Jump to content

Nalałem za dużo wody. Czy to wpłynie na smak piwa?


Korba
 Share

Recommended Posts

Warka z brewita, Gozdawa Belgian Blonde Ale. Nalewałem wody, gdy brzeczka studziła się w wannie z wodą. Fermentor był trochę przechylony, na tyle mało, że tego nie zauważyłem. Po postawieniu na właściwym, poziomym miejscu, okazało się, że ilość całkowita w fermentorze jest 24,5 litra, zamiast 23. Czy to wpłynie na smak piwa, będzie odczuwalnie bardziej wodniste, czy raczej nie wyczuwalne? To tylko półtora litra więcej, więc mam nadzieję, że produkt finalny jednak będzie pijalny.

Świeżak jestem, to dopiero druga warka. Nie robi błędów ten, co nie robi nic... 

Link to comment
Share on other sites

Wpłynie na pewno gorzej jak Ci się wda jakaś infekcja (oby nie )Będziesz miał więcej piwa o mniejszej zawartości alkoholu słabiej chmielone.Zainwestuj w chłodnicę

Edited by morfitru75
Link to comment
Share on other sites

Chyba i tak z tego piwa będzie kupa. Fermantacja ruszyła po dobie, bulknelo parę razy i przestało. Dziś temperatura przechodzi ludzkie pojęcie. Na zewnątrz 35 stopni, w kuchni 29. Nie mam jak sclodzic fermentora. Podejrzewam, że drożdże wyginely jak donozaury...

Link to comment
Share on other sites

Na takie temperatury to tylko drożdże pracujące w przedziale 20'C - 32'C np. Mauribrew Ale 514

Link to comment
Share on other sites

Na puszce brewkita było napisane max 24 stopnie. W piątek tyle było. Ale w sobotę i niedzielę przyszedł taki skwar, że nie spodziewałem się, że aż tak gorąco w domu się zrobi, a nie mam możliwości schlodzenia baniaka.

Trudno, 50 zł nie majątek. Trza zrobić nowe, ale gdy pogoda na to pozwoli.

Link to comment
Share on other sites

Trza zrobić nowe, ale gdy pogoda na to pozwoli.

Śmiem twierdzić, że przy takim podejściu to sobie poczekasz do jesieni :P

Do robienia piwa latem niestety trzeba się odpowiednio przygotować pod względem sprzętu. Bez chłodnej piwniczki lub lodówki (albo chociaż pudła styropianowego z chłodzeniem) ani rusz.

 

Druga opcja to robienie piw na drożdżach, które lubią wysoką temperaturę, np. belgi. Tyle, że w 30C to nawet dla Saisona może być już trochę za dużo..

Edited by ThoriN
Link to comment
Share on other sites

Dziś chłodno, temperatura spadł na zewnątrz do 15 stopni, w kuchni 21-22, upałów nie zapowiadają. 

Postanowiłem ratować tą warkę, która stoi tydzień z drożdżami zabitymi przez weekendowe upały. BLG z początkowych 12 spadło do 7-8 i stało już w miejscu.

W sklepie stacjonarnym zakupiłem drożdże Gozdawa "Belgian Fruit & Spicy Ale Yeast" z temperaturą max 30 stopni (optymalna 20- 26)

Na powierzchni brzeczki nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów, więc uwodniłem drożdże w pół szklanki wody. Po pół godzinie piana w szklance urosła po brzegi. Zadałem drożdże, intensywnie wymieszałem, co również spowodowało automatycznie podniesienie z dna osadu z poprzednich drożdży- nieboszczyków. 

I ku mojemu zdziwieniu gdy minęła jedna godzina (!) rurka zaczęła bulkać, minęły dwie i bulka teraz bardzo intensywnie co 15-20 sekund!

To prawidłowo, że tak szybko ruszyło? Będzie coś z tego piwa? 

Edited by Korba
Link to comment
Share on other sites

I chyba jednak kibel. Pobulkało tak kilka godzin, teraz nie bulka juz wcale, nawet nie ma różnicy poziomów w rurce od rana. Blg spadło do 6 i stoi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.