Skocz do zawartości

RIMS/HERMS - na czym to polega


schloss

Rekomendowane odpowiedzi

Następną warkę chyba będę zacierał też jednotemperaturowo, ale pompę załączę dopiero wtedy, gdy trzeba będzie podgrzać do mashout. Od 64 do 76 powinno mi zająć max. 20min, może akurat da radę nie zapchać.

Przy fałszywym dnie jest loteria zatka się i przepływ spadnie albo nie, mnie interesuje pewny sprzęt gdzie zaczynając kolejną warkę mam pewność że zawsze wszystko pójdzie idealnie od strony technicznej.Dlatego zastosuje projekt opisany w poście wyżej lub inne podobne rozwiązanie.Cyrkulacja brzeczki spod fałszywego dna jest problemowa a co za tym idzie mało przewidywalna w skutkach, nie mam zamiaru chuchać żeby tylko się udało skończyć zacieranie zanim się zatka !!.

Edytowane przez maxhot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę powalczyłem z tematem zaciskania młóta na sicie.. ostatecznie doszło do sita szczelinowego, zmniejszenia obrotów pomy i nieznacznego zdławienia zaworu na wyjściu pompy. Zacierny mam za wąski i słup zacieru sięga prawie 70cm... to dużo.. ale w wyżej opisanej konfiguracji warki wychodzą wzorcowo.. bez żadnych niespodzianek i w trakcie zacierania (bez względu na temperaturę) i w trakcie wysładzania.. a wcześniej to różnie z tym bywało.. ciężko też, a raz to musiałem wręcz opróznić zacierny.. wtedy to była kompletna klapa.. ale piwko i tak było super..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku zapychanie fałszywego dna to kwesta opanowania sprzętu. Jestem dopiero po 2 warkach na nowej instalacji i nadal się uczę. Jestem jednak zadowolony z mojej pracy i poprawek na razie nie przewiduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do praktyków:

Jak w hermsie sterujecie temperaturą HLT?

tzn czy wystarczy jak w HLT ustawię np 70 stopni a do MLT podłaczę Boleckiego i do niego pompę ?

Czy temperatura brzeczki w rurkach 70st. jak będzie zatrzymana pompa nie zaszkodzi jej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do praktyków:

Jak w hermsie sterujecie temperaturą HLT?

tzn czy wystarczy jak w HLT ustawię np 70 stopni a do MLT podłaczę Boleckiego i do niego pompę ?

Czy temperatura brzeczki w rurkach 70st. jak będzie zatrzymana pompa nie zaszkodzi jej?

 

U mnie jest ustawione w wymienniku 76st.C, pompę załączam ręcznie przyciskiem.

Z początku myślałem, że można by to zautomatyzować ale po kilku warkach nie widzę sensu i tak jestem prawie cały czas warzenia w pobliżu.

 

No temperatura 70st. na pewno nie zaszkodzi.

76st. może i mogłaby spasteryzować brzeczkę ale u mnie HLT jest wyżej i jak wyłączę pompę to brzeczka się cofa do MLT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejne pytania. Jestem obecnie na etapie budowy sterowania do mojego HERMS-a.

 

Szafka sterownicza na ukończeniu

 

 

Oto jak to sobie wymyśliłem:

HLT ogrzewać będą 3 grzałki 2000W każda

Warzelny ogrzewają 3 grzałki 1500W

Każda grzałka zabezpieczona wyłącznikiem nadprądowym C10A

Temperatura w HLT i warzelnym sterowana będzie przez PID-y

Zasilanie każdej z grzałek poprzez przekaźnik - będzie można odłączyć niezależnie od stanu przekaźnika z PID-a ( 2 x po 3 czerwone klawisze).

Także jednym kliknięciem będzie można odłączyć wszystkie grzałki ( klawisz obok PID)

Bolecki będzie sterował pracą pompy i kontrolował czasy zacierania - niezależnie od sterowania będzie można załączyć pompę.

 

To na razie tyle co zaplanowałem.

Proszę o jakieś ewentualne sugestie opinie i uwagi odnośnie ww. sterowania

Edytowane przez Atebo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o jakieś ewentualne sugestie opinie i uwagi odnośnie ww. sterowania

 

Można poprosić o schemat ? Ten załączony nie wyświetla się, a chętnie bym go obejrzał.

 

Jeśli masz możliwość automatycznego przełączania obiegu brzeczki tak, by omijać HLT, wtedy można użyć dwóch PIDów plus trzeci zwykły sterownik do przełączania obiegu brzeczki. Obieg wtedy byłby przełączany na omijanie HLT przy bliskości zadanej temperatury.

 

Jeśli nie masz możliwości sterowania obiegiem, to lepiej jest użyć dwa zwykłe sterowniki - do HLT i kadzi zaciernej. Dwa PIDy wzajemnie wpływające na siebie - zmienny odbiór ciepła z HLT i zmienne dopływ ciepła do kadzi - mogą pracować mniej stabilnie. Jeśli już masz dwa PIDy, to podejść akademicko i sprawdzić, jak to w praktyce będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z tym przełanczaniem obiegu brzeczki. Miałem zamiar wykonać to tak :

1- po osiągnięciu temp. zadanej pompa się wyłancza - i w tym wypadku nie ma równej temp w zaciernej.

Do kiedy nie wejdę w posiadanie elektrozaworu do zaciernej dołożę mieszadło od starego garnka i chwilowo chyba pozostanę przy pkt 1 z tego postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Pytanie - czy taka zawór do HERMS-a przeżyje?

 

Zawór dotarł.

wniosek: do naszych celów NIE NADAJE się!!

 

Dlaczego? Za mała średnica?

 

przełancza bardzo wolno i nie jest to typowy kulowy-ma w srodku gumową kulke i wymaga cisnienia na dolocie aby dzaiłał jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mialem pierwsze zacieranie na HERMS-ie. i z tąd to pytanie

Zmniejszałem przepływ na pompie a i tak się zbijało.

Pozostaje mi chyba:

  1. zastosowanie mieszadła nad sitem
  2. zastosować drugie sito na górze zacieru i na czas zacierania pompować brzeczke z dołu do góry jak w (Braumeister) a na czas wysładzania zmienić kierunek na tradycyjny.

Skłaniam się do 2 rozwiązania muszę tylko pomyśleć jak to technicznie rozwiązać i powiązać to ze sterownikiem który obecnie na biurku przechodzi fazę rozszyfrowywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja spod fałszywego dna jest problemowa, jak się zaczyna zacieranie nie wiadomo czy dojdzie do końca zacierania i nic się nie zatka.Doskonale o tym wiedzą producenci kociołka

Speidels Braumeister.

a bliżej ? co ze Speidelem nie tak ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja spod fałszywego dna jest problemowa, jak się zaczyna zacieranie nie wiadomo czy dojdzie do końca zacierania i nic się nie zatka.Doskonale o tym wiedzą producenci kociołka

Speidels Braumeister.

a bliżej ? co ze Speidelem nie tak ?

Ze Spejdelem wszystko ok, pisząc odniosłem się do sposobu pompowania brzeczki.Tam nic się nie zatyka bo płynna część zacieru nie jest pompowana spod fałszywego dna tak ja ma to miejsce w instalacji HERMS.

Edytowane przez maxhot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mialem pierwsze zacieranie na HERMS-ie. i z tąd to pytanie

Zmniejszałem przepływ na pompie a i tak się zbijało.

Pozostaje mi chyba:

  1. zastosowanie mieszadła nad sitem
     
  2. zastosować drugie sito na górze zacieru i na czas zacierania pompować brzeczke z dołu do góry jak w (Braumeister) a na czas wysładzania zmienić kierunek na tradycyjny.

Skłaniam się do 2 rozwiązania muszę tylko pomyśleć jak to technicznie rozwiązać i powiązać to ze sterownikiem który obecnie na biurku przechodzi fazę rozszyfrowywania.

 

Myślałem o takim samym rozwiązaniu, ponad to wydaje mi się że pompowanie od dołu do góry podniesie wydajność. Póki co zrobiłem dodatkowe nacięcia na sicie ( nieznaczna poprawa) niestety nie gwarantuje to bezproblemowego przebiegu całego procesu.

Sterownik wykonałeś we własnym zakresie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.