Skocz do zawartości

Kegerator i komora fermentacyjna w jednym


krzat

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś próbował połączyć kegerator i komorę fermentacyjną w jednej lodówce? Myślałem nad kupieniem lodówki wysokiej na 140 cm i zrobieniem czegoś takiego:

- na dole byłyby standardowo kegi

- na górze zbudowałbym komorę fermentacyjną ze styropianu

 

Do fermentacji ale'ów mógłbym dołożyć kabel grzewczy. Nie wiem tylko czy te kilka cm styropianu wystarczyłoby do utrzymania różnicy temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem rozwiązanie z dużą lodówką - kupiłem ją ponieważ myślałem, że będę fermentował na 2 fermentory. Niestety do tego nie doszło więc kombinowałem jakby ją wykorzystać inaczej. Odpuściłem - sprzedałem lodówkę, a kupiłem 2 małe 80cm: jedna na fermentację, a druga na kegerator. To wg mnie najlepsze rozwiązanie. Mam je pod zabudowę i niedługo będą zabudowane jak meble w pokoiku. Stoją jedna na drugiej i są niewiele wyższe niż jedna duża lodówka. Sterowanie oczywiście każda ma oddzielne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do fermentacji ale'ów mógłbym dołożyć kabel grzewczy. Nie wiem tylko czy te kilka cm styropianu wystarczyłoby do utrzymania różnicy temperatur.

 

Ogólnie bez sensu taki wariant, grzać w lodówce (nawet jeśli jest to izolowane) i jednocześnie chłodzić.

 

Temat jest sensowy jeśli byłaby to komora fermentacyjna dla dolnej fermentacji. Temperatury pasują (fermentacja, wyszynk), nie trzeba nic w środku izolować. Choć i z górniaków można warzyć jakieś hybrydy, są drożdzę ejlowe które spokojnie pracują w 12°C (US-05, Nottingham itp.) więc możnaby jakąś "wspólną" temperaturą zachować zimne piwo do wyszynku i odpowiednią temp. dla fermentacji. Oczywiście piwo górnej fermentacji wychodzi w tych temp. mało estrowe więc jeśli byłaby potrzeba zwiększenia jego poziomu musiałbyś szukać innego rozwiązania.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie bez sensu taki wariant, grzać w lodówce (nawet jeśli jest to izolowane) i jednocześnie chłodzić.

Jeśli grzanie wpłynęłoby w niewielkim stopniu na pracę spreżarki (np. 10sekund/h więcej) to czemu nie?

 

Inny patent jaki widziałem to zbudowanie skrzynki styropianowej, wywiercenie dziur w lodówce i wstawienie tam wentylatorów wymuszających obieg. Tutaj nie wiem czy lodówka utrzyma potrzebną temperaturę do cold crashingu. 

 

Prawdopodobnie wypróbuję ten sposób i jak nie wyjdzie to dokupię drugą tak jak Łukasz.

 

EDIT: chociaż w sumie to można cold crash zrobić w kegu, w takim razie nie będzie problemu mieć 18°C w styropianie.

Edytowane przez krzat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem na forach z USA takie cuda.

Tylko działało to inaczej.

Komora z kegami była odseparowana od fermentacyjnego.

Ta pierwsza była chłodzona. Dwa małe wiatraki były odpowiedzialne za transfer chłodnego powietrza z pierwszej do drugiej komory.

Nie wiem czy projekt przeszedł fazę eksperymentu.

 

Podobne rozwiązania są aby z jednego kompresora mieć fermentownie i lagerownie ( tu dodatkowo grawitacja wspierała wentylatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, o tym pisałem we wcześniejszym poście. Przykładowy build z oddzielną komorą:

http://www.digitalpeer.com/blog/brewing-fermentation-chamber-build

 

Tutaj komora wewnątrz kegeratora/keezera:

https://www.youtube.com/watch?v=6x3ZFQt5Elc

https://www.reddit.com/r/Homebrewing/comments/2qrefg/i_finally_finished_my_fermentation_chamber/

 

Ten ostatni link wygląda ciekawie, ale nie mam pojęcia czy zadziała z pierwszą lepszą lodówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.