Skocz do zawartości

AIPA


baczek1991

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam uwarzyć AIPA.

Celuję w 16 blg, objętość 25l, IBU 55-60.

Mam takie surowce i się zastanawiam czy wystarczy mi chmielu na zimno.

 

Zasyp:

7,3 kg Pale Ale Weyermann

0,5 kg Pszenniczny Jasny Weyermann

0,25 kg Karmelowy Jasny Weyermann

 

Chmiele:

50g Citra

50g Cascade

100g Centennial

 

Wstępnie chmielenie rozpisałem tak:

35g Centennial - 60 minut

15g Citra - 60 minut

 

10g Cascade - 30 minut

10g Centennial 30 minut

 

15g Citra - 0 minut

10g Cascade - 0 minut

15 Centennial - 0 minut

 

Na zimno

20 g Citra

30g Cascade

40g Centennial

 

Drożdże US-05 Suche, mam też gęstwę US-05 z APA

 

W sumie na zimno idzie 90g, nie jest to za mało? Nie uprościć chmielenia? Lepiej wrzucać na danym etapie tylko jeden gatunek chmielu, czy kilka.

post-12933-0-04061100-1439288813_thumb.png

Edytowane przez baczek1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popracuj nad wydajnością . Z takiej ilości słodów powinieneś uzyskać więcej piwa lub większe Blg .

Przy poprzednim wyszło mi 70% także to muszę zmienić, a startowałem od 50% także powoli rośnie. Wolałem zaniżyć trochę efektywność w programie, bo poprzednio ledwo się zmieściłem do gara przy gotowaniu.

 

Powyżej tych 70% chyba będzie ciężko wejść, zacieram teraz ok 90-100 minut z wygrzewem, filtracja w oplocie, woda do wysładzania ok 80C bez talerzyka. Filtracja ok 30 minut.

 

Poprzednie APA wyszło mi z 7kg słodu 28l 13blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Wolałem zaniżyć trochę efektywność w programie, bo poprzednio ledwo się zmieściłem do gara przy gotowaniu.

...

Jezeli wyjdzie Ci wyzsza efektywnosc od zalozonej (ktora zanizyles) to wyjdzie Ci wiecej litrow/BLG.

Zdaje sie, ze osiagniesz efekt odwrotny od zamierzonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...

Wolałem zaniżyć trochę efektywność w programie, bo poprzednio ledwo się zmieściłem do gara przy gotowaniu.

...

Jezeli wyjdzie Ci wyzsza efektywnosc od zalozonej (ktora zanizyles) to wyjdzie Ci wiecej litrow/BLG.

Zdaje sie, ze osiagniesz efekt odwrotny od zamierzonego.

 

Jasne, bezsensu było to co napisałem. Bardziej mi chodziło o to, że w przypadku AIPA nie zależy mi super na osiągnięciu tych 16blg, jeśli wyjdzie więcej nic się nie stanie. W przypadku APA zależało mi na lekkim piwie i wzrost efektywności mnie zaskoczył: zakładałem 25l 12 blg wyszło 28l 13blg

 

Wracając do tematu.

 

Jak oceniacie chmielenie, bo głównie po to ten temat zakładałem. Na efektywnością się będę starał pracować.

Edytowane przez baczek1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbym:

 

20 g Centennial na FWH, dobrze się zutylizuje, a niektórzy mówią że i aromat zostanie. Citra mocno goryczkowa, ale aromat z niej lepszy niż goryczka, przesunąłbym na później

 

Zamiast dodawać na 30 min, dałbym

20 g Centennial na 10 min

20 g Cascade na 10 min

 

10 g Cascade na 0 min z whirlpoolem

20 g Centennial na 0 min z whirlpoolem

20 g Citra na 15 minutowy whirlpool, gdy brzeczka będzie miała ok 65 stC

 

Na zimno:

40 g Centennial

30 g Citra

20 g Cascade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dałbym:

 

20 g Centennial na FWH, dobrze się zutylizuje, a niektórzy mówią że i aromat zostanie. Citra mocno goryczkowa, ale aromat z niej lepszy niż goryczka, przesunąłbym na później

 

Zamiast dodawać na 30 min, dałbym

20 g Centennial na 10 min

20 g Cascade na 10 min

 

10 g Cascade na 0 min z whirlpoolem

20 g Centennial na 0 min z whirlpoolem

20 g Citra na 15 minutowy whirlpool, gdy brzeczka będzie miała ok 65 stC

 

Na zimno:

40 g Centennial

30 g Citra

20 g Cascade

 

Jestem przed warzeniem pierwszej warki z zacieraniem, do tej pory testowałem brew-kity. Szukam dobrego schematu chmielenia dla AIPY. Ten wydał mi się ciekawy, ale po wklepaniu tego do BS wyszło mi IBU na poziomie 31. Czy ktoś mógłby ten przepis zmodyfikować ewentualnie podać inny sprawdzony? Jeszcze nie zakupiłem chmieli więc wybór dowolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólny schemat chmielenia dla AIPA:

 

- wybierasz jakiś chmiel dający przyjemną goryczkę z wysoką zawartością alfa-kwasów i ustawiasz nim sobie pożądane IBU gotując go 60 minut

- przechodzisz do chłodzenia i robisz hopstand poniżej 70 stopni (przestają odparowywać olejki eteryczne), 50-100 gram, 1-3 odmiany chmielu

- po zakończonej burzliwej fermentacji na zimno 50-100 gram, ta sama kombinacja chmielu co hopstand

 

Reszta zależy od ciebie i musisz dojść do swojego optimum warząc kolejne piwa.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat do zamknięcia już, bo piwko już zabutelkowane, zrobiłem sh Galaxy. Dzięki za rady.

 

Odnoście poprzedniego posta. Czesław Dziełak na wykładzie proponował odwrotne podejście do planowania chmielenia. Planowanie powinno się zaczynać od chmielenia na zimno, potem aromatyczny, na smak i na końcu dobranie odpowiedniej dawki na 60 minut tak aby osiągnąć dane IBU. Takie rozwiązanie wydaje się być łatwiejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zamierzam uwarzyć AIPA. Celuję w 16 blg, objętość 25l, IBU 55-60. Mam takie surowce i się zastanawiam czy wystarczy mi chmielu na zimno.

17blg to ja miałem z 6kg słodu i 22l piwa (słody strzegom), więc ty z tego to ze 18-19BLG będziesz miał. Na oko strzelam że możesz spokojnie ok 1kg pale ale wyrzucić a najlepiej to policz.  Co do chmielenia, ja dałbym więcej na goryczkę a nieco mniej na aromat bo na goryczkę wygląda mi sporo za mało. Ale to tylko moje zdanie.

Edytowane przez Patryk.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popracuj nad wydajnością . Z takiej ilości słodów powinieneś uzyskać więcej piwa lub większe Blg .

Problem z wydajnością był spowodowany zbyt grubym śrutowaniem słodu przez Browamatora. Warzyłem w tym samym dniu dwa piwa, o identycznych zasypach(nie licząc palonych):

IPA na słodach Weyarmanna śrutowane przez BA -  wydajność 63% wg BS2, z 8kg 22,5 litrów 17 blg

Black IPA na słodach Strzegom śrutowanych w słodowni -  wydajność 76% wg BS2, z 7,75kg(bez palonych) 26 litrów 17 blg

 

Wysładzanie przedłużyłem do ok godziny, ale jak widać raczej nie to było problemem. Słód śrutowany w Strzegomiu był dużo drobniejszy i miał dużo więcej mączki. Problemów z filtracją brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.