Skocz do zawartości

Zwykła lodówka przerobiona na lodówkę do dolnej fermentacji.


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy ktoś z forumowiczów używa zwykłej lodówki (takiej z zamrażalnikiem) do przetrzymywania fermentatorów z brzeczką?

Ja wrzuciłem do mojej lodówki sterownik, podpięty jak trzeba i jaką temperaturę zadam, taką będę miał.

Czujka temperatury jest zamknięta w słoiczku pełnym wody.

 

Ale co z zamrażalnikiem? Czy on w niczym nie przeszkadza?

Przez cały zamrażalnik leci pełno "nitek chłodzących" (nie wiem jak to nazwać), natomiast przez resztę lodówki lecą tylko dwie takie nitki.

 

W zamrażalniku mam aż -35°C ale w lodówce utrzymuję się tyle ile zadałem (9°C).

W lodówce leży 1. fermentator 20L (10°C) na cichej i właśnie wrzuciłem fermentator 20L (26°C).

Normalne, że teraz agregat będzie chodził NON-STOP ale jak już brzeczką osiągnie swoją temperaturę to się wyłączy.

 

Tylko cały czas martwi mnie ten zamrażalnik.

 

Czy ktoś używa zwykłej lodówki z zamrażalnikiem do dolnej fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie @PawelH

Ja nie chcę regulować temperatury w zamrażalniku. Jakieś tam podstawy czaje.

Tylko czy jest to "opłacalne"? Zamrażalnik, który mrozi aż do -35°C to strata energii, ale z drugiej strony jest mały i zawsze zamknięty.

 

Naprawdę nikt z forum nie używa normalnej lodówki do lagerów?

 

@19Mateusz87 Zazdroszczę możliwości. Ja szukałem lodówki 2 miesiące. Musiała być w miarę mała i do zabudowy ponieważ trzymam ją w pokoju. Po zabudowaniu będzie wyglądała jak zwykły mebel. Niestety nie znalazłem bez zamrażalnika i teraz się martwię.

Edytowane przez lorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie @PawelH

Ja nie chcę regulować temperatury w zamrażalniku. Jakieś tam podstawy czaje.

Tylko czy jest to "opłacalne"? Zamrażalnik, który mrozi aż do -35°C to strata energii, ale z drugiej strony jest mały i zawsze zamknięty.

Nie przejmuj się tym... Zamrazalnik wykorzystasz na magazyn chmielu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@19Mateusz87 Zazdroszczę możliwości. Ja szukałem lodówki 2 miesiące. Musiała być w miarę mała i do zabudowy ponieważ trzymam ją w pokoju. Po zabudowaniu będzie wyglądała jak zwykły mebel. Niestety nie znalazłem bez zamrażalnika i teraz się martwię.

Możliwości nie są imponujące. Zamrażarka jest w piwnicy, gdzie strop nie jest zbyt wysoki. Dlatego postawiłem na ten rodzaj chłodzenia. Dodatkowe zalety wykorzystuję na potęgę. Lodówkę do kegeratora szukałem kilka miesięcy, znalazłem chłodziarkę odpowiednią do pomieszczenia 2 kegów pepsi i małej butli CO2. Teraz używam jednego kega, a gdy się kończy chłodzę i gazuję drugi. Postaram się za chwilkę odszukać sprzedawcę i podesłać linka. Z facetem można się dogadać bez problemu, powiesz czego potrzebujesz to sam określi czy to ma lub czy może załatwić w przyszłości. Nie wszystko czym dysponuje jest na aukcjach. Sam wszystko naprawia także 100% sprawny sprzęcik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=5139688. Bez problemu zmierzył mi chłodziarkę od wewnątrz, także byłem pewny że wszystko się zmieści. Moja chłodziarka to jakiś Siemens do zabudowy. Może komuś się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @19Mateusz87

Wysłałem wiadomość Panu z linku. może coś mi znajdzie :) Na razie jadę na tej lodówce którą mam.

 

Ale na prawdę nikt z forum nie używa zwykłej lodówki do trzymania brzeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam od lat, za grosze kupiłem zwykłą lodówkę z zepsutą zamrażarką. Sterowanie jedynie z pokrętła, trzyma temperature dośc stabilnie - plus minus dwa stopnie. A w zamrażarce - chmiel, worek 25 kg tez wszedł;-). Wchodzi wiadro i kupa butelek, albo 60 butelek do lagerowania plus bieżąca konsumpcja.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli czujnik temp. masz w lodówce to taka temp. reguluje ci regulator w niej a nie w zamrazalniku. dziwi mnie trochę te -35 w zamrażalniku. Wyłanczasz termostat w lodówce a w jego miejsce podłanczasz  termostat i wszystko działa jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli czujnik temp. masz w lodówce to taka temp. reguluje ci regulator w niej a nie w zamrazalniku. dziwi mnie trochę te -35 w zamrażalniku. Wyłanczasz termostat w lodówce a w jego miejsce podłanczasztermostat i wszystko działa jak należy.

 

-35°C to w zamrażalniku na pewno nie ma... Aż tak nisko z pewnością nie zejdzie...

 

 

 

Wyłanczasz

 

 

podłanczasz

 

Ech ta nowomowa :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś podłączyć lodówkę do programatora czasowego aby pominąć zabawę ze sterownikiem? Mowa o czymś takim:

http://allegro.pl/wylacznik-wlacznik-programator-czasowy-analogowy-i5293854650.html

Pali mi się tyłek bo znajomy telefonicznie zapewnił mnie że u siebie w piwnicy ma 20C a jak przyjechałem z fermentatorem to się okazało że jest 24C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System włączania i wyłączania lodówki na czas to głupota wg mnie (jeśli chodzi o burzliwą).

Nigdy nie wiesz ile ciepła odda brzeczka, za każdym razem będzie to inna wartość.

Tak ciężko podłączyć sterownik?

 

A wracając do mojego tematu.

Mam termometr również w zamrażalniku.

Lodówka jest nówka i ma cały czas -37°C.

Nie mogę pominąć pracy zamrażalnika bo wszystko jest na jednym układzie.

 

Od kiedy brzeczka osiągnęła temperaturą z przedziału pracy lodówki, agregat rzadko się włącza.

Nawet rzadziej niż moja zwykła lodówka w której trzymam jedzenie (pewnie dlatego, że ta z piwem prawie w ogóle nie jest otwierana).

 

PS. Jak już wprowadzę się do siebie to na pewno zainwestuję w zamrażalkę skrzyniową. Po pierwsze brzeczkę ostudzi w miarę szybko i spokojnie wejdą dwa fermentatory obok siebie, a nie jak teraz stawiam jeden na drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka jest nówka i ma cały czas -37°C.

 

No to pozostaje mi się wycofać z moich słów, że poniżej -35°C zamrażalnik nie zejdzie.

 

Nie mogę pominąć pracy zamrażalnika bo wszystko jest na jednym układzie.

 

Tym kompletnie się nie przejmuj...

 

Jak już wprowadzę się do siebie to na pewno zainwestuję w zamrażalkę skrzyniową. Po pierwsze brzeczkę ostudzi w miarę szybko i spokojnie wejdą dwa fermentatory obok siebie, a nie jak teraz stawiam jeden na drugim.

 

A nawet cztery jak ją lekko rozbudujesz :) Odsyłam do mojej galerii:

 

Cel został osiągniety - cztery fermentory w środku

Edytowane przez PawelH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja podepne się tutaj z innym pytaniem. Jak zmontować lodówke pod fermentację ale'i? Przeniosłem swój browar w inne miejsce, nie mam już piwnicy, w której miałem dobre i stałe temp i muszę to teraz ogarnąć na nowo. Najbliższe dni to fala upałów, teoretycznie mogę się bawić w skrzynie ze styropianu itp, ale wolałbym zrobić to już konkretnie. Czy w takim przypadku oprócz zwykłego sterownika powiedzmy rt co potrzebny będzie np kabel grzewczy? (nie wiem czy dobrze kombinuje...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja podepne się tutaj z innym pytaniem. Jak zmontować lodówke pod fermentację ale'i? Przeniosłem swój browar w inne miejsce, nie mam już piwnicy, w której miałem dobre i stałe temp i muszę to teraz ogarnąć na nowo. Najbliższe dni to fala upałów, teoretycznie mogę się bawić w skrzynie ze styropianu itp, ale wolałbym zrobić to już konkretnie. Czy w takim przypadku oprócz zwykłego sterownika powiedzmy rt co potrzebny będzie np kabel grzewczy? (nie wiem czy dobrze kombinuje...).

 

Rozumiem, że zamierzasz chłodzić a nie grzać :) W takiej sytuacji zmieniasz tylko nastawę na regulatorze na odpowiednią dla górnej fermentacji. I nic więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to na bank zadziała dla tych 16-19 st? Koleś który sprzedaje sterowniki uparcie twierdzi że to nie zadziała, że taka temp jest zbyt wysoka do osiągnięcia... Wspominał ze musiałbym dokupić coś co dogrzeje np. Kabel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.