Skocz do zawartości

Goryczka


konrados78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jestem poczatkujacym piwowarem, mam na swoim koncie dopiero 3 warki. Wszystkie to rózne wariacje na temat piw górnej fermentacji typu Pale Ale.

 

Mam pytanie do doświadczonych piwowarów domowych odnośnie goryczki w piwie. Wszystkie uwarzone przeze mnie piwa miały goryczke dośc mocno zalegającą. Po wypiciu kilku łyków, po dłuższym czasie pozostawał gorzki posmak w ustach. Ja lubie goryczke w piwie ale przeszkadza mi jej zaleganie.

 

Jakie czynniki (i w jaki sposób) wpływają na zalegającą goryczke?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użycie zbyt dużo chmielu, użycie złej odmiany chmielu, użycie starego chmielu, wyplukanie garbnikow ze slodu, infekcja, bardzo zła woda (zbyt dużo siarczanow), zbyt wczesne nachmielenie na zimno, nachmielenie na zimno zbyt dużą ilością chmielu /za długo w za wysokiej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jednak wydaje Ci się, że wszystko robisz dobrze, to ja bym stawiał na twardą wodę - sam taką mam (ok. 230-250 ppm) i niestety choćbym nie wiadomo, co zrobił, to w jasnym, mocno chmielonym piwie szorstkość goryczki zawsze wychodzi.

 

Jest oczywiście dużo lepiej, jak zacząłem modyfikować wodę - pod jasne piwa trzeba zbić alkaliczność (poprzez dodatek kwasu), natomiast pod mocno chmielone piwa buduję przewagę chlorków na siarczanami, np. stosunek 1,4 : 1. Mam świadomość, że bez zmiękczenia wody problemu do końca nie wyeliminuję, ale przynajmniej mogę sprawić, że jest mniej uciążliwy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.