Skocz do zawartości

Single Hop IIPA, konsultacje :)


Morten

Rekomendowane odpowiedzi

Cze!

Chciałbym skonsultować recepturę na IIPA, single hop Mosaic.

Mianowicie, w weekend chciałbym uwarzyć coś cięższego i przede wszystkim nie z gotowców więc wymyśliłem coś takiego:)

 

Zasyp:

-pale ale 5,5kg

-munich I 1kg

-caramunich I 0,5kg 

 

zacieranie:

64C - 40min

72C - 20min

76C - filtracja

 

60' - 50g Mosaic

20' - 30g Mosaic 

5' -  30 g Mosaic

hop stand -  50g Mosaic

cicha- 100g mosaic

 

 

Gęstwa US-05 po NZ IPA 15BLG

 

BS wyrzucił mi takie parametry;;

19,1 BLG

97 IBU

8,9% abv

 

Generalnie surowce będę  dopiero zamawiał wraz z śrutownikiem biowinu:D  Stąd pilnie potrzebne konsultacje odnośnie receptury :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wyrzuciłbym karmelowy a monachijski zostawił. Piwo będzie miało lepszy kolor. Przypuszczam, że nie wyczujesz tego słodu w piwie, wszystko przykryje chmiel. Od jakiegoś czasu nie stosuję karmelowego w takich piwach jak APA, AIPA i jestem zadowolony. Nie napisałeś jakie wybicie Cię interesuje. Bez tego niczego nie obliczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caramunich do wywalenia, monachijski wedle uznania, ja osobiście nie używam. Zasyp na IPA to dla mnie po prostu pale ale/pilzneński + mała ilość jasnego karmelu, przy standardowej warce jakies 200-250g carapils/carahell.

 

Co do chmielenia - olej to na 5 minut i przesuń całość na hop stand + dry hopping (ja skłaniam się do opcji 1/3 hop stand i 2/3 dry hopping, ale popularny jest również podział tych dawek na pół). Chmielenie aromatyczne podczas gotowania mija się kompletnie z celem, skoro wiele lepszy efekt z tej samej ilości chmielu uzyskujemy w 60-80 stopniach. Oczywiście mowa tu o sytuacji, w której chcemy uzyskać aromatyczną bombę.

 

I jeszcze jedno - rozważ użycie cukru, tak powiedzmy do ~10% zasypu wagowo. Chyba, że jesteś mocno reinheitsgebot. :)

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywale ten caramunich, bałem się o barwę bo chciałbym uzyskać srm ~10. Chociaż przy tej ilości chmielu karmel chyba by go nie przykrył ;p ?

W każdym razie bez caramunich spada mi BLG do ~17, co jest w porządku.

Cukier mi nie straszny, chociaż był narazie wykorzystywany tylko do refermentacji.

 

Nie rozumiem do końca pojęcia wybicia ;p Chodzi o straty brzeczki ze względu na użycie dużej ilości chmielu? Bo jeżeli chodzi o wydajność warzelni, to nie zawracam sobie tym głowy, gdyż warzę na piecu węglowym i zug komina zależy od dnia xD Czasami brzeczka tak się gotuje, że odleci mi z 28l do 22l, a innym razem z 28l do 24 także duże wahania. Niestety taki wongiel :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie rozumiem do końca pojęcia wybicia

bo chyba wiele jeszcze nie przeczytałeś - wybicie

 

IMHO, robisz 2 eksperymenty równocześnie:

1. warzysz IIPA (19blg)

2. single hop Mosaic

Obawiam się, że w Twoim przypadku trudno Ci będzie wyciągnąć z tej warki właściwe wnioski skoro temat ogarniasz raczej pobieżnie ;)

ale to Twoje piwo (może być pyszne) i twoja sprawa :)

Zwróć tylko uwagę, że IIPA to nie jest piwo, które po nagazowaniu będzie się nadawało do picia. Ponieważ będzie musiało poleżeć trochę, to walka o aromaty chmielowe w tym piwie trochę mija się z sensem,

 

ale ja się nie znam ja tylko lubię dobre piwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie postanowienia podczas planowania tej warki były następujące;

-single hop mosaic

-wykorzystanie gęstwy US05 po NZ IPA 15blg (oszczędności!!)

No i jak wiadomo, gęstwę należy zadać do mocniejszego piwa więc wykombinowałem sobie IIPA. Chodzi mi oczywiscie glownie o aromaty chmielowe, sądzicie że warto zjechać z blg? Może do dolnego zakresu wg bjcp 17blg.

Edytowane przez Morten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

i jak wiadomo, gęstwę należy zadać do mocniejszego piwa

IMHO, błąd tak nie musi być

 

Jeśli by mi zależało na sprawdzeniu chmielu to uwarzyłbym single hop na bazie prostego przepisu na zwykłe pale ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za porady! A więc rezygnuje z IIPA i zrobię IPA tak z 16BLG.

 

Zasyp: 

-pale ale 6kg

 

zacieranie:

64C - 40min

72C - 20min

76C - filtracja

 

60' - 30g Mosaic

20' - 20g Mosaic 

5' -  30 g Mosaic

hop stand - 80g Mosaic

cicha- 100g mosaic

 

 

Gęstwa US-05 po NZ IPA 15BLG

 

BS wypluł: 16BLG, 68IBU, 5,8 SRM, 7,3% abv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wywalczył mosaic z 5 min i daj na hop stand albo na cichą.

A w mojej ocenie ten hop stand wcale pośladków nie urywa... próbowałem już 2-3 piwa chmielić w ten sposób. Ostatnio chciałem sprawdzić sam hop stand i zrobiłem APA 12,5 Blg, chmieloną tylko na goryczkę 40', a potem w sumie 75g na hop stand. Aromat i smak chmielowy faktycznie przyjemny, ale raczej delikatny, bardziej retronosowo. Spodziewałem się czegoś więcej. Odnoszę wrażenie, że normalnym, późnym chmieleniem uzyskałbym lepszy efekt. Niestety nie robiłem testu 1 vs 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.