Skocz do zawartości

Jaki słód do portera


Rekomendowane odpowiedzi

Próbuję wymyślić jaki dać słód barwiący do portera, aby otrzymać maksymalną czekoladowość a minimalną paloność.

Moje pomysły póki co:

 

1. Słód czekoladowy

Klasyka, ale słyszałem że czekoladowy to on jest głównie w barwie, a w smaku/aromacie nie za bardzo.

Jeśli tak, to lepiej dać więcej jaśniejszego słodu czy mniej ciemniejszego?

Rozumiem, że jest to słód zawierający łuskę?

 

2. Carafa Special

Nie zawiera łuski, to chyba dobrze z punktu widzenia czekoladowości?

I znowu, lepiej dać więcej Carafy I czy np. mniej Carafy III?

 

3. Słód Black Patent

Również klasyka, nic o tym słodzie nie wiem w praktyce

 

4. Jęczmień palony

W stoutach otrzymywałem efekt w miarę czekoladowy pod warunkiem wrzucenia tego jęczmienia na mashout.

Nadaje się do portera? Jednak bardziej mi się kojarzy ze stoutami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam minimalne doświadczenie ze stutami ale:

Jęczmień bym odrzucił w pierwszej kolejności - on raczej daje więcej palonki i kwaśności

carafę również bym odrzucił - ona nie daje za dużo czekolady.

black - jeśli dobrze pamiętam to black of black jest lepszy niż zwykły black - mniej palony i mniej kwaśny.

Osobiście polecam ci słód chocolate - dałem go do schwarza i wyszedł ciemny czekoladowy bez palonki (najpierw mi to smakowało ale z upływem czasu to piwo ma dla mnie troszkę za mało "pazura"

Ja bym na twoim miejscu wrzucił pale chocolate (400 EBC) z 400g dla smaku czekolady i zwykły chocolate (900 EBC i wyżej) też z 400g dla smaków palonych i kawowych. I zobaczyłbym co wyjdzie. Za bardzo palone na pewno nie będzie.

Do tego jakiegoś karmelowego (150 EBC?) z 200-300g dla słodkości i pełności, i pale ale na podstawowy.

Ale tak jak pisałem doświadczenia wielkiego nie mam, klepałem głównie jasne piwa w swojej karierze, ciemne były głównie z resztek;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto również dodać Cararoma, który wnosi świetny aromat czekolady, kawy i śliwek.

Jeśli zależy mi na intensywnym aromacie, to dodaję więcej "jaśniejszego" słodu, czyli np Carafa I lub II, bardzo dobry jest również Czekoladowy 400 ze Strzegomia, w miarę jasny a przy tym mocno aromatyczny.

 

Jęczmień palony, to zdecydowanie paloność, która jednak po dłuższym leżakowaniu może zmienić się czekoladę, cherry itp.

 

I podobnie jak kolega bart3q, również wypadałoby dodać trochę karmeli dla podbudowania słodowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim,

 

receptura jaką wymyśliłem to:

2.5kg Pale

0.25 Karemlowy 400EBC

0.25 Pale Chocolate 400EBC

0.05 Jęczmień palony (dla korekcji koloru)

 

Wychodzi:

11.5L

13.5Blg

58EBC

 

 

Słód czekoladowy powninienem dodać na koniec czy od początku zacierania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie jestem również w fazie opracowywania receptury na brown porter. w tym tygodniu miałem okazję pić Fuller's London Porter, który był naprawdę fantastycznie czekoladowy.

 

z tego co wyczytałem, kluczowym elementem dla smaku portera jest brytyjski słód brown (np. od Fawcetta). opracowałem 2 receptury, z czego pierwsza jest klonem piwa Fuller's (http://byo.com/kegging/item/2318-fuller%E2%80%99s-the-pride-of-london):

  • pale ale - 72%
  • brown - 13%
  • karmelowy 150 EBC - 8,5%
  • chocolate - 6,5%

druga wersja jest taka:

  • pale ale - 80%
  • brown - 7,5%
  • karmelowy czerwony - 7,5%
  • chocolate - 5%

prawdopodobnie będę starał się klonować Fullersa, bo piwo było naprawdę fantastyczne. słodu brown jeszcze nie używałem, więc ciężko mi powiedzieć jakie da efekty, natomiast liczę, że będą zadowalające. z ciekawostek podobno pierwsze wersje portera były warzone przy całkowitym użyciu słodu brown.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.