Skocz do zawartości

Upał a jakość piwa


Tom Kos

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, czy warzyliście już w takie upały jak teraz. Czy temp w trakcie procesu warzenia może nieść większe ryzyko zakażeń itp. Z fermentacją akurat problemu nie będzie bo mam lodówkę ze sterownikiem, ale chciałbym zminimalizować ryzyko wpadki w trakcie samego gotowania chłodzenia itd.

Edytowane przez Tom Kos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy warzeniu spoko, bo we wrzątku nic nie złapiesz. Różnica w czasie chłodzenia jest u mnie minimalna - najważniejsze po warzeniu jest zbicie tych pierwszych kilkudziesięciu stopni, później tempo chłodzenia nie jest tak istotne a jak wiadomo różnica temperatur na początku chłodzenia jest największa i latem tak czy inaczej jest wystarczająco duża, żeby sprawę załatwić momentalnie.
Lodówkę przed fermentacją wysterylizuj w miarę możliwość i fakt, że dostęp powietrza z zewnątrz jest ograniczony ryzyko i tak minimalizuje. Warzenie latem jest spoko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

najważniejsze po warzeniu jest zbicie tych pierwszych kilkudziesięciu stopni, później tempo chłodzenia nie jest tak istotne

że by nie było,chłodzę na balkonie przez noc

ale z tego co napisałeś to  ryzyko zakażenia jest większe jak temperatura jest od 100 do 80C niż poniżej 80 ?

zawsze wydawało mi się że łatwiej zakazić jak już jest trochę schłodzone  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze najważniejsze nie znaczy ze chodzi o zakażenia. Krytyczna dla zakażeń jest zejście z 40 do 20 C - wtedy bakterie bardzo szybko się namnazaja. Nawet na wiki jest to napisane-nie mam jak zacytować, piszę z telefonu.

http://www.wiki.piwo.org/Ch%C5%82odzenie_i_transfer_brzeczki

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, brzeczki w temperaturze 80 stopni nie zainfekujesz, bo mało co toleruje takie temperatury. Chodzi tu oczywiście o deemesy, utlenianie i "różne takie działania", skoro już poruszono temat cieplejszej wody w kranach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.