Jump to content

Moja pierwsza gęstwa co dalej?

wojtekpl
 Share

Recommended Posts

Witam.Zebrałem w ubiegłą sobote gęstwę z witbiera( 11,5 blg) po dwukrotnym przemyciu gęstwa wygląda tak jak na zdjeciu,chciałbym w sobotę uwarzyć kolejne piwko ( american weat ok12blg ).I teraz pytanie co dalej mam zrobić z tą gęstwą?

1.Co wylać co zostawić? ( wiem że to białe na dnie to dobre drożdże )

2.Czy robic z tego starter?

post-9980-0-43703800-1436360941_thumb.jpg

Przemywanie raczej nie było konieczne.

Z tego co wiem, to na dnie zbierają się najsłabsze drożdże.

http://www.wiki.piwo.org/Zbieranie_i_ponowne_użycie_gęstwy_drożdżowej- czytał zanim zadał pytania?

czytał i wycztał że martwe drożdże mają kolor ciemny i opadają na dno a u mnie jest kolor jasny czyli zdrowe?

Spróbować piwa z nad drożdży, jeżeli jest ok to wylać rzadkie i resztę zadać do brzeczki. Możesz też skorzystać z kalkulatora i obliczyć ile gęstwy potrzebujesz.

skoro przemywałeś, to warstwę martwych powinieneś mieć minimalną.

i może być tak, że za dużo przemyłeś (chcesz-nie chcesz i tak wylewasz część zdrowych), masz mało gęstwy i będziesz potrzebował wykonać starter. sprawdź na kalkulatorze.

To białe to mogą być białka.

widzę że ma pół litrowego dr wita tej gestwy.

Ja bym poczekał aż najlepsze drożdże które jeszcze są w zawiesinie opadły, odlał rzadkie, resztę wymieszać i odpowiednią ilość zadał.

a jak ktos ma za mało drożdży to może oczywiście robić starter. Ale należy pamiętać że bakterie się duuuuzo szybciej namnazaja niż drożdże i ze nie jest to polecane.

a jak wymył i zostało mu 100ml??? nie ma innej rady (ew. underpitch)

Za Wiki : "z grubsza 100 ml gęstwy (czystej, świeżej i dość gęstej) zawiera ok. 200 mld komórek drożdzowych, potrzebnych dla zaszczepienia przeciętnej warki górnej fermentacji". Wiec skad te watpliwosci ,ze za malo ?