Skocz do zawartości

Witbier - pytania


konrados78

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Butelkujesz jak przez kolejne dwa dni blg się nie zmieni +1 dzień dla świętego spokoju

a wiesz, że to tylko warunek konieczny, ale nie wystarczający?

 

Rzecz w tym żeby to blg było również na rozsądnym poziomie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem pomiaru BLG w odstepie dwudniowym:

 

19.09 BLG = 5 

21.09 BLG = 5

 

Wynik jest identyczny, fermentacja juz skonczona. Na powierzchni nie ma piany.

26.09 (17 dni po warzeiu) planuje butelkowac. Jezeli BLG bedzie na poziomie 5, moge butelkowac bez obaw? Czy w takim przypadku dac mniej cukru do refermentacji ?

Fermentor stoi w temperaturze 19-21 st. C

Edytowane przez konrados78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po 17 dniach burzliwej zabutelkowałem Witbiera. BLG stało na poziomie 5 BLG od tygodnia. Bez fermentacji cichej.

Do refermentacji użyłem 135 gr. Glukozy - wlane do fermentora (na 21 litrów)

 

Po 2 tygodniach leżakowania (nomen omen na stojąco) w butelkach piwko jest smaczne, ma przyjemny aromat pomarańczowy i delikatnie wyczuwalną kolendre. Moim zdaniem bardzo udane. Jednyny problem to piana. Jesli piwo jest zimne wyjete z lodówki to piana słabo sie tworzy nawet przy agresynym nalaniu do szła. Piwo w temperaturze pokojowej ma lepszą piane ale i tak daleko jej do ideału i tego czego można oczekiwać po Witbierze. Jaki moga być tego przyczyny? Czy jeszcze zbyt wczesnie zeby oczekiwać piany (2 tygodnie w butelkach), czy wina leży w zacieraniu? A może jest jakiś inny powód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze czym mierzyłeś BLG ?:) Strasznie sie spieszysz, zreszta tak samo jak ja, moj seison po 2 tyg w butelce tez miał mizerną pianę, dopiero po troche ponad 3 tyg piana jest ok, a mozna by powiedziec ze zbyt obfita.

Bądź cierpliwy

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BLG mierzyłem balingometrem (menzurka i spławik).

Strasznie sie spiesze z czym? Z butelkowaniem po 17 dniach fermentacji czy z otwieraniem butelek po 2 tygodniach od zabutelkowania?

 

BTW. Saisona otworzyłem po tygodniu pobytu w butelce :). Pańskie oko konia tuczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.