razem z zacieraniem. Dzisiaj już doszły do mnie słody (dzięki elroy, tym razem ekspresowo :) ). Niestety największy garnek jaki posiadam to 20L. Wydaje mi się trochę zamały. Może zacierać by się w nim dało, ale z chmieleniem to już może być problem. Drugi garnek, 15L powinien być w sam raz do grzania wody do wysładzania. No i do tego dojdzie chłodzenie w brodziku. No nie da rady całego potrzebnego sprzętu naraz kupić.

Czy wg. Was dam radę w tym garnku 20L?

2. Jaka powinna być temperatura wody do wysładzania?

3. Przy chmieleniu sporo brzeczki odparuje. Czy dolewać wody w trakcie, czy obliczyć wcześniej ile musi być więcej? Jeśli opcja 2 to jak to obliczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno piwko sobie fermentuje, a ja już myślę o następnym - tym razem z zacieraniem. Dzisiaj już doszły do mnie słody (dzięki elroy, tym razem ekspresowo :) ). Niestety największy garnek jaki posiadam to 20L. Wydaje mi się trochę zamały. Może zacierać by się w nim dało, ale z chmieleniem to już może być problem. Drugi garnek, 15L powinien być w sam raz do grzania wody do wysładzania. No i do tego dojdzie chłodzenie w brodziku. No nie da rady całego potrzebnego sprzętu naraz kupić.

Czy wg. Was dam radę w tym garnku 20L?

2. Jaka powinna być temperatura wody do wysładzania?

3. Przy chmieleniu sporo brzeczki odparuje. Czy dolewać wody w trakcie, czy obliczyć wcześniej ile musi być więcej? Jeśli opcja 2 to jak to obliczyć?

Możesz zacierać w garze 20L, w garze 15L przygotować wodę do wysładzania, a następnie gotować piwo w obu garach jednocześnie.

 

Załóż odparowanie wody ok 10% w ciągu 60 minut.

 

Chmielić wydaje mi się, ze możesz od biedy tylko w dużym garnku, potem wymieszać w fermentatorze.

 

To i tak prowizorka bo gar 30L lub większy, albo kociołek a'la Lidl musisz kupić, gdybym jeszcze raz zaczynał :) kupiłbym kociołek, w tej chwili widać ja na allegro po 150 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie może kociołek byłby lepszy, tym bardziej że nowy gar 30L kosztuje też koło 150. Tylko nie wiem, czy kociołek sprawdzi się przy chmieleniu (zagotowaniu brzeczki) i czy insatlacja w bloku mi wytrzyma :)

Na pokazie w Częstochowie pioturek warzył w takim Bifinett 1800W i brzeczka dość szybko się zagotowała, aż mnie to zdziwiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się jeszcze zastanawiam nad chłodzeniem. Będę chłodził w głębokim brodziku. Wydaje mi się, że lepiej by się chłodziło w garnku, ale nie wiem czy nie było by bardziej sterylnie, przelać gorącą brzeczkę do fermentatora i w nim chłodzić. Garnek ma lepszą przewodność cieplną i prędzej się w nim schłodzi. Sam już nie wiem, jak będzie lepiej.

 

A i czy jeśli chmiel jest w granulkach to chmielić w siatce czy bez?

Edytowane przez leon_w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety nasuwa mi się kolejne pytanie. Dzisiaj przelałem na cichą, blg spadło do 3. Cały czas mnie zastanawia, czy to piwko (pszeniczne), wyklaruje się, czy do końca pozostaje takie mętne?

Pszeniczne ma być mętne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.