Skocz do zawartości

Dodatek ekstraktu słodowego


Stasiek

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy powinno się do brzeczki dodawać ekstrakt słodowy?

Do portera dałem na ostatnie 15 minut gotowania, ale zastanawiam się czy to nie było za krótko?

Czy nie powinien on być gotowany z chmielem całą godzinę?

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy powinno się do brzeczki dodawać ekstrakt słodowy?

Do portera dałem na ostatnie 15 minut gotowania, ale zastanawiam się czy to nie było za krótko?

Czy nie powinien on być gotowany z chmielem całą godzinę?

a jak robisz piwo z puszki nachmielonego + puszki nienachmielonego to ile gotujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak robisz piwo z puszki nachmielonego + puszki nienachmielonego to ile gotujesz ?

Trudne pytania zadajesz. :) Nie to, żebym nie robił w ten sposób piw, ale nie znalazłem w starych notatkach takiego parametru jak czas gotowania. :)

 

Zgaduję że odpowiedź brzmi: kilka(naście) minut.

 

Przejrzałem trochę receptur z dodatkiem ekstraktu... Faktycznie wszystkie w których był podany czas dodania mówiły o 10-20 minut gotowania.

Ale i tak mam wątpliwość...

No bo co to jest ekstrakt? To zagęszczona brzeczka.

A brzeczkę się w jakimś celu gotuje przynajmniej godzinę z chmielem?

A może już wszystko co w nim było niepożądanego już zostało z niego usunięte na etapie produkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowanie w tym przypadku moim zdaniem na za zadanie wyłącznie sterylizację brzeczki, czyli ekstrakt można dodac spokojnie na 10 min przed końcem gotowania brzeczki. Dlaczego 10 min? Bo tyle zaleca się przy gotowaniu brzeczki na starter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowanie w tym przypadku moim zdaniem na za zadanie wyłącznie sterylizację brzeczki, czyli ekstrakt można dodac spokojnie na 10 min przed końcem gotowania brzeczki. Dlaczego 10 min? Bo tyle zaleca się przy gotowaniu brzeczki na starter.

A czy pasteryzacja ekstraktów nie powoduje tego, że już nie trzeba ich gotować ? Brzeczki na starter z suchego ekstraktu myślę, że nikt nie gotuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczki na starter z suchego ekstraktu myślę' date=' że nikt nie gotuje :)[/quote']

:) 15 minut gotowania to minimum, a i to pod warunkiem szybkiego wykorzystania startera!!

No to klops, bo nawet bym na to nie wpadł. Starter zawsze robię per konkretna warka, nie przechowuję ich.

Ale po co Coder gotować starter na bazie suchego ekstraktu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowanie w tym przypadku moim zdaniem na za zadanie wyłącznie sterylizację brzeczki, czyli ekstrakt można dodac spokojnie na 10 min przed końcem gotowania brzeczki. Dlaczego 10 min? Bo tyle zaleca się przy gotowaniu brzeczki na starter.

Może nie do końca chodzi tylko o sterylizację ale chyba dużego błędu nie ma. Różnicy nie wyczujemy.

A czy pasteryzacja ekstraktów nie powoduje tego, że już nie trzeba ich gotować ? Brzeczki na starter z suchego ekstraktu myślę, że nikt nie gotuje :/

Może nie znam tajników technologicznych produkcji ekstraktów ale wydaje mi się, że gotowanie jest niezbędne. A to z tego powodu, że:

1. Pasteryzacja, pasteryzacją (choć nieidealna w "sterylizacji") a my i tak dodamy coś od siebie :)

2. Podczas gotowania wytrącimy osady gorące;

Jest coś jeszcze ale to mniej ważne.

Staśkowi nie chodziło jak sądzę o efektywność "sterylizacji" lecz o nieco subtelniejsze aspekty czasu gotowania dodanego ekstraktu z chmielem.

Chyba go znam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to klops, bo nawet bym na to nie wpadł. Starter zawsze robię per konkretna warka, nie przechowuję ich.

Ale po co Coder gotować starter na bazie suchego ekstraktu ?

Na odwrocie Propagatora w instrukcji stoi jak byk: starter, dodać suchy ekstrakt do wody i gotować 10 minut :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowanie w tym przypadku moim zdaniem na za zadanie wyłącznie sterylizację brzeczki' date=' czyli ekstrakt można dodac spokojnie na 10 min przed końcem gotowania brzeczki. Dlaczego 10 min? Bo tyle zaleca się przy gotowaniu brzeczki na starter.[/quote']

A czy pasteryzacja ekstraktów nie powoduje tego, że już nie trzeba ich gotować ? Brzeczki na starter z suchego ekstraktu myślę, że nikt nie gotuje :)

Jakieś 10 godzin temu gotowałem. Dlaczego? Bo tak jest w instrukcji z BA. A instrukcji z BA trzeba przestrzegać, bo inaczej Kopyr będzie krzyczał!! :) Poza tym jakoś to dla mnie zupełnie naturalne było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staśkowi nie chodziło jak sądzę o efektywność "sterylizacji" lecz o nieco subtelniejsze aspekty czasu gotowania dodanego ekstraktu z chmielem.

Chyba go znam :)

Oj, to prawda - znasz mnie. :) To jest dokładnie to co mi chodziło po głowie.

Tzn. czy ekstrakt + woda = brzeczka -> gotujemy 1h razem z chmielem.

Czy też może ekstrakt jest już na tyle przetworzony na etapie produkcji, że nie ma takiej potrzeby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co Coder gotować starter na bazie suchego ekstraktu ?

Załóżmy, że ekstrakt jest sterylny, ale nie jest sterylna woda, naczynie i to co wpadnie z powietrza.

 

Ale i tak najbardziej bym się bał samego ekstraktu - na słodzie, brzeczce, ekstrakcie pasożytują właśnie najniebezpieczniejsze dla nas bakterie i drożdże, bo mają własnie to jedzenie którego im trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca jestem pewien tajników produkcji wkstraktu, ale chyba zaciera się słód, filtruje i potem próżniowo odparowuje wodę - bez gotowania, więc gotowanie byłoby wskazane, ze względu na DMS itp.

Ale nie jest to wielki problem, bo ekstrakt stanowi tylko niewielką część warki, więc i DMS z definicji będzie mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.