Skocz do zawartości

Gar czy podgrzewacz z lidla, chłodnica, drożdże Coopersa


hanc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem tutaj nowy i to mój pierwszy wątek. Uważam że to forum to kopalnia wiedzy dla piwowara a wszystko ładnie i grzecznie tłumaczone. Wszyscy cierpliwi nawet dla całkiem niekumatych (coś dla mnie :D). Po prostu dla mnie the best. Tylko niestety można się w tej kopalni pogubić.

Więc mam parę pytań. Mam za sobą jedną "warkę" z brew- kita, a druga właśnie jest w burzliwej. Ta druga to European Lager od Coopers'a.

Powoli zaczynam myśleć o warzeniu z zacieraniem słodu bez bawienia się z ekstraktami. Jak już to na głęboką wodę. A oto moje pytania:

 

1. Mam kupić sobie gar 30 L czy może ten lidlowski podgrzewacz z allegro. Jak się sprawuje osobom które go mają. Myślę, że wtedy zaoszczędziłbym na kadzi filtracyjnej. Tylko czy to jest lepsze w praktyce od gara na kuchence?

 

2. Czy drożdże Coopersa z mojego brewkita nadają się do warzenia następnego jeżeli tak co najlepiej z nimi zrobić (wszystkie wsypałem do brzeczki)?

 

3. Czy robić chłodnicę samemu z miedzianych rurek, czy może lepiej kupić tą na browamator?

 

dori

edit - zmiana tematu na bardziej szczegółowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gar z Lidla

 

Właśnie spróbowałem.

 

Zalety

1. Niezależność od kuchni

2. Tańszy od gara emaliowanego

3. Po ustawieniu na podłodze łatwiej obsłużyć. Mieszasz siedząc na krześle :D

4. Ma termostat (słaby, ale jest)

5. ma kranik

 

Wady

1. 2kW wymaga sprawnej instalacji elektrycznej. Będzie potrzebować wsparcia dodatkowymi grzałkami więc siła wskazana.

2. ma kranik :)

 

Bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze stalem do dzisiaj przed podobnym wyborem, dorzuce swoje plusy dodatnie i plusy ujemne :D

 

Lidl.

- male toto

- termostat kiepski, lepiej byloby go odpiac i zrobic automatyke

- grzala zbyt mala

- kranik tez kiepski

- skazani jestesmy tylko na elektryke - jak wychodza oplaty za prad?

 

Gar

+ mozna grzac elektrycznie, gazowo albo i tak i tak, ewentualnie jak ktos ma piec kaflowy to moze sobie nawet na plycie postawic i papierkami podgrzewac.

+ 40l ktory jest tanszy od lidlowego daje duzy zakres bezpieczenstwa przy duzych zasypach

+ mozna go w przyszlosci uzyc jako zwyklego gara do innych celow anizeli tylko warzenie.

 

To miedzy innymi sklonilo mnie do zakupu gara. Dodam ze za 40l z pokrywka zaplacilem dzis 122,9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze stalem do dzisiaj przed podobnym wyborem, dorzuce swoje plusy dodatnie i plusy ujemne :D

 

Lidl.

- male toto

- termostat kiepski, lepiej byloby go odpiac i zrobic automatyke

- grzala zbyt mala

- kranik tez kiepski

- skazani jestesmy tylko na elektryke - jak wychodza oplaty za prad?

 

Gar

+ mozna grzac elektrycznie, gazowo albo i tak i tak, ewentualnie jak ktos ma piec kaflowy to moze sobie nawet na plycie postawic i papierkami podgrzewac.

+ 40l ktory jest tanszy od lidlowego daje duzy zakres bezpieczenstwa przy duzych zasypach

+ mozna go w przyszlosci uzyc jako zwyklego gara do innych celow anizeli tylko warzenie.

 

To miedzy innymi sklonilo mnie do zakupu gara. Dodam ze za 40l z pokrywka zaplacilem dzis 122,9

No to chyba jednak gar. Chyba że braciszek elektronik zrobi mi programator do tego cuda z lidla.

 

A może ktoś pomóc na pozostałe pytania? Za te pierwszy dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to swiezy jestem ale co do drozdzy to chyba mozna tylko po co? Coopersa mialem tylko jednego brewkita i raczej szalu nie bylo.

Co do chlodnicy to sam wlasnie bede robil. Jutro ewentualnie pojutrze ide dopytac szczegoly. Odezwij sie za dwa dni to dam ci info, co ile kosztuje. Ja jakos wole miec wszystko zrobione przez siebie. Poprostu tak lubie.

 

BTW. Programator juz jest. Widzialem go nawet na tym forum. Ja co prawda podszedl bym do tematu bardziej teoretycznie i starl wykorzystac moje zdobyte z czysta przyjemnoscia wyksztalcenie automatyka ale sprzecior wydaje sie byc calkiem fajnym rozwiazaniem. Powodzenia.

Edytowane przez agrest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na początek garnek, jest uniwersalny. Po paru warkach, jak lepiej się obeznasz z tematem możesz

świadomie wybrać inną opcje, a garnek znajdzie inne zastosowanie w domu.

2. Jak masz możliwość zastosować inne drożdże to je użyj, jeżeli nie to połącz rozlew z nastawianiem

następnej warki do której daj ok. szklanki gęstwy z tej pierwszej. Na początek nie radziłbym bawić się

w przechowywanie gęstwy, możesz nie rozpoznać ewentualnej infekcji.

3.Wartości użytkowe chłodnicy z nierdzewki i z miedzi są podobne. Ja okazyjnie kupiłem rurke miedzianą

i mam z niej chłodnice, ale gdybym miał wybór w podobnej cenie, wybrałbym nierdzewkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.