Skocz do zawartości

RIMS/HERMS - na czym to polega


schloss

Rekomendowane odpowiedzi

R.I.M.S (Recirculating Infusion Mash System)

H.E.R.M.S. (Heat Exchange Mash System)

 

http://www.brewtree.com/page/page/307012.htm

 

Z tego co pamiętam różnica pomiędzy RIMS a HERMS jest taka, że w pierwszym wężownica - wymiennik zanurzona jest w naczyniu z wodą, natomiast w drugim ogrzewamy w przepływie.

W związku z tym instalacje RIMS sa 3 naczyniowe, a HERMS du naczyniowe.

RIMS może być ogrzewany gazem lub prądem, natomiast HERMS wyłącznie prądem.

Można to porównać do ogrzewania wody przepływowym ogrzewaczem wody lub bojlerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Z tego co pamiętam różnica pomiędzy RIMS a HERMS jest taka, że w pierwszym wężownica - wymiennik zanurzona jest w naczyniu z wodą, natomiast w drugim ogrzewamy w przepływie.

Odwrotnie:

w RIMS ciekła część zacieru (nie zacier!) jest w obiegu podgrzewana na zewnątrz kadzi zacierno-filtracyjnej przez jakiś element grzejny ( zwykle elektryczny), a w HERMS ciekła część zacieru wędruje do wężownicy zbiornika z gorącą wodą, gdzie jest podgrzewana.

 

Dla majsterkowiczów :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wlasnie wpisalem strone na temat RIMS i HERMS na Wiki.piwo.org:

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Cyrkulacyjne_systemy_zacierania_-_RIMS_i_HERMS

OK, prosze wszystkich o pomoc w tworzeniu tej strony, poprawki ortograficzne itd.

:D

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z forumowiczów mających doświadczenie w RIMS/HERMS chciałby coś napisać z rad konstrukcyjnych ? Jest bardzo mało materiałów w języku polskim i na pewno wiele osób skorzystałoby. Podejmuję się oczywiście prac edytorskich oraz ewentualnie przeprowadzenia wywiadu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

A czy ktoś z forumowiczów mających doświadczenie w RIMS/HERMS chciałby coś napisać z rad konstrukcyjnych ? Jest bardzo mało materiałów w języku polskim i na pewno wiele osób skorzystałoby. Podejmuję się oczywiście prac edytorskich oraz ewentualnie przeprowadzenia wywiadu ;)

chyba na forum nie ma użytkowników takiego sprzętu ;)

z wielką uwagą śledzę budowę sprzętu Zbynka, co jakiś czas wrzuca zdjęcia do galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba na forum nie ma użytkowników takiego sprzętu ;)

z wielką uwagą śledzę budowę sprzętu Zbynka, co jakiś czas wrzuca zdjęcia do galerii.

Chyba niestety nie, albo bardzo mało. W ogóle w skali naszego kraju myślę, że jest raptem parę takich zestawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciesz nie wszystkie systemy musza byc takie duze jak na tym zdjeciu:

200px-HERMS.jpg

Moglbys zrobic sobie RIMS nawet w kuchni, np: zacieranie "ciagle" w wiadrze z kranikiem, z wiadra pomka pompuje brzeczke do malego garka na kuchence gazowej, w ktorym ja podgrzewasz i kontrolujesz temperature, i potem ponownie splywa do wiadra na zacieranie-"wysladzanie". Jedyna trudnosc to posiadanie pomki.

 

 

Mnie osobiscie zaciekawil taki system:

http://www.homebrewtalk.com/attachments/f36/13169d1255209286-i-love-no-sparge-brewing-dsc01816.jpg

(Pomka jest w skrzynce na narzedzia).

Jest to rodzaj RIMS, ale roznica taka ze to jest system BEZ WYSLADZANIA. Po prostu pompujesz w ukladzie zamknietym cala brzeczke przez godzine, bez osobnego wysladzania. To tak jakbys wysladzal slody cala brzeczka, po czym przechodzisz prosto do gotowania...

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiscie zaciekawil taki system:

http://www.homebrewtalk.com/attachments/f36/13169d1255209286-i-love-no-sparge-brewing-dsc01816.jpg

Jest to rodzaj RIMS, ale roznica taka ze to jest system BEZ WYSLADZANIA. Po prostu pompujesz w ukladzie zamknietym cala brzeczke przez godzine, bez osobnego wysladzania. To tak jakbys wysladzal slody cala brzeczka, po czym przechodzisz prosto do gotowania...

Tylko niestety znacznie odbija się to na wydajności, wysładzanie musi być ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć - nie dałoby się coś obejrzeć bez logowania?

Przepraszam, nie wiedzialem ze trzeba sie zalogowac aby to zdjecie zobaczyc, ale widze ze Elroy to naprawil. Dzieki Elroy.

 

Tylko niestety znacznie odbija się to na wydajności, wysładzanie musi być

Z tego co wiem, to wydajnosc w takim systemie wychodzi ~70%. Czyli nie az tak zle.

Jak moze wiesz Admiro, im rzadsze zacieranie, tym wieksza wydajnosc - wiec duzy stosunek wody do slodu pomaga wydajnosci. Poza tym, w tym wypadku "wysladzasz" jakby w czasie zacierania.

Zalety tego sa dosyc duze: nie trzeba mieszac slodu, brzeczka jest bardzo klarowna, nie trzeba wysladzac, masz dokladna kontrole nad temperaturami zacierania...

Oczywiscie, nigdy tego nie probowalem, bo nie mam pomki. Moj system jest bardziej systemem "grawitacyjnym 3-poziomowym". Wiec dla mnie wysladzanie jest koniecznoscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to wydajnosc w takim systemie wychodzi ~70%. Czyli nie az tak zle.

Jak moze wiesz Admiro, im rzadsze zacieranie, tym wieksza wydajnosc - wiec duzy stosunek wody do slodu pomaga wydajnosci. Poza tym, w tym wypadku "wysladzasz" jakby w czasie zacierania.

Zalety tego sa dosyc duze: nie trzeba mieszac slodu, brzeczka jest bardzo klarowna, nie trzeba wysladzac, masz dokladna kontrole nad temperaturami zacierania...

Oczywiscie, nigdy tego nie probowalem, bo nie mam pomki. Moj system jest bardziej systemem "grawitacyjnym 3-poziomowym". Wiec dla mnie wysladzanie jest koniecznoscia.

Te same zalety przy zacieraniu ma standardowy RIMS i HERMS, HERMS dodatkowo ma od razu gotową wodę do wysładzania o odpowiedniej temperaturze z HTL (oszczędność czasu i ekonomia - wada jest grzana 1 raz).

 

Odnoście wydajności mam odwrotne odczucie, za dużo wody do zacieru to za mało wysładzania i cukry pozostaną w młócie.

 

Tu coś jest http://www.piwo.org/forum/p32043-03-12-2009-21-34-33.html#p32043, tak też zrozumiałem lekturę Wolfganga Kunze.

 

Ale to teoria w praktyce stosowałem zasypy od 1:2,5 do 1:4 i nie widziałem dużych zmian w wydajności (mniejsza w jednotemperaturowym).

 

Gdzieś na anglojęzycznym forum czytałem o wydajności 64% w systemach typu Braumeister.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to enzymy w gęstym zacierze dłużej przeżywają, natomiast w rzadszym są bardziej wydajne (tylko, że jedna z amylaz zdycha szybciej). Tylko, że nie ma to nic z wydajnością tylko bardziej ze składem uzyskanej brzeczki. Jedna będzie fermentować głębiej, druga mniej. Moim zdaniem większy wpływ na wydajność ma czas zacierania. Ale to i tak mówimy o różnicy kilku %, co przy naszej dokładności pomiaru i tak jest niezauważalne. Jedyny sposób na zauważalne zwiększenie wydajności w domu moim zdaniem jest dekokcja. Tutaj możemy "ugrać" nawet 10%. No i kilka kolejnych % można uzyskać przy zwolnieniu czasu wysładzania.

No tak w ten sposób spędzimy w kuchni dodatkowe 2-3h by uzyskać 1 może 1,5°Blg. To ja już wolę dosypać te trochę więcej słodu i robić wszystko szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj system jest bardziej systemem "grawitacyjnym 3-poziomowym". Wiec dla mnie wysladzanie jest koniecznoscia.

Scooby - zarejestrowałem się na tamtym portalu, i zupełnie przypadkiem przeglądając receptury wpadłem na stronę Dos Amigos;-).

 

Tak przy okazji - ani tam ani tu nie ma fotek Twojego systemu, czy mógłbyś coś udostępnić? Z tego co zrozumiałem byłoby to bliskie temu co niedawno elroy umieścił na forum - link do takiego systemu który go inspiruje ( nie mogę odnaleźć chwilowo).

 

Zastanawiam się, jaka wypływa korzyść z podgrzewania zacieru metodą RIMS czy HERMS, w stosunku do tradycyjnego grzania w garze, kegu?

 

pzdr

flood

 

PS. Scooby - jeśli jesteś w US, to zakładam że w recepturach użytkownicy z US ( czytam receptury z tego forum) używają jednostki US gallon, różnej od galona imperium;-)

 

pzdr

fl.

Edytowane przez flood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji - ani tam ani tu nie ma fotek Twojego systemu, czy mógłbyś coś udostępnić? Z tego co zrozumiałem byłoby to bliskie temu co niedawno elroy umieścił na forum - link do takiego systemu który go inspiruje ( nie mogę odnaleźć chwilowo).

 

Zastanawiam się, jaka wypływa korzyść z podgrzewania zacieru metodą RIMS czy HERMS, w stosunku do tradycyjnego grzania w garze, kegu?

Moj sprzet jest tutaj: http://www.piwo.org/forum/p20856-30-06-2009-04-37-18.html#p20856

 

Wydaje mi sie ze zalety RIMS i HERMS sa:

-dokladniejsza kontrola temperatur zacierania

-bardzo wysoka wydajnosc zacierania

-dostajesz bardzo klarowna brzeczke

-nie trzeba mieszac slodu podczas zacierania

 

Jako wady systemu: niezbedna jest pomka i dodatkowy sprzet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladny schemat, Admiro. Dalo by sie to tez zrobic z tylko jednym kotlem/kegiem i jedna lodowka turystyczna: lodowaka turystyczna jest kadzia zacierna (MLT), a gar bylby HLT, BK i wymiennikiem ciepla przez ktora przechodzi chlodziarka zanurzeniowa, ktora w czasie zacierania jest jednoczesnie czescia wyminnika ciepla.

Jedyna rzecza jest to ze w czasie wysladzania bedziesz musial zbierac brzeczke do wiader i potem to wlac do kotla, kiedy oproznisz wode do wysladzania.

Najdrozsza rzecza w tym wszystkim byla by pompa. Musi byc nadajaca sie do produktow spozywczych i dzialac z wrzatkami. Tutaj uzywaja March Pump 809 HS za ok. $130. Pozatym przydaly by ci sie dobre termometry na BK i MLT. Pozatym zawory, przelaczniki itp.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladny schemat, Admiro. Dalo by sie to tez zrobic z tylko jednym kotlem/kegiem i jedna lodowka turystyczna: lodowaka turystyczna jest kadzia zacierna (MLT), a gar bylby HLT, BK i wymiennikiem ciepla przez ktora przechodzi chlodziarka zanurzeniowa, ktora w czasie zacierania jest jednoczesnie czescia wyminnika ciepla.

Jedyna rzecza jest to ze w czasie wysladzania bedziesz musial zbierac brzeczke do wiader i potem to wlac do kotla, kiedy oproznisz wode do wysladzania.

Najdrozsza rzecza w tym wszystkim byla by pompa. Musi byc nadajaca sie do produktow spozywczych i dzialac z wrzatkami. Tutaj uzywaja March Pump 809 HS za ok. $130. Pozatym przydaly by ci sie dobre termometry na BK i MLT. Pozatym zawory, przelaczniki itp.

KEGi wybrałem ze względu na wieczną trwałość oraz relatywnie niską cenę.

Zastosowanie osobnego HLT rozwiązuje problem wysładzania (do tego automatycznego).

 

Przy zastosowaniu elektrozaworów lub siłowników do zaworów (w przyszłości, na razie standard - ceny zabijają) taki system będzie działał na zasadzie: wsypuje słód i wracam za kilka godzin dodać drożdże do fermentatora.

 

Przy zastosowaniu ręcznych zaworów moją rolą będzie robienie za elekrozawór :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie trzech naczyń umożliwia robienie kilku warek jedna po drugiej. Procesy się zazębiają, tym samym oszczędzamy dużo czasu, energii i wody. Podczas chmielenia w kadzi warzelnej, w kadzi zaciernej możemy zacierać kolejną warkę, ciepłą wodę z chłodzenia brzeczki możemy skierować do wymiennika i wykorzystać przy dalszych procesach.

Mój inspirator i Kolega który bardzo cierpliwie objaśniał co i jak w rimsie gra zwykle zaciera trzy warki pod rząd, a jego rekord to cztery warki 40 litrowe w jeden dzień. Ponieważ mam niewiele czasu a własne piwko lepiej mi smakuje, chce w krótkim czasie zrobić zapas piwek na pół roku no możne na rok a potem cieszyć się i degustować.:D

 

 

A tak wygląda mój roboczy schemat

Edytowane przez zbynekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.