Skocz do zawartości

Saison, chmielenie na zimno


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry!
Już niedługo pierwszy raz zmierzę się z tematem saisonów. Przygotowania zacząłem od przeczytania artykułu o tym stylu i znalazłem tam wzmiankę o tym, że te piwa są czasami chmielone na zimno. No właśnie, tutaj moje pytanie, czy macie jakieś doświadczenia z chmieleniem na zimno Saisonów? Jak tak, to jakie chmiele najlepiej sobie z tym radzą i jaka jest ich rozsądna ilość? Na gotowanie warki 20l zamierzam wrzucić 20 gram marynki na goryczkę i 30 gram East Kent Golding. Widziałem już na forum jakieś wariacje na temat Saisonów, chmielenie sorachi ace itd, ale nie dotarłem do tego jaki faktycznie dało to efekt i co jest rekomendowane. Jakieś ciekawe sugestie? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy na pewno chcesz rozpocząć warzenie nowego stylu od wariacji na jego temat. Mało to edukacyjne a w razie przekombinowania skutecznie może od stylu odstraszyć. Saison to drożdże a nie chmiel. Jakiego szczepu planujesz użyć?

Jeśli chodzi o wariacje na temat saison to mi chodzi po głowie dodatek kolendry i Citry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, właśnie wariacji żadnych nie chcę, tylko przeglądałem coby trochę dowiedzieć się o chmielach. Na wiki piwo.org są tylko dwie receptury, gdzie na dodatek proponowana jest marynka i saaz. Więc tutaj może zmodyfikuję pytanie i czy w ogóle opłaca się chmielić na zimno saison, czy darować sobie i bardziej skupić się na przyprawach (widziałem w recepturach curacao, czy z czymś jeszcze fajnie współgra?) i ewentualnie zainwestować w lepsze drożdżaki. Co do drożdży to nie zdecydowałem jeszcze. Nigdy jeszcze na płynnych nie pracowałem, suche też podejdą, coś typu Danstar Belle Saison, albo Safbrew T-58, czy warto przełamać się i kupić chociażby coś od Fermentum Mobile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dwa saisony. Jeden to właściwie klasyka o dość niskim ekstrakcie (12,5 Blg). Drugi to pewnie wspominany przez Ciebie saison chmielony sorachi ace. Oba były na drożdżach Belle Saison. Jak na suchary to jestem z nich zadowolony. Są bardzo żarłoczne z 12,5-->1 14,5-->1,5. Produkują sporo estrów typu brzoswkinia. W tym klasycznym efekt jest uważam bardzo dobry. W tym chmielonym sorachi ace trochę zamulający razem z kokosowym aromatem chmielu. Ale oba piwa są smaczne. Jeśli koniecznie chcesz dodawać jakiś nowofalowy chmiel to polecam coś bardziej orzeźwiającego, szczególnie że mamy lato, albo obniżenie ekstraktu. Tyle wynika z moich skromnych doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Keep it simple! Jak mówią koledzy zza wielkiej wody. Nawrzucanie wszystkiego to tak jak byś gotował zupę z resztek. Jak masz talent to pewnie wyjdzie nawet smaczna ale powtórzyć to ciężko i sam nie wiesz dla czego wyszła tak dobrze. Nie kombinuj z przyprawami. Zacznij od prostej receptury i daj ją do skonsumowania odpowiednim drożdżom. Jak przefermentujesz to FM Odkrycie Sezonu w temperaturze 25 C będziesz zaskoczony efektem. Na przyprawy i dodatki przyjdzie czas i świadomość tego co się robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Equinox daje pieprzowy aromat/smak i umiarkowaną owocowość, nie wiem jak to wyjdzie w Saison, ale chętnie sprawdzę.

 

EDIT:

Saison złapał infekcję, ale wcześniej miał tak mocne nuty kolendrowe, że nic nie czułem. 

Natomiast w Equinox SHIPA jest to drapanie w gardło całkiem wyraźne. 

Edytowane przez Mates
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.