Jump to content

Wymiennik jonowy


Recommended Posts

Czy jakiś chemik może mi wyjaśnić jak działa wymiennik jonowy? 

 

Dostałem takie informacje:

 

Podczas pracy dekarbonizatora, zostaje zatrzymana twardość węglanowa Ca(HCO3)2 i Mg(HCO3)2 a do wody uzdatnionej przechodzi H2O i CO2.
Twardość mineralna związana z wapniem i magnezem pozostaje na niezmienionym poziomie.
Do regeneracji dekarbonizatora używamy kwasu solnego o stężeniu 30% (HCl).

Podczas zasysania kwasu przez dekarbonizator, wodór oblepia cząsteczki jonitu a na miejsce wodoru wchodzi Ca i Mg i do ścieku płynie CaCl2 i MgCl2.
 

 

Jedyne wyjaśnienie powyższego tekstu jakie mi przychodzi do głowy, to że ów wymiennik w magiczny sposób zasysa kationy wodoru  z HCl, przechowuje je jakoś i  następnie oddaje je uzdatnianej wodzie powodując znaną już dobrze reakcję kationu wodorowego z wodorowęglanem, która kończy się powstaniem H2O i CO2. 

Link to comment
Share on other sites

Jonit – substancja służąca do przeprowadzania selektywnego procesu wymiany jonowej, stosowana w kolumnach jonitowych i filtrach jonitowych. Przepuszczenie przez warstwę jonitu ciekłej lub gazowej mieszaniny lub roztworu powoduje albo wzbogacenie jej o określony jon albo przeciwnie pozbycie się z niej określonego jonu.

Jonity to zwykle żele lub substancje porowate, które mają zdolność selektywnego uwalniania jednych jonów i pochłaniania innych. Ich działanie opiera się na fakcie występowania na ich powierzchni określonych chemicznych grup funkcyjnych, które wiążą jony. Są to zwykle grupy mające silne własności kwasowe lub zasadowe, które w kontakcie z rozpuszczalnikiem lub roztworem aktywującym (zwykle silnym kwasem lub zasadą) ulegają dysocjacji elektrolitycznej powodującej naładowanie ich powierzchni.

Każdy jonit ma określoną pojemność jonową – tj. liczbę moli jonów, które może zaabsorbować w jednostce swojej masy. Po pełnym wykorzystaniu swojej pojemności jonity wymagają regeneracji. Regeneracja jonitów polega na płukaniu złoża roztworem zawierającym jony, które uległy usunięciu z jonitu np. HCl, NaCl, NaOH.

Link to comment
Share on other sites

Dobrze rozumujesz, masz to też tu wyjaśnione w sekcji "Metoda jonitowa"

http://www.chem.uw.edu.pl/people/AMyslinski/cw3/ins3.htm

 

W skrócie następuje wymiana H+ z jonitu na Ca i Mg, kwas węglowy jako nietrwały rozpada się do CO2 i H2O, później HCl regenerujesz jonit

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.