Jump to content

za wysoka temperatura zacierania

piwoo
 Share

Recommended Posts

Witam,

Dzisiaj na początku zacierania nie zorientowałem się, że termometr elektroniczny "przekłamuje" i zacieranie zacząłem od 78 stopni, w pierwszej minucie po sprawdzeniu temperatury analogowym szybko dolałem wody i zbiłem temperaturę. Czy piwo jest do wylania? Ew. czy da się je jakoś uratować?

• 2 years later...
Dnia 11.07.2015 o 19:12, Jasiu napisał:

Robiłeś próbę jodową po zakończonym zacieraniu? Jeżeli wyszła negatywna to będzie dobrze, ewentualnie może pojawić się stosunkowo płytkie odfermentowanie.

No i u mnie właśnie ten sam problem sie pojawił. Termometr źle pokazywał. Wyszło niskie odfermentowanie. z 13 blg zeszło tylko do 6. Piwo już zabutelkowałem, ale jestem ciekaw/mam nadzieję, że nie będzie z tego granatów...

Kiedyś miałem podobną sytuację. Elektroniczny termometr z Ikei przekłamywał o dobre kilka stopni, a dowiedziałem się tego przy kolejnej warce. Piwo z 12Blg zeszło do 8 i niżej nie chciało. Na początku piwo poza słodyczą miało smak mokrej szmaty. O dziwo po ok roku w miarę się ułożyło i została słodycz i genialna wysoka twarda piana. Przegazowania nie było.

Ot, nauczka na przyszłość że termometr analogowy to analogowy ;).

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

11 godzin temu, mkrawc napisał:

Kiedyś miałem podobną sytuację. Elektroniczny termometr z Ikei przekłamywał o dobre kilka stopni, a dowiedziałem się tego przy kolejnej warce. Piwo z 12Blg zeszło do 8 i niżej nie chciało. Na początku piwo poza słodyczą miało smak mokrej szmaty. O dziwo po ok roku w miarę się ułożyło i została słodycz i genialna wysoka twarda piana. Przegazowania nie było.

Ot, nauczka na przyszłość że termometr analogowy to analogowy ;).

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

termometr analogowy też potrafi skłamać... We wrzątku  moja Ikea pokazywała 99*, analog 105*. Trzeba wiedzieć jaką poprawkę wziąć :)