Skocz do zawartości

procedura zatwierdzania typu zbiornika pomiarowego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zapewne część kolegów prowadzących już swoje browary przechodziła procedurę zatwierdzania typu zbiornika pomiarowego w GUM. Poszukuje osoby która mogłaby mi udzielić paru wskazówek w tej kwestii. Chodzi o wymogi co do samego zbiornika (w moim wypadku kocioł warzelny), na co zwraca uwagę GUM jeśl chodzi o wniosek i załączoną dokumentację itd itp.  Z chęcią zapłacę za taką usługę.

 

Chyba, że jest ktoś chętny opisać szczegółowo i merytorycznie to zagadnienie na forum.

 

Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.gum.gov.pl/media/389181/pkm_zbiornik_w_pomiarowych.pdf

tu podają co jest potrzebne.

Opis techniczny czyli DTR, rysunki techniczne, przekroje, opisy, wymiarowanie, metody pomiaru, projekt tabliczki znamionowej itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.gum.gov.pl/media/389181/pkm_zbiornik_w_pomiarowych.pdf

tu podają co jest potrzebne.

Opis techniczny czyli DTR, rysunki techniczne, przekroje, opisy, wymiarowanie, metody pomiaru, projekt tabliczki znamionowej itd

 

 

Może zacznę od wymogów dla samego kotła bo sprzęt jest w tej chwili na etapie produkcji i to jest dla mnie w tej chwili najważniejsze. Urzędnik UC, z którym miałem przyjemność i któremu podlegam jednoznacznie stwierdził, że metoda rozliczania się z akcyzy za pomocą pomiaru gęstości oraz objętości w kotle jest dla niego wystarczająca i jedynie ten zbiornik musi podlegać w moim wypadku państwowej kontroli metrologicznej. Z uwagi na to ,że producent -firma ze Słowacji- nie zatwierdziła

w GUM typu kotła jako zbiornika pomiarowego chcemy rozpocząć tą procedurę. Przestudiowałem wcześniej zarówno powyższą prezentację jak i rozporządzenie określające wymogi co do konstrukcji zbiorników pomiarowych posadowionych na stałe i udało mi się zebrać następujące informacje:

 

- zbiornik musi być wyposażony w pionowe urządzenie pomiarowe ( w moim przypadku płynowskaz z przymiarem),

- przymiar musi być przytwierdzony do zbiornika na stałe tak żeby nie można było zmienić jego położenia bez zerwania plomb,

- rysunek umiejscowienia przymiaru w stosunku do płynowskazu pokazany jest w rozporządzeniu,

- pomiędzy płynowskazem a zbiornikiem powinny być zawory oddcinające,

- płynowskaz powinien mieć możliwość opróżnienia (dolny zawór trójdrożny albo dwa zawory) , czysznienia i wymiany rurki,

- zbiornik musi mieć możliwość przyplombowania na stałe do podłoża  lub musi być wyposażony w zaplombowane urządzenie poziomujące (pion,libelka),

- zbiornik musi mieć tabliczkę znamionową z następującymi danymi:

 

a) znak lub nazwa producenta,

b) numer produkcyjny

c) znamionową objętość w l, dm3 lub m3,

d) datę produkcji,

e) znak zatwierdzenia typu nadany przez GUM,

 

- na zbiorniku powinna być informacja "zbiornik bezciśnieniowy" (w przypadku kotła),

- bezpośrednio przy zbiorniku powinny być ulokowane zawory odcinające dopływ i odpływ.

 

Czy coś ważnego pominąłem? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZTWC zatwierdzenie typu może robić w zasadzie tylko producent, lepiej zmuś ich do załatwienia tego.

 

Co do płynowskazu ważna jest min. średnica rurki szklanej, musi to być bodaj 20mm, w trójnikach też - a ciężko takie kupić.

Ale w kotle dużo wygodniejszy i tańszy niż płynowskaz będzie przymiar zanurzany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZTWC zatwierdzenie typu może robić w zasadzie tylko producent, lepiej zmuś ich do załatwienia tego.

 

Co do płynowskazu ważna jest min. średnica rurki szklanej, musi to być bodaj 20mm, w trójnikach też - a ciężko takie kupić.

Ale w kotle dużo wygodniejszy i tańszy niż płynowskaz będzie przymiar zanurzany.

 

Producent jest tego świadom i chce to załatwić ale staram się im pomóć i pchnąć sprawę do przodu. Jeśli chodzi o przymiar to wiem, że taka opcja jest możliwa ale nie do końca wyobrażam sobie jak ma to wyglądać żeby spełniać wymogi. Z tego co wyczytałem w zbiorniku musi być wtedy płytka odniesienia i "prowadnica" przymiaru, który

unosi się wraz z poziomem cieczy. Pomiar odczytywany jest na górze zbiornika. O takim czymś mówimy? Są jakieś firmy, które takie ustrojstwa robią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robią, robią.

https://www.google.pl/search?client=opera&q=przymiary+liniowe&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#q=przymiary+sztywne

 

Rurki szklane  do warzelni są bez sensu, bo pękną po pierwszym warzeniu lub drugim a wtedy cała wrząca brzeczka cię obryzga 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK same przymiary to wiem. Znam nawet jednego producenta. Pytanie jak instaluje się taki przymiar w kotle żeby zbiornik spełniał wymogi GUM?

 

robią, robią.

https://www.google.pl/search?client=opera&q=przymiary+liniowe&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#q=przymiary+sztywne

 

Rurki szklane  do warzelni są bez sensu, bo pękną po pierwszym warzeniu lub drugim a wtedy cała wrząca brzeczka cię obryzga 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przymiaru przykręca się w dowolnym, ale opisanym miejscu płytkę - zderzak.

W górze kotła musi być coś na czym ten zderzak da się jednoznacznie oprzeć, tak, żeby swobodnie wisiał pionowo - szpara, otwór, przyspawany płaskownik w kształcie litery U. Byle był poziomy i płaski.

W otwór wkładasz przymiar, tak, żeby oparł się swobodnie zderzakiem, po chwili wyciągasz i odczytujesz do którego miejsca się zamoczył.

 

Przymiar ma być na tyle długi, żeby się dało nim stuknąć o dno kotła. Ale w czasie pomiaru oczywiście do dna nie dosięga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robią, robią.

https://www.google.pl/search?client=opera&q=przymiary+liniowe&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#q=przymiary+sztywne

 

Rurki szklane  do warzelni są bez sensu, bo pękną po pierwszym warzeniu lub drugim a wtedy cała wrząca brzeczka cię obryzga 

Tak, ten Polmiar z Marek polecam. Dla GUM płynowskaz musi być szklany.

Mamy taki w whirpoolu, wytrzymał już 50 warek bez pękania. Zresztą można go zakręcić i używać tylko przy kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

robią, robią.

https://www.google.pl/search?client=opera&q=przymiary+liniowe&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#q=przymiary+sztywne

 

Rurki szklane  do warzelni są bez sensu, bo pękną po pierwszym warzeniu lub drugim a wtedy cała wrząca brzeczka cię obryzga 

Tak, ten Polmiar z Marek polecam. Dla GUM płynowskaz musi być szklany.

Mamy taki w whirpoolu, wytrzymał już 50 warek bez pękania. Zresztą można go zakręcić i używać tylko przy kontroli.

 

 

OK dzięki wielkie za informacje, teraz wiem jak to ma wyglądać. Rozwiązanie z przymiarem rzeczywiście wydaje się sensowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z szkalnym płynowskazem słyszałem z pierwszej ręki jeszcze o sytuacji, gdy zapchał się podczas zacierania młutem, następnie podczas fitracji i przepompowywaniu nazad brzeczki do warzenia zaniżał wskazania poziomu, wynikiem czego do warzenia poszło dużo za dużo za cienkiej brzeczki. brzeczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z szkalnym płynowskazem słyszałem z pierwszej ręki jeszcze o sytuacji, gdy zapchał się podczas zacierania młutem, następnie podczas fitracji i przepompowywaniu nazad brzeczki do warzenia zaniżał wskazania poziomu, wynikiem czego do warzenia poszło dużo za dużo za cienkiej brzeczki. brzeczki

 

Słyszałem o takim przypadku. Dlatego przymiar wydaje się być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

 

Natomiast zastanawiam się jeszcze nad zakresem pomiaru w przypadku przymiaru sztywnego. Pomiar wykonuje się tylko wokół objętośći nominalnej? Np. Jeśli mam kocioł 600l to podaje zakres przykładowo 550l-620l? Bo jeśli w okolicach włazu będę miał przyspawaną płytkę. Wsunę w nią przymiar z przykręconym zderzakiem to ciężko będzie odczytać coś przy dnie zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.