Skocz do zawartości

Witbier - pytania


konrados78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem nowy na forum.
Jestem poczatkujacym piwowarem domowym. Mam na swoim koncie 3 warki. Były to piwa raczej bezstylowe, posilkowalem sie recepturami z internetu. Wyszły nawet udane. Licze ze z czasem nabiore wprawy i piwa beda wychodziły lepsze. Warze piwa ze słodów. Nidy nie warzyłem z ekstraktów.

Mam w planch uwarzyć Witbiera i prosze doswiadczonych piwowarów o skorygowanie receptury. Recepture ulozylem sam na podstawie przepisow z internatu (staralem sie wyciagnac "średnią").


Słody:
Pilzneński - 2,5 Kg
pszeniczny - 1,0 Kg
płatki pszenne błyskawiczne - 0,8 Kg
Platki owsiane błyskawiczne - 0,5 Kg
 
Myśle czy nie zwiekszyc ilości słodów: pilzneński -3,5 Kg, Pszeniczny - 2 Kg aby otrzymać wiecej piwa, płatki bez zmian (czy taka modyfikacja ma sens?)

Dodatki:
kolendra - 10 gram
curacao - 20 gram
skórka z dwóch swiezych pomaranczy
Chmiele:
Cascade (7,1 % alfa) + Challenger (8,3 % alfa) - takie mam aktualnie w domu

Zacieranie:
50 stopni - 30 minut
65 stopni - 80 minut
72 stopnie - 15 minut
75 stopni - 5 minut

Gotowanie:
Cascade 10 gram - 60 minut
Challenger 10 gram - 60 minut

Cascade 20 gram - 10 minut
Kolendra 5 gram - 10 minut
Curacao 10 gram - 10 minut
skórka z 1 pomaranczy - 10 minut

Kolendra 5 gram - 5 minut
Curacao 10 gram - 5 minut
skórka z 1 pomaranczy - 5 minut

Drożdze S-33
Woda źródlana z Tesco

Tak wygląda stworzona przezemnie receptura. Prosze o komentarze czy mozna cos zmienić / ulepszyć.

Teraz mam kilka pytan:

1. Ponieważ bede uzywał płatków błyskawicznych, nie musze ich kleikować. Moge je od razu wsypać ze słodami?
2. Ile użyć wody do zacierania, ile do wysładzania (celuje w 12 BLG)? Słyszalem, ze platki bardzo chłoną wode. Mam zasyp 4,8 Kg (ewentualnie 6,8 Kg), w tym 1,3 Kg płatków.
3. Czy mam zacierac w temperaturze 50 stopni? Co to daje? Czy poprostu zaczynac zacieranie w 65 stopniach, potem 72 do próby jodowej?
4. Czy dodatki na ostatnie 10 lub 5 minut (kolendra, skórki pomaranczy, chmiel) dawać w woreczku do chmielenia czy wsypywać prosto do brzeczki. Studzenie piwa w kadzi warzelnej zajmuje kilkadziesiąt minut. Ile te przyprawy moga być w brzeczce?

Z góry dziekuje za wszystkie uwagi i komentarze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zasyp jak zasyp (usunąłbym płatki owsiane), zacieranie jak zacieranie (zmniejszyłbym białkową na 10-15 minut oraz usunął te 5 minut w 75C - dojedź do 78C i filtracja).

2. Cascade nie ma sensu dawać na goryczkę.

3. To, co na 10 i 5 minut dałbym na 3-5 minut.

4. Drożdże jak drożdże - lepsze byłyby płynne do witbiera. Z sucharów słyszałem, że z Gozdawy do witbiera robią robotę.

5. Woda z Tesco - zbyt wodorowęglanowa jak na witbiera. Osobiście bym jej nie użył.

 

ad.1. Nie jest tego na tyle dużo żeby trzeba było kleikować, ale możesz zawsze wrzucić płatki w stosunku 1:5 z wodą i skleikować te 20-30 minut w 58-64C, potem dolać resztę wody i wsypać słody celując w białkową.

ad.2. Czytałeś trochę forum? To podstawowa wiedza: standardowo słód/woda - 1:3-3,5

ad.3. Ponowie pytanie aczkolwiek znam odpowiedź: czytałeś trochę forum? Przeczytaj w wiki o przerwie białkowej.

ad.4. Syp bezpośrednio - nic się nie stanie. Pamiętaj żeby kolendrę nie mielić na pył tylko rozgnieść np. w moździerzu.

 

Mam wrażenie, że jesteś kolejną osobą, która chce mieć wszystko podane na tacy, a nawet nie poświęciła trochę czasu żeby przyswoić podstawową wiedzę - wnioskuję to m.in. z pytań w punktach 2 i 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ad.1. nie jest tego na tyle dużo żeby trzeba było kleikować, ale możesz zawsze wrzucić płatki w stosunku 1:5 z wodą i skleikować te 20-30 minut w 58-64C, potem dolać resztę wody i wsypać słody celując w białkową.

A co ma do tego ilość? Płatki są błyskawiczne, więc nie trzeba ich kleikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam wrażenie, że jesteś kolejną osobą, która chce mieć wszystko podane na tacy, a nawet nie poświęciła trochę czasu żeby przyswoić podstawową wiedzę - wnioskuję to m.in. z pytań w punktach 2 i 3.

 

Czytam i ogladam wiele na temat warzenia. Pytanie odnosnie wody dotyczylo konkretnie tego ze slyszalem iz platki bardzo chłoną wode i czy trzeba dac wiecej wody niz standardowo jak w przypadku zasupu z samych słodów 3:1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co ma do tego ilość? Płatki są błyskawiczne, więc nie trzeba ich kleikować.

 

Niby nie trzeba, ale jakbym miał zasyp powiedzmy 50% płatków to wolałbym je skleikować. 

 

Nigdy nie kleikowałem, a w mojej standardowej recepturze na witbiera jest prawie 50% płatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nigdy nie kleikowałem, a w mojej standardowej recepturze na witbiera jest prawie 50% płatków.

 

Każdy robi jak uważa dlatego napisałem:

 

Nie jest tego na tyle dużo żeby trzeba było kleikować
aczkolwiek żeby uściślić moją myśl to mógłbym napisać tak: "Nie jest tego na tyle dużo oraz generalnie nie jest to konieczne żeby trzeba było kleikować płatki błyskawiczne"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Słody: Pilzneński - 2,5 Kg pszeniczny - 1,0 Kg płatki pszenne błyskawiczne - 0,8 Kg Platki owsiane błyskawiczne - 0,5 Kg Myśle czy nie zwiekszyc ilości słodów: pilzneński -3,5 Kg, Pszeniczny  2 Kg aby otrzymać wiecej piwa, płatki bez zmian (czy taka modyfikacja ma sens?)

ja bym dał 3,5kg pilzneńskiego, 1kg pszenicznego, 2kg płatków pszennych i to wszystko z tego powinno wyjść 30L 12blg przy wydajności początkującego.

Chmiele sobie zostaw a dokup coś typowo na goryczkę, Iungę, Magnum, Marynkę... cokolwiek goryczkowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Słody: Pilzneński - 2,5 Kg pszeniczny - 1,0 Kg płatki pszenne błyskawiczne - 0,8 Kg Platki owsiane błyskawiczne - 0,5 Kg Myśle czy nie zwiekszyc ilości słodów: pilzneński -3,5 Kg, Pszeniczny  2 Kg aby otrzymać wiecej piwa, płatki bez zmian (czy taka modyfikacja ma sens?)

ja bym dał 3,5kg pilzneńskiego, 1kg pszenicznego, 2kg płatków pszennych i to wszystko z tego powinno wyjść 30L 12blg przy wydajności początkującego.

Chmiele sobie zostaw a dokup coś typowo na goryczkę, Iungę, Magnum, Marynkę... cokolwiek goryczkowego

 

Troche sie obawiam filtrowanie przy takiej ilości płatków (mam wężyk z oplotu). Jakie macie doswiaczenia w wysladzaniu takiego złoża z dużą ilością płatków?  

Płatki owiasne ponoć odpowiadają za to, że piwo jest aksamitne i bardzie gładkie. Juz kupiłem 500 gr. paczke wiec ją dodam.

Nie chce przesadzić z goryczka. 20 gram Marynki wystarczy? Słyszalem, że curasao tez daje goryczkowe posmaki.

Rozumiem, ze witbiera nie ma sensu chmielić na aromat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Troche sie obawiam filtrowanie przy takiej ilości płatków (mam wężyk z oplotu). Jakie macie doswiaczenia w wysladzaniu takiego złoża z dużą ilością płatków? Płatki owiasne ponoć odpowiadają za to, że piwo jest aksamitne i bardzie gładkie. Juz kupiłem 500 gr. paczke wiec ją dodam. Nie chce przesadzić z goryczka. 20 gram Marynki wystarczy? Słyszalem, że curasao tez daje goryczkowe posmaki. Rozumiem, ze witbiera nie ma sensu chmielić na aromat ?

http://screenshot.sh/mGTxen2TSq8Y1

U mnie coś takiego przeszło bez najmniejszego problemu. Co do płatków owsianych ja bym je jednak wrzucił do innego piwa. Co do tej marynki to dalej nie wiadomo ile masz mieć tego piwa. Przy 30L będzie OK ale nie wiem jaki masz sprzęt i czy dasz radę te 30L zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rozumiem, ze witbiera nie ma sensu chmielić na aromat ?

 

Jak dasz trochę Cascade to nic się nie stanie - dostaniesz trochę cytrusów co akurat w witbierze będzie ok.

 

Co kto lubi. Cytrusy z chmielu to nie są identyczne cytrusy jak te z faktycznych cytrusów. Ja za amerykanami w wicie nie przepadam.

 

Płatki owsiane jak chce niech wrzuci, bo czemu by nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

S-33 są dedykowane do Witów

z tym "dedykowaniem" to bym nie przesadzał. Mogą być ot i tyle ;)

ale po co gdy są lepsze suchary do tego typu piw (nie wspominając o płynnych).

 

Mógłbys polecic jakies konkretne? Suche i płynne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zdecydowałem sie troche zmodyfikować moj przepis:

 

Zasyp:

Słód pilzneński - 2,5 Kg

Słód pszeniczny - 1,5 Kg

Płatki pszenne błyskawiczne - 0,8 Kg

Płatki orkiszowe błyskawiczne - 0,4 Kg

Płatki owsiane błyskawiczne - 0,5 Kg

 

Dodatki:

Kolendra -10 - 15 Gram. (kupiłem kilka dostepnych w roznych sklepach i o dziwo najlepszy aromat cytrusowy ma kolendra z Logo "Tesco" i tej użyje)

Curacao - 20 gram

Skórka z dwóch swieżych pomarańczy

Chmiele: Hallertau ok 30 gram tylko na goryczke (celuje w ok. 15 IBU)

 

Drożdze - zostaje przy S-33.

Woda: źródlana z Tesco

 

Postanowiłem zwiększyć ilość słodu pszenicznego  i dodałem 400 gr. płatków orkiszkowych.

Planuję odebrać ok 25 - 28 litrów ok 12-13 BLG.

Na razie przy mojej słabej wydajności nie spodziewam sie wiecej.

 

Obawiam sie tylko o filtracje czy przy takiej ilości płatków przebiegnie bez problemów.

Mialem warzyć w ten weekend, ale temperatura dochodzi do 40 stopni wiec odpusciłem. Może w przyszły weekend.

 

Mam nadzieje ze ta zmiana wpłynie pozytywnie na smak i aromat mojego Witbiera.

 

prosze o komentarze i sugestie

pozdrawiam

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO,

 

 

Skórka z dwóch swieżych pomarańczy

to trochę za mało :(

 

 

Drożdze - zostaje przy S-33

zlituj się nad tym piwem i daj choć suchary od Gozdawy do wita (skądinąd niezłe)

 

 

zwiększyć ilość słodu pszenicznegoi dodałem 400 gr. płatków orkiszkowych.

słusznie zwiększyć, ale orkiszu szkoda bo go nie poczujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

09.09.2015 uwarzyłem 22 litry Wibiera na drożdżach Gozdawa do Wita. BLG po gotowaniu wynosiło 13 stopni, troche za dużo ale ostatecznie tragedii nie ma.

 

Nie che zlewać na cichą i w związku z tym mam pytanie: Jak długo moge trzymac na burzliwej? Czy wyznacznikiem ma byc tylko BLG? Fermentacja po 12 godzinach była dosc intensywna (fermentor stoi w temp. 19 - 21 stopni). Po 3 - 4 dniach rurka fermentacyna sie uspokoiła.

Myslalem zeby potrzymac piwo w fermentorze ok 15 dni  i butelkować (jesli BLG bedzie odpowiednie). Czy taki termin jest ok czy butelkować wczesniej jesli poziom BLG spadnie do 1-2 stopni?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.