Skocz do zawartości

Wkład filtracyjny


rosomak

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam nad zrobieniem rurkowego albo kupieniem tego

http://www.browamator.pl/szczegoly.php?Kadz_filtracyjna_-_wklad&przedm=887545&grupa_p=6

Myślicie że warto go kupić ??

Edytowane przez rosomak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak tam kto chce... Mi taki z wężyka nie wyszedł, bo kupiłem wężyk o za małej średnicy.

Rurkowego nie robiłem, bo nie chciało mi się szukać "kolanek".

Mam wiadro z BA i jest OK. Aby było wydajniejsze dowierciłem z 200 dziurek. Przelewanie jest pewnym utrudnienie, ale repompensuje je korzyść z posiadania dodatkowego wiadra - trzymam w nim wszystkie wężyki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tę kadź (w zasadzie dwie bo jedna jest pęknięta, a druga pochodzi z reklamacji tej pierwszej). Niestety dotychczas nie miałem okazji sprawdzić jak to działa, ale na oko widać, że raczej się sprawdzi. Wcześniej filtrowałem zwykłym wiaderkiem z wywierconymi dziurami (nawiasem mówiąc bardzo niewygodnym, gdyż nie pasował idealnie do fermentora) i dawałem radę, więc myślę, że z tą kadzią filtracyjną idealnie pasują do plastikowego wiadra też będzie ok. Jak przetestuję to zdam relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie warto kupować tego.

Rurkowy skuteczniejszy i nie musisz przelewać zacieru do wiadra...

zrobiłem rurkowy z rury pcv do ciepłej wody (dopuszczona jest do 80°C), kolanka na wcisk. Jest całkiem niezły. Rzecz, którą zasugeruję to robienie nacięć piłką do metalu (co chyba jest oczywiste), której brzeszczot warto sklepać, by nie robił zbyt szerokich nacięć. Niestety nie zrobiłem tego i narzekam na wydajność - w okolicach 60-63% (choć obawiam się, że to wina śrutowania żarnowym młynkiem do kawy).

Ostatnio zastanawiam się nad zrobieniem filtratora z owijki węża do wody. Jeśli to nie pomoże pozostanie zakup porządnego śrutownika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem kadź filtracyjną z fermentatora nawierciłem ok 1100-1200 otworów średnicy 2 mm i sprawdza mi się fantastycznie. Ale zauważyłem mniejszą wydajność ze słodu w tym sezonie produkcji. Przy takich samych warunkach zacierania, przy tym samym wysładzaniu wychodzi mi 1 do 2 blg mniej. Wygląda na to, że słód, który kupowałem w Bogutyn Młynie jest mniej wydajny. Może ktoś z koleżanek lub kolegów również ma w tym przypadku jakieś doświadczenia lub uwagi. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem kadź filtracyjną z fermentatora nawierciłem ok 1100-1200 otworów średnicy 2 mm i sprawdza mi się fantastycznie. Ale zauważyłem mniejszą wydajność ze słodu w tym sezonie produkcji. Przy takich samych warunkach zacierania, przy tym samym wysładzaniu wychodzi mi 1 do 2 blg mniej. Wygląda na to, że słód, który kupowałem w Bogutyn Młynie jest mniej wydajny. Może ktoś z koleżanek lub kolegów również ma w tym przypadku jakieś doświadczenia lub uwagi. JK

Ja od ponad roku używam kadzi filtracyjnej z BA oczywiście również nawierciłem dodatkowe otworki i jak narazie spisuje mi się dobrze. A co do wydajności tegorocznego słodu z Bogutyn Młyna odnoszę również takie wrażenia, że słód ma mniejszą wydajność w czasie zacierania. A poza tym strasznie dużo w nim kurzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację jeżeli chodzi o zanieczyszczenie słodu z Bogotyn młyna bardzo dużo jest tych suchych kiełków ( fachowo jakoś to się nazywa ale wypadło mi z głowy) Ja przed śrutowaniem przesypuję ziarno kilka razy z wiaderka do wiaderka i w ten sposób je oczyszczam. Te zanieczyszczenia prawdopodobnie mają wpływ na smak piwa, tak gdzieś wyczytałem. Niestety nie jestem w stanie w tej chwili tego udokumentować. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

gdzieś kiedyś u nas na forum znalazłem informację jak przerobić wkład filtracyjny BA, żeby śmigał i nie mogę go znaleźć. Ma ktoś praktykę z tym badziewiem? Szkoda mi go wyrzucać, a oryginalnie filtruje słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś kiedyś u nas na forum znalazłem informację jak przerobić wkład filtracyjny BA, żeby śmigał i nie mogę go znaleźć. Ma ktoś praktykę z tym badziewiem? Szkoda mi go wyrzucać, a oryginalnie filtruje słabo.

Musisz "dowiercić" nieco dziurek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz "dowiercić" nieco dziurek :)

 

;) no tak, tylko pytałem jakiej średnicy i ile - już znalazłem (http://www.piwo.org/topic/1553-filtr-z-ba-ile-dziur-dolozyc/).

 

Zastanawiałem się też, jakbym zrobił fałszywe dno z płyty plastikowej z rowkami, a w dnie wkładu filtracyjnego wywiercił duże otwory (tylko dla podtrzymania dna z rowkami) czy to by zadziałało, robił ktoś tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.