Skocz do zawartości

Jakie piwo warzyć latem?


Rekomendowane odpowiedzi

Wizi...

 

Dzięki za odpowiedź.

Możesz rozwinąć swoją wypowiedź?

Chciałem spróbować http://alembik.eu/home/790-coopers-heritage-lager.html

Uda się ?

 

Już zapobiegliwie odpowiem na pytanie "A czemu by miało się nie udać?"... ponieważ robiłem dwie gozdawy :Darka Ale i jakiegoś Bittera i nie wyszły - miały strasznie mało alkoholu... ale może to przez za niskie BLG.... ale to już nie ma znaczenia.. Chcę w końcu zrobić PIWO! ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uda się jeśli jesteś w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę fermentacji. Jeśli do zestawu są dołączone drożdże lagerowe to ok 9-10°C, jak uniwersalne górnikami to ok 16-18°C.

 

Alkohol to tylko dodatek do piwa a nie wyznacznik jego jakości. Co było z poprzednimi piwami nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyczuwalem alkoholu ale smak byl ok ale soczek.

 

Jeżeli chcesz, żeby zrywało papę z dachu i waliło spirytem to zacznij pędzić bimber, ewentualnie przerzuć się na biedronkowego VIPa, będziesz miał taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam:
 

dwie warki Gozdawy mi nie wyszły

  

Co było z poprzednimi piwami nie tak?

  

Nie wyczuwalem alkoholu ale smak byl ok ale soczek.

 
i przychodzi mi do głowy tylko jedno:
 
facepalm.jpg
 
 
Nie gniewaj się, ale jeżeli uważasz, że Twoje piwa nie wyszły, bo nie czułeś alkoholu to może rzeczywiście zabierz się za inne hobby.

 

Jeżeli jednak odejdziesz od tych myśli to proponuję Ci coś takiego:

http://piwniczka.org/belgian-blonde-alekompletny-zestaw-23l-p-246.html
 
Masz tu kompletny zestaw na piwo belgijskie, które możesz fermentować w temperaturze 23C-25C. Jest w nim ekstrakt, cukier kandyzowany, drożdże i ekstrakt do refermentacji. Zrób i zobacz czy taka opcja będzie Tobie pasowała.
 
Dodatkowo może uda Ci się chociaż przejść na warzenie z płynnych ekstraktów+własne chmielenie. Będziesz miał większy wpływ na to, co chcesz uzyskać w końcowym produkcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledzy za komentarze.

 

BLG początkowe było około 10... końcowe około 2 stąd wyszło mi niskie stężenie alkoholu około 2-3%..., Ten problem udało mi się jakoś wyjaśnić, Jakbym osiągnął początkowe BLG około 12 i końcowe około 1-2 to piwo by było jakieś 4-5% Proste.

 

 

Ten dział nazywa się PIASKOWNICA, zatem proszę o nie wrzucanie mi tutaj haseł typu 

 

biedronkowego VIPa
, bo podejrzewam, że żaden z nas nie spożywał dobrowolnie takiego piwa skoro chcemy robić je sami.

Mniemam że miało to być żartem ale wyszło niesmacznie... a Bimberek czasem robię zatem mocniejsze %%% znam i lubię ;p

 

 

 

ale tak do rzeczy:

 

udzielając się w tym wątku chodziło mi głównie o odpowiedź na pytanie:

 

"JAKIE PIWA Z BREWKITÓW MOŻNA WAŻYĆ W TEMPERATURZE OKOŁO 24-26oC"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz:

 

Dobra.. idąc za ciosem:

 

Mam komórkę w bloku, panuje tam stała temperatura rzędu 17oC (muszę jeszcze ja dokładnie zmierzyć).

Czy bezpiecznie mogę zrobić piwo w mieszkaniu (przygotować brzeczkę itp) i wynieść na fermentację do piwnicy, później przynieść do mieszkania, poczekać aż się uspokoi (pewnie jakieś 24h) i zabutelkować?

Jakie piwa z "puszki" mogę robić w temp ok 17oC wg wskazanego wyżej przepisu.

 

Pytania banalne dla Was ale nie chcę zepsuć kolejnego piwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam komórkę w bloku, panuje tam stała temperatura rzędu 17oC (muszę jeszcze ja dokładnie zmierzyć). Czy bezpiecznie mogę zrobić piwo w mieszkaniu (przygotować brzeczkę itp) i wynieść na fermentację do piwnicy, później przynieść do mieszkania, poczekać aż się uspokoi (pewnie jakieś 24h) i zabutelkować? Jakie piwa z "puszki" mogę robić w temp ok 17oC wg wskazanego wyżej przepisu.

 

 

Jeżeli masz komórkę w bloku gdzie jest temperatura 17C to powiedziałbym, że masz super warunki do fermentacji górniaków (fakt, że pod koniec fermentacji przydałoby się ją nieco podnieść do tych 20-21C, ale to można łatwo zorganizować - łatwiej podnieść temperaturę niż obniżyć).

 

Twój tok rozumowania jest prawidłowy: warzysz w domu, fermentujesz w komórce. Możesz też, po zakończeniu fermentacji (PO ZAKOŃCZENIU, A NIE PO 7 DNIACH jak być może będzie napisane w instrukcji), przenieść na 2-3 lub nawet 4 doby do mieszkania żeby sobie drożdże zrobiły co trzeba i do butelek lub na cichą.

 

Podsumowując - praktycznie każde piwo górnej fermentacji z puszki możesz zrobić w opisanych przez Ciebie warunkach temperaturowych w piwnicy (niektóre piwa wymagają wyższych temperatur, ale wtedy korzystasz z mieszkania i przenosisz fermentor na drugą część fermentacji do mieszkania - trochę niestabilna temperatura, no ale ...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Inne na górniakach też można warzyć, ale pojawią się zapewne dodatkowe, niechciane rzeczy.

 

Łukasz idąc tym tropem można warzyć również na dolniakach - tylko pojawią się dodatkowe niechciane rzeczy ;)

domniemuję, że koledze chodzi o piwo pijalne a nie do wylania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cml: tak. Piwo pijalne :)

Łukasz: dzięki. Tak chyba zrobię.

 

Skoro tą część mam za sobą to mam teraz pytanie o dodatki do puszki:

Cukier rozumiem że jest be i daje płytki smak

Lepiej dodać glukozę

A najlepiej suchy albo płynny ekstrakt glukozowy

Czy może mieszać suchy ekstrakt (jak go przeliczać na gramy cukru opisane w instrukcji) z glukozą ew cukrem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas fermentacji temperatura bedzie wyższa o jakieś 3 stopnie. Na 20 stopni łapie się np. stout, witbier, ipa. Ja polecam ostatnie. Duzo niedociągnięć zaskakuje Ci chmiel

Podczas fermentacji temperatura bedzie wyższa o jakieś 3 stopnie. Na 20 stopni łapie się np. stout, witbier, ipa. Ja polecam ostatnie. Duzo niedociągnięć zaskakuje Ci chmiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cukier rozumiem że jest be i daje płytki smak Lepiej dodać glukozę A najlepiej suchy albo płynny ekstrakt glukozowy Czy może mieszać suchy ekstrakt (jak go przeliczać na gramy cukru opisane w instrukcji) z glukozą ew cukrem?

 

kolego - pytania co będzie lepsze dla Ciebie stawiaj sobie - odpowiedzi znajdziesz w godzinach przepracowanych w domowym browarze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Łukasz idąc tym tropem można warzyć również na dolniakach - tylko pojawią się dodatkowe niechciane rzeczy domniemuję, że koledze chodzi o piwo pijalne a nie do wylania
 

 

Czy piwo fermentowane w wyższej temperaturze niż zalecana od razu musi być niepijalne i do wylania? Odpowiedź brzmi: nie.

 

 

 

Skoro tą część mam za sobą to mam teraz pytanie o dodatki do puszki: Cukier rozumiem że jest be i daje płytki smak Lepiej dodać glukozę A najlepiej suchy albo płynny ekstrakt glukozowy Czy może mieszać suchy ekstrakt (jak go przeliczać na gramy cukru opisane w instrukcji) z glukozą ew cukrem?

 

Proszę:

 

Poczytaj może w czasie oczekiwania na odpowiedź ;)

 

Poza tym mnóstwo jest opisów w internecie i podanych różnic pomiędzy nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy piwo fermentowane w wyższej temperaturze niż zalecana od razu musi być niepijalne i do wylania? Odpowiedź brzmi: nie.

 

wydaje mi się, że do takich wniosków powinien dojść sam piwowar

zwiększona ilość "może, ale" i "w zależności" na tym etapie mocno zaciemnia obraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BLG początkowe było około 10... końcowe około 2 stąd wyszło mi niskie stężenie alkoholu około 2-3%..., Ten problem udało mi się jakoś wyjaśnić, Jakbym osiągnął początkowe BLG około 12 i końcowe około 1-2 to piwo by było jakieś 4-5% Proste.

Tylko dla porządku sprostuję: OG=10Blg i FG=2Blg daje 4.2% alkoholu, plus jeszcze trochę z cukru do refermentacji (chyba że rozcieńczałeś syrop do takiego OG jak brzeczka).

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dirk gently: Dziękuje za dokładne wyliczenie.

U mnie piwa wyszły strasznie słabe %% -  szacuję je około 2max3% i to nie wiem czemu, może temperatura fermentacji była za wysoka -GOZDAWA: Dark Ale ok 20oC, Bitter ok 22oC

Fermentowane od ok 10BLG do około 2BLG Wszstko zgodnie z przepisem przez około 9dni (mierzone od 7do 9dnia BLG bez zmian).

Zakażenia jakiegoś dużego chyba nie było - nie było czuć żadnych kwasów ani aromatów których bym się nie spodziewał w tym piwie które robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

U mnie piwa wyszły strasznie słabe %% -  szacuję je około 2max3% i to nie wiem czemu

 

W piwowarstwie domowym nie chodzi o alkohol. Każdy kombinuje jak tu by go "ukryć" żeby nie było czuć, a Ty ciągle o tym samym. Chcesz % to zrób np. RISa albo coś podobnego i mocnego albo kup wódkę i wypij.

 

W piwowarstwie domowym % zostawia się daleko w tyle - przynajmniej dla mnie jest to totalnie nieistotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.