Skocz do zawartości

Pale ale + palony jęczmien


Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie.

Sprawa wyglada tak, na rozpoczęcie sezonu chce uwarzyc apa a z poprzedniego sezonu zostało mi z 400g palonego jęczmienia. Czy jest sens dodawać go np. Z 100g pod koniec zacierAnia aby uzyskac trochę ciemniejsze piwo? I czy wtedy palonosc nie bedzie wyczuwalna?

A drugi moj pomysl to aby zrobić powiedzmy czarne ale. Przed przełożeniem zacieru do filtratora na sraczwezyk wysypać palonego i wtedy na to zacier. W tym przypadku chodzi mi aby uzyskać piwo czarne które smakuje jak jasne. Wiecie o co chodzi, zamykam oczy pije piwo , mysle ze jest jasne a tu otwieram i szklanka czarna☺

Z gory dzieki za sugestie pomysly i zjebki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palony jęczmień jak dobrze pamiętam ma ok 1000 EBC. Nie lubię używać kalkulatorów do koloru... wierzę w swoje wątpliwe wyczucie (i prawie zawsze mam za ciemne)... i w tym przypadku na kolor dałbym ok 30-50g palonego na sam koniec. Dopiero próbuję się ogarnąć po tym jak mi wszystko szło strasznie ciemne, więc nadmiernie się nie sugeruj, bo mogłem przesadzić w dowolnym kierunku.

Najlepiej użyj jakiegoś kalkulatora, nie brakuje tego (ktoś ma linki?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A ja bym nie dawał palonego bo to nie będzie APA na pewno nie w stylu 

A kto tak powiedział ?

Na kolor jak najbardziej może dać, co za różnica czy użyje 300 g jakiegoś ciemnego karmelu czy 50 g palonego jęczmienia .

Najważniejsze żeby z barwą  zmieścił się w widełkach  pomiędzy 5 - 14 SRM 

Osobiście dodałbym na mashout ale wcześniej należałoby przeliczyć to w jakimś programie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym nie dawał palonego bo to nie będzie APA na pewno nie w stylu

A czemu miałoby nie być w stylu, jeśli dodatek jest dla korekty koloru? Palone słody bywają używane w tym celu przez komercyjne browary.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A drugi moj pomysl to aby zrobić powiedzmy czarne ale. Przed przełożeniem zacieru do filtratora na sraczwezyk wysypać palonego i wtedy na to zacier. W tym przypadku chodzi mi aby uzyskać piwo czarne które smakuje jak jasne.

 

Nie dawaj prażonego jęczmienia do wysładzania, bo będzie czuć delikatną paloność nawet przy 50g. Najlepiej weź 150-200g jęczmienia i ekstrahuj go zimną wodą, którą użyjesz później do wysładzania. Oczywiście przed podgrzaniem wody odcedź prażony jęczmień.

Trochę informacji znajdziesz w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.