Skocz do zawartości

RIMS/HERMS - na czym to polega


schloss

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem że macie instalację z rurek plastikowych, wężownica(nazwijmy ją kwadratową), deszczownica itp.

Jestem w trakcie zbierania podzespołów i szukam oczywiście jak najtańszych ale dobrych i "obojętnych".

No i zaciekawiły mnie instalacje z pastiku !

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja z miedzi choć nie wszyscy są za ale interesuje mnie jak ją lutujecie chyba nie cyną?

 

gdzieś na forum widziałem system łączenia miedzianych rurek bez lutowania - zaciskowe łączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o ocenę czy coś pominąłem ?

Trochę się nad instalacją tego typu zastanawiałem i pierwsze co rzuca mi się w oczy, to niezbyt szczęśliwe IMO położenie wylotu schłodzonej brzeczki do fermentatora - przy tak wysoko położonym wylocie będziesz miał problem z całkowitym opróżnieniem układu. Z prostych wyliczeń wynika, że w samej wężownicy o długości 10m i średnicy wewnętrznej 15mm zostanie prawie 2 litry brzeczki... do tego potencjalne problemy z przepłukaniem i zlaniem wody z układu. Ja (niestety w planach) dam wylot w najniżej położonym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że można, tym bardziej że jest chromowany(upewnij się tylko czy środek też pochromowany, zdarzają się zawory chromowane tylko z zewnątrz). W moim kociołku zawór i przyłącza są chromowane i przez dobrych kilka lat używania nie ma śladów zużycia a często stosuje sodę kaustyczna do mycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ilu calowej rurki macie zrobione instalacje?

Albo jak to woli z jakiej średnicy rurki macie instalacje?

 

Przyłącza 1/2", wężyki 10-12mm, do cyrkulacji zacieru nie ma znaczenia, do przepompowywania wody - wiadomo, ale to też zależy od pompy.

W każdym razie nie zmieniałbym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ilu calowej rurki macie zrobione instalacje?

Albo jak to woli z jakiej średnicy rurki macie instalacje?

 

Przyłącza 1/2", wężyki 10-12mm, do cyrkulacji zacieru nie ma znaczenia, do przepompowywania wody - wiadomo, ale to też zależy od pompy.

W każdym razie nie zmieniałbym.

A jaką miedzianą rurkę masz jakie fi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłącza 1/2", wężyki 10-12mm, do cyrkulacji zacieru nie ma znaczenia, do przepompowywania wody - wiadomo, ale to też zależy od pompy.

W każdym razie nie zmieniałbym.

Kurcze... gdzieś mi się o oczy obiło (pisał o tym chyba Wiktor), że aby osiągnąć zadowalający efekt whirpoola (przy chłodzeniu), to przydałaby się średnica 3/4"

Właśnie przymierzam się do zamawiania elementów i wszystko zaplanowałem na 3/4" i wężach 18/22 mm - mam nadzieję że nie przegiąłem :roll:

 

#edit

znalazłem: http://www.piwo.org/topic/1218-pompa-do-piwa/page__st__240#entry184407

Edytowane przez lopez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Szykuję się teraz do wykonania mieszadła z wykorzystaniem silniczka z wycieraczek.

I z tym mam związane kilka pytań:

- jak zasilacie ten silniczek

- czy są potrzebne jakieś przeróbki

- mieszadło ile ma mieć najlepiej ramion

- czy na dnie macie jakieś mówki które stabilizują mieszadło w osi

- jak wysoko macie pierwsze ramię nad dnem.

Edytowane przez franc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć franc,

też planuje teraz robić mieszadło. Jak to wygląda w moim przypadku, a trochę czytałem o tym na forum.

Silnik od wycieraczek 12V zasilany zasilaczem uniwersalnym do laptopów z suwakową regulacją napięcia 12-24V, najlepiej 150 watowy, np. taki:

http://allegro.pl/uniwersalny-zasilacz-do-laptopa-12-230v-150w-usb-i3309668027.html.

Na forum piszą, że napięciem będziesz regulować obroty. Przerabiać silnika nie musisz, tylko musisz się zastanowić jak umieścić mieszdło na silniku.

Ja użyję rury KO średnica 17mm ze ściankami 1,5mm, mocowanie do silnika będzie na zawleczkę, czyli przewiercę rurkę oraz trzpieć się kręcacy w silniczku (nie umiem tego fachowo nazwać).

Ramion a dwa z blachy KO wirujące dosłownie 5mm (może w praktyce mniej) na fałszywym dnem.

Na środku fałszywego dna zamierzam wspawać kawałek prętu KO o średnicy 2mm mniejszej niż wnętrze rury mieszadła czyli 12mm które będzie robiło za centrownik.

Zastanawiam się na wysokością drugiej pary ramion mieszadła i czy w ogóle je robić.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hmmm... nie bardzo rozumiem, który moment wydaje Ci się dziwny..

Cały schemat jest jak najbardziej poprawny, choć układ rurek jest nieco skomplikowany..

Jedyny moment, w którym woda pompowana jest bezpośrednio z HLT do kotła (kettle), to etap chłodzenia i nie pompuje się wtedy wody, ale gorącą brzeczkę, która przepływając przez wymiennik w HLT jest chłodzona zimną wodą nalaną na czas tego etapu do HLT..

Jeśli nie o to Ci chodzi, to sprecyzuj który moment wydaje Ci się niezrozumiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ta woda jest chłodzona ?, skoro proces zacierania polega na podgrzewaniu wody do odpowiedniej temperatury. Potem następuje przerwa a po przerwie ponownie podgrzewa się itd do negatywnej próby jodowej.Do czego jest potrzebna ta schłodzona woda.Pytam bo dziwi mnie rozwiązanie proponowane na schemacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ta woda jest chłodzona ?, skoro proces zacierania polega na podgrzewaniu wody do odpowiedniej temperatury. Potem następuje przerwa a po przerwie ponownie podgrzewa się itd do negatywnej próby jodowej.Do czego jest potrzebna ta schłodzona woda.Pytam bo dziwi mnie rozwiązanie proponowane na schemacie.

A kolega nie schładza przed zadaniem drożdżaków ? To ostatni etap przed wlaniem do fermentatora .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.