Skocz do zawartości

Piwo ze zbóż pastewnych.


chelseaman96

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mam plan na dosyć dziwne piwo. Mieszkam na wsi, mam sporo własnych zbóż tylko, że niestety wszystkie pastewne, dlatego chce poeksperymentować w oczekiwaniu na drugi gar do warzenia RISa. Jedyne co tak naprawdę stracę to kilka godzin i kilka złotych.

Otóż chce zrobić piwo, gdzie 80%-90% będzie stanowiła pastewna, ześrutowana pszenica, a 20%-10% jęczmień również pastewny i ześrutowany. Zdaję sobie sprawę, że wydajność będzie bardzo niska, dlatego myślę, by stosunek ziarna do wody był 1:2. Mam gar 50l więc mogę troszeczkę poszaleć z ilością ziarna do zacierania. Po zacieraniu i filtracji krótkie gotowanie bez chmielu, ostudzenie i dodanie bakterii Lactobacillus z Lakcidu albo czegoś podobnego. Fermentacja tego w kamionkowym naczyniu, kiedy będzie już wystarczająco kwaśne zagotowanie tego z chmielem, ostudzenie i fermentacja drożdżami piekarskimi.

 

Jak myślicie, będzie coś z tego? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda ma racje, ewentualnie kup słód pilzneński i dodaj go trochu już do kleikowania zrób coś jak cream ale, tylko zmień proporcje pszenicy do jęczmienia oraz ilości niesłodowanych do słodowanych do powiedzmy 50/50. Zobaczysz co ci wyjdzie i będziesz wiedział co i jak na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół na pół z pilsem jeszcze udźwignie, ale powyżej tego ciężko będzie...

Też w sierpniu będę miał 1 tonę jęczmienia do przerobu, ale to tak jak zgoda, jedynie enzymy, bo szkoda pracy i surowca, w końcu to dar boży.

Domowe słodowanie, to coś takiego, jak domowa produkcja drożdży w porównaniu z jakością surowca w sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.