Skocz do zawartości

Jakie piwo warzyć latem?


Rekomendowane odpowiedzi

Zepsułem dwa brewkity co wydaje się być niemożliwe wolałem lepiej temat ogarnąć

 

NIE ZEPSUŁEŚ - nie wyszło to, na co liczyłeś, a to różnica. Jakby był kwasiur albo miałbyś inny syf to mógłbyś powiedzieć, że zepsułeś.

 

 

 

Myślisz że przepis ThoriN nie wyjdzie za mocny? Może by go zrobić z 2 puszek?

 

 

Mocny w jakim sensie? Alkohol? Mniej więcej wyjdzie 16-17BLG - odfermentuje Ci (strzelam) do 3-3,5Blg co da pewnie około 7% alkoholu. Jak nie chcesz takiego mocnego to daj 2 puszki tylko licz się z tym, że OG będziesz miał na poziomie 11-12Blg więc to już będzie lekkie piwo - akurat na cieplejsze dni i z średnią goryczką na poziomie 30-35IBU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ThoriN, dnia 05 sierpień 2015 - 18:49, napisał: 1. Zagotować w garze 2 raty: 5 litrów wody + ekstrakt + 1/2 chmielu (zachowując czasy chmielenia) na każdą ratę 2. Resztę wody dolać z baniaka 5L (np. mineralna niegazowana Oaza z Biedronki), której już nie musisz gotować. Piszesz 2 raty 5l+ektrakt..... czyli liczysz z dwóch puszek czy to tylko był przykład?

Tak - pisałem na swoim przykładzie. Jak będziesz miał 3 ekstrakty, to analogicznie zrób sobie 3 raty :)

 

Kolega mi podpowiedział przed chwilą, że może wyjść z tego dość mocne piwo~7% Może bym to zrobił z 2 puszek 1,7kg i wyszło by około 4-4,5%

Z tego, co zrozumiałem, to miało być mocniejsze? Na poprzedniej stronie narzekałeś, że poprzednie 10 Blg wyszło słabe. 12 Blg nie będzie wiele mocniejsze... może sobie w takim razie coś pośredniego - np. 14 Blg? Wtedy dasz 2 ekstrakty 1,7kg na 12 Blg i do tego możesz dorzucić mały ekstrakt 0,5kg, który Ci podbije Blg do ~13,8. Możesz ewentualnie zamiast ekstraktu dodać trochę cukru (do 10% maksymalnie), który zwiększy wytrawność piwa, zmniejszy podbudowę słodową, ale też może wprowadzić nieciekawe posmaki ("bimbrowe").

 

Osobiście poszedłbym chyba taką drogą:

2x ekstrakt jasny 1,7kg

1x ekstrakt jasny 0,5kg

cukier biały 0,2kg

 

To Ci powinno dać 23 litry ok. 14,4 Blg. Alkoholowo pewnie w granicach 6%.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem koledzy zrobiłem

Trzymajcie kciuki.

 

Delikatnie zmodyfikowałem przepis pod siebie:

2x1,7kg słodu niechmielonego (tutaj Gozdawa bo miałem tanio i blisko - 31zł)

1x0,25kg słodu jasnego sypkiego Gozdawa

30g Chmielu Marynka przez 50 minut

50g Chmielu Lubelskiego przez ostatnie 10 minut

Chłodzenie w płaszczu wodnym (pod prysznicem - wiadro w wiadrze)

Uzupełnienie zimną wodą z baniek (Lidl)

uzyskanie temp 26oC i zadanie US-05

 

Zaraz znoszę do piwnicy.

 

 

BLG~12

 

Trzymajcie kciuki

 

Powinno z tego wyjść orzeźwiające letnie piwko :)

 

 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Tomasz Nowakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1x1,7kg słodu niechmielonego (tutaj Gozdawa bo miałem tanio i blisko - 31zł) 1x0,25kg słodu jasnego sypkiego Gozdawa

Jeżeli to dałeś na 20 litrów, to nie ma bata, żeby było 12 Blg - to tak na marginesie.

 

Co do zadawania drożdży, to zadawanie ich w wysokiej temperaturze to jakaś bzdura...

Drożdże najlepiej zadawać w temperaturze fermentacji - w przypadku US-05 to raczej nie przekraczałbym 20C. W lato może być to problematyczne - sama chłodnica i kranówka już nie wystarcza ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Delikatnie zmodyfikowałem przepis pod siebie: 1x1,7kg słodu niechmielonego  (tutaj Gozdawa bo miałem tanio i blisko - 31zł) 1x0,25kg słodu jasnego sypkiego Gozdawa 30g Chmielu Marynka przez 50 minut 50g Chmielu Lubelskiego przez ostatnie 10 minut Chłodzenie w płaszczu wodnym (pod prysznicem - wiadro w wiadrze) Uzupełnienie zimną wodą z baniek (Lidl) uzyskanie temp 26oC i zadanie US-05

Gdzie tu masz 3,4 kg słodu w płynie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, to będzie ok :) Możesz na szybko przeliczyć:

ekstrakt płynny będzie miał ok. 80% cukru

ekstrakt w proszku będzie miał blisko 100%

 

3400g * 0,8 + 250g = 2970g (cukrów)

2970 / 21 L = 141 gr cukrów na 1 litr -> czyli w sporym przybliżeniu 14 Blg

 

Aby dokładniej wyliczyć musisz jeszcze zamienić litry brzeczki na kilogramy. Wyjdzie na pewno mniej, niż wyżej. Gęstość (SG) takiej brzeczki będzie oscylować wokół 1,055, więc masz:

21 L * 1,055 = ~22,2 kg brzeczki

 

W związku z tym bardziej przybliżone Blg Twojej brzeczki nastawnej to:

2970g cukrów / 22,2 kg = ~13,4 Blg

 

EDIT: Nie wiem czy kolega wyżej się machnął, czy też ja popełniłem błąd, ale jedna podstawowa kwestia - masz 21 litrów brzeczki na gotowo, czy do 3,4 + 0,25 kg ekstraktów dodałeś jeszcze 21 litrów wody? :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Poszukałem trochę na forum odnośnie tego tematu co z warzeniem piwa w takie upały jakie następują obecnie chyba w całej Polsce i nie doszukałem się konkretnej odpowiedzi. Ponieważ idzie do mnie paka z nowymi słodami a mieszkam w bloku i dostępu do piwnicy nie mam i nie chciałbym wylać w Wisłe planowaną warke dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc.  Chciałbym zaprosić Was do dyskusji co myślicie na na ten temat, czy macie jakieś cenne wskazówki które każdy świeżak jak ja mógłby wykorzystać. 

Pozdrawiam :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.