Jump to content

Piwo ze zbóż pastewnych.


chelseaman96
 Share

Recommended Posts

Cześć!

Mam plan na dosyć dziwne piwo. Mieszkam na wsi, mam sporo własnych zbóż tylko, że niestety wszystkie pastewne, dlatego chce poeksperymentować w oczekiwaniu na drugi gar do warzenia RISa. Jedyne co tak naprawdę stracę to kilka godzin i kilka złotych.

Otóż chce zrobić piwo, gdzie 80%-90% będzie stanowiła pastewna, ześrutowana pszenica, a 20%-10% jęczmień również pastewny i ześrutowany. Zdaję sobie sprawę, że wydajność będzie bardzo niska, dlatego myślę, by stosunek ziarna do wody był 1:2. Mam gar 50l więc mogę troszeczkę poszaleć z ilością ziarna do zacierania. Po zacieraniu i filtracji krótkie gotowanie bez chmielu, ostudzenie i dodanie bakterii Lactobacillus z Lakcidu albo czegoś podobnego. Fermentacja tego w kamionkowym naczyniu, kiedy będzie już wystarczająco kwaśne zagotowanie tego z chmielem, ostudzenie i fermentacja drożdżami piekarskimi.

 

Jak myślicie, będzie coś z tego? :D

Link to comment
Share on other sites

Zgoda ma racje, ewentualnie kup słód pilzneński i dodaj go trochu już do kleikowania zrób coś jak cream ale, tylko zmień proporcje pszenicy do jęczmienia oraz ilości niesłodowanych do słodowanych do powiedzmy 50/50. Zobaczysz co ci wyjdzie i będziesz wiedział co i jak na przyszłość.

Link to comment
Share on other sites

Pół na pół z pilsem jeszcze udźwignie, ale powyżej tego ciężko będzie...

Też w sierpniu będę miał 1 tonę jęczmienia do przerobu, ale to tak jak zgoda, jedynie enzymy, bo szkoda pracy i surowca, w końcu to dar boży.

Domowe słodowanie, to coś takiego, jak domowa produkcja drożdży w porównaniu z jakością surowca w sklepach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.